ukryj

Montaż parapetów zewnętrznych

Tagi: ,

Głównym zadaniem parapetu zewnętrznego jest bezpieczne odprowadzanie wody deszczowej. Woda swobodnie spływająca po szybach i ścianach stanowi duże zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania połączenia okna z murem, co może przełożyć się na trudności w utrzymaniu warstwy izolacji termicznej w stanie suchym.Bezwzględnym wymogiem z punktu widzenia prawidłowego montażu okna jest więc poprawny montaż i uszczelnienie parapetu, który będzie odprowadzał wodę poza obręb ściany.
Po zamontowaniu okna w ścianie i zaizolowaniu połączenia termoizolacyjną pianą poliuretanową należy wykonać jeszcze jego izolację przeciwwilgociową. Uszczelnienie takie wykonujemy od strony wewnętrznej oraz zewnętrznej. Od strony wewnętrznej podparapetową izolację wykonujemy z folii paroszczelnej, naklejając ją na ramę okienną oraz mur. Montaż samego parapetu uzależniony jest od materiału z jakiego jest wykonany, jednak praktycznie każdy parapet może zostać przyklejony do muru za pomocą kleju montażowego, przy jednoczesnym wsunięciu krawędzi parapetu pod ościeżnicę okna.

               

Od strony zewnętrznej uszczelnienie połączenia ościeżnicy i muru wykonuje się za pomocą taśmy paroprzepuszczalnej, klejąc ją w taki sposób, aby zagwarantowała także szczelność w narożach. Krawędź parapetu stykająca się z ramą okienną powinna być wsunięta w specjalnie do tego celu przeznaczony wrąb. Niedopuszczalne jest przykręcanie parapetu do ramy okiennej przy pomocy wkrętów lub przybijanie gwoździami, co w praktyce nadal zdarza się dosyć często. Podczas montażu parapetu do okien z PVC, możliwe jest połączenie między nim a ramą okienną na styk. Połączenie takie nie może być jednak wykonane w miejscu, w którym znajdują się otwory odwadniające ram. Połączenie takie należy także bezwzględnie uszczelnić silikonem i ze szczególną starannością wykonać izolację podparapetową.
Boczne krawędzie parapetu, stykające się z murem lub warstwą ocieplenia należy zabezpieczyć elastyczną taśmą rozprężną gwarantującą wysoką i niezmienną szczelność połączenia.
W przypadku stosowania parapetów blaszanych zaleca się zastosowanie specjalnych podkładek podparapetowych wykazujących właściwości wygłuszające.

  • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
  • bardzo słabe
  • słabe
  • średnie
  • dobre
  • bardzo dobre
2,22 / 9 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Okna zwierciadłem duszy

Okna zwierciadłem duszy

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie okien każdy z nas zwraca uwagę na inne parametry stolarki. Przeczytaj cały artykuł

Okna aluminiowe - pasywny standard

Okna aluminiowe - pasywny standard

Nowy system okien aluminiowych w standardzie pasywnym nie tylko pozwala zaoszczędzić energię, lecz także... Przeczytaj cały artykuł

Okucia okienne - możliwość ręcznej regulacji zima-lato

Okucia okienne - możliwość ręcznej regulacji zima-lato

Zmiany temperatur skutkują rozszerzaniem i kurczeniem się tworzywa, z którego wykonane jest okno. Może to prowadzić... Przeczytaj cały artykuł

VELUX redukuje emisję dwutlenku węgla

VELUX redukuje emisję dwutlenku węgla

Grupa VELUX publikuje doroczny raport na temat emisji dwutlenku węgla do atmosfery.5673 Przeczytaj cały artykuł

Parametry okien - na jakie współczynniki zwrócić uwagę

Parametry okien - na jakie współczynniki zwrócić uwagę

Podstawowe parametry okien są określone w przepisach. Jednak warto wiedzieć na jakie współczynniki zwrócić uwagę... Przeczytaj cały artykuł

Okna drewniane stylizowane

Okna drewniane stylizowane

Okna drewniane, stylizowane, o pogrubionym profilu to nowość w ofercie firmy DAKO. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

E-łazienki

E-ściany

Urządzone.pl

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Który typ drzwi wybrać

x