ukryj

Nawiewniki okienne

Tagi:

nawiewnik ciśnieniowy w oknie PVCJedną z dróg, którymi duże ilości ciepła wydostają się z domu mogą być nieszczelne okna. Rada jest jedna - należy je wymienić, a w domu natychmiast zrobi się cieplej. Nowe okna mogą być jednak zbyt szczelne, co doprowadzi do zawilgocenia budynku. I na to jest jednak sposób - nawiewnik okienny.

Gdy na rynku polskim pojawiły się okna z tworzyw sztucznych, zaczęły systematycznie zastępować starą, nieszczelną stolarkę. Straty ciepła w domach bezpośrednio po takich remontach zmniejszały się, ale w wielu przypadkach pojawiły się inne problemy. Powszechnie stosowanym systemem wentylacji polskich domów jest wentylacja grawitacyjna. Nie jest ona niestety na tyle skuteczna, by zapewnić prawidłową wymianę powietrza w pomieszczeniach. W konsekwencji doprowadziło to do wzrostu wilgotności w mieszkaniach i spowodowało rozwój grzybów pleśniowych. Jeśli wilgoć nie występowała przed wymianą stolarki na nową, to tylko dlatego, że stare, nieszczelne okna umożliwiały niekontrolowaną wentylację na dużą skalę. Zbyt szczelne okna uniemożliwiając napływ powietrza z zewnątrz, poprzez zakłócanie pracy wentylacji grawitacyjnej przyczyniają się do zawilgocenia pomieszczeń. Rozwiązaniem problemu jest stolarka z funkcją mikrorozszczelniania, lub wyposażona w nawiewniki - to rozwiązanie jest optymalne.

Nawiewniki

Dzięki nawiewnikom powietrze można doprowadzić do pokoju dziennego, sypialni, kuchni, które jest później wyprowadzane przez otwory wentylacyjne. Nawiewniki umieszczone są w górnej części okna, kasecie rolety nad oknem lub obok okna w ścianie. Z uwagi na dostępność miejsca najczęściej przyjmują formę listew, które - z racji pełnionych funkcji - nazywa się listwami wentylacyjnymi.

Czemu służą nawiewniki

 • umożliwiają prawidłową pracę systemu wentylacji naturalnej i mechanicznej wywiewnej,
 • mogą umożliwić regulację strumienia powietrza w zależności od warunków pogodowych oraz wymagań użytkowników,
 • poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach,
 • ograniczają ryzyko zawilgocenia pomieszczeń i rozwoju pleśni i grzybów w mieszkaniu.

nawiewnik ciśnieniowy w oknie drewnianymJak sterować pracą nawiewników
Sterowanie ręcznie - dopływ powietrza regulowany jest przez ręczną zmianę położenia przepustnicy, tak by dostarczyć odpowiednią ilość powietrza;

Sterowanie automatyczne (higrosterowanie) - wykorzystuje naturalną własność materiałów do zmiany ich długości w zależności od zmiany poziomu wilgotności. Nawiewniki te wyposażone są w wiązkę taśm z modyfikowanego poliamidu, który reaguje w sposób zdecydowany na niewielkie już zmiany wilgotności względnej. Za pomocą prostego układu mechanicznego zmiana długości taśm przekładana jest na ruch otwierający lub zamykający przepustnice. Powoduje to powiększenia lub dławienie strumienia napływającego powietrza. Konstrukcja nawiewnika wyklucza możliwość kontaktu powietrza zewnętrznego z czujnikiem wilgoci. Dodatkową zaletą niektórych nawiewników higrosterowanych jest podwyższona izolacyjność akustyczna, czego nie da się osiągnąć przy otwartym oknie lub przez mikrowentylację.

nawiewnik higrosterowany w oknie PVCRegulacja różnicą ciśnienia powietrza - dopływ powietrza regulowany jest za pomocą wypełniającego się mieszka, który zmniejsza pole swobodnego przepływu powietrza  przez nawiewnik lub zestaw płytek i dźwigni sterujących przepustnicą.

Regulacja temperaturą powietrza zewnętrznego - dopływ powietrza regulowany jest przez temperaturowy regulator bezpośredniego działania umieszczany od strony pomieszczenia. Stopień otwarcia uzależniony jest od temperatury. Aby nie dopuścić do całkowitego zamknięcia nawiewnika w niskich temperaturach stosuje się pierścienie dystansujące. Ten typ regulacji stosowany jest przede wszystkim w nawiewnikach ściennych o przekroju okrągłym.

Nawiewniki montuje się:

 • w górnej części okna (w ościeżnicy, ramie skrzydła, między ramą skrzydła a górną krawędzią szyby zespolonej), lub
 • w otworze okiennym (między nadprożem a górną krawędzią ościeżnicy, w obudowie rolety zewnętrznej), lub
 • w przegrodzie zewnętrznej ponad oknem.
nawiewnik higrosterowany w ościeżnicy okna drewnianegoNawiewniki należy zamontować gdy widoczne są następujące objawy zakłócenia wentylacji:
 • zaparowane szyby w oknach,
 • skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach
  ścian i przedmiotach,
 • nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience,
 • pęcznienie drewnianych mebli i podłóg,
 • złe samopoczucie, bóle głowy, zmęczenie, podrażnienia błony śluzowej nosa, gardła, podrażnienia skóry, choroby dróg oddechowych a nawet nowotwory,
 • niszczenie konstrukcji budynku - wnikanie wilgoci do ścian i ich destrukcja,
 • niesprawnie działająca wentylacja w pomieszczeniach z gazowymi urządzeniami grzewczymi może doprowadzić do wydzielenia się CO2.

Strumień powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik, przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach 10 Pa, powinien mieścić się w granicach:

 • od 20 do 50 m³/h, jeśli zastosowana jest wentylacja grawitacyjna,
 • od 15 do 30 m³/h, jeśli zastosowana jest wentylacja mechaniczna wywiewna.
 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,00 / 7 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Sposoby na funkcjonalne okna

Sposoby na funkcjonalne okna

Warto poznać dodatkowe możliwości wyposażenia okien, dzięki którym mogą być one dostosowane do indywidualnych potrzeb. Przeczytaj cały artykuł

Okna do zadań specjalnych

Okna do zadań specjalnych

W każdym budynku są pomieszczenia, w których okresowo panuje podwyższony poziom wilgotności. Przeczytaj cały artykuł

Nawiewniki - sposób na świeże powietrze

Nawiewniki - sposób na świeże powietrze

Komfort i zdrowie mieszkańców uwarunkowane są m.in. odpowiednią jakością powietrza w pomieszczeniach. Przeczytaj cały artykuł

Okna zwierciadłem duszy

Okna zwierciadłem duszy

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie okien każdy z nas zwraca uwagę na inne parametry stolarki. Przeczytaj cały artykuł

Okna aluminiowe - pasywny standard

Okna aluminiowe - pasywny standard

Nowy system okien aluminiowych w standardzie pasywnym nie tylko pozwala zaoszczędzić energię, lecz także... Przeczytaj cały artykuł

Okucia okienne - możliwość ręcznej regulacji zima-lato

Okucia okienne - możliwość ręcznej regulacji zima-lato

Zmiany temperatur skutkują rozszerzaniem i kurczeniem się tworzywa, z którego wykonane jest okno. Może to prowadzić... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-instalacje

E-mieszkanie

E-łazienki

Urządzone.pl

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Karnisz a styl wnętrza

x