ukryj

Wentylacja ogrodu zimowego

Tagi: , ,

Wymiana powietrza jest podstawą funkcjonowania każdego pomieszczenia, zwłaszcza ogrodu zimowego zbudowanego ze szkła. W okresie wzmożonego nasłonecznienia i wzrostu temperatury na zewnątrz zwróćmy uwagę na sposoby wentylowania naszej oranżerii.

Już na etapie planowania powinno się przeanalizować zarówno wszystkie czynniki mające wpływ na późniejsze parametry ogrodu zimowego, jak również nasze oczekiwania względem zastosowania poszczególnych jego części. Wydajny system wentylacyjny jest jednym z kluczowych elementów funkcjonowania oranżerii. Pamiętajmy, że im mniejszy i niższy jest nasz ogród zimowy, tym szybciej dojdzie do jego przegrzania.

ogród zimowy - dwa okna uczylne otwierane siłownikiemwentylacja ogrodu zimowego

Wentylacja naturalna

Najprostszym i najtańszym sposobem jest wentylacja poprzez drzwi (przesuwne lub harmonijkowe) oraz okna. Jednak żeby utrzymać optymalną temperaturę w oranżerii, zwłaszcza w słoneczne letnie dni, pojedyncze drzwi mogą nie wystarczyć.
W naszym klimacie warto przeanalizować zastosowanie urządzeń stworzonych do wentylacji ogrodów zimowych. Niedrogim i skutecznym rozwiązaniem są okna dachowe. Dają one możliwość wyprowadzenia na zewnątrz z górnych partii ogrodu zimowego nagrzanego i często wilgotnego powietrza. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów inwestycji, możemy zrezygnować z automatyki i zastosować do otwierania zwykłą korbę.

Wentylacja wymuszona

Dla zapewnienia maksymalnego komfortu przebywania w ogrodzie zimowym o każdej porze roku, przy nieco większych kosztach zakupu, można zastosować systemowe rozwiązanie wentylacji nawiewno-wywiewnej, gwarantującej utrzymanie nawet stałego mikroklimatu. Określa się ją inaczej jako wentylację wymuszoną.
Elementy wentylacji nawiewno-wywiewnej mogą być sterowane automatycznie lub ręcznie. Kompletny system zawiera elementy automatyki pogodowej: wyciągowe wentylatory mechaniczne o wielostopniowej regulacji prędkości, nawiewniki sterowane elektrycznie oraz małą stację pogodową do sterowania parametrami tych urządzeń.
Wentylatory wyciągowe instaluje się w górnych partiach dachu, natomiast nawiewniki zazwyczaj w dolnych partiach ram okiennych. Ich zadaniem jest wpuszczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do wnętrza ogrodu zimowego.
Do poprawnego funkcjonowania wentylacji wymuszonej potrzebna jest centralka sterująca, która zbiera informację o warunkach w ogrodzie zimowym, porównuje z tymi ustawionymi przez nas, a następnie ustala parametry działania elementów wentylacji. Urządzenie steruje temperaturą, wilgotnością oraz przerwami w wietrzeniu. Możliwe jest również podłączenie do centralki innych urządzeń sterowanych elektrycznie, np. rolet dachowych.

wentylacja ogrodu zimowegokonstrukcja ogrodu zimowego

Klimatyzacja

Jeśli natomiast zależy nam na błyskawicznym schłodzeniu lub nagrzaniu wnętrza ogrodu zimowego, a przy tym możemy sobie pozwolić na większy wydatek, warto wybrać klimatyzację. Dzięki nowoczesnym klimatyzatorom możemy szybko zmienić warunki termiczne w ogrodzie zimowym. Najlepiej żeby był to sprzęt dwufunkcyjny: z możliwością chłodzenia i grzania powietrza. Systemy te są stosunkowo drogie, zarówno w zakupie, jak i późniejszej eksploatacji, są jednak najskuteczniejsze w przypadku regulacji temperatury „na życzenie”, w nieregularnie używanym ogrodzie zimowym.

Wybór optymalnego sposobu wentylacji zależy od przeznaczenia naszego ogrodu zimowego. Jeśli uprawiamy w nim egzotyczne rośliny, musimy zwrócić baczniejszą uwagę na stabilny mikroklimat wewnątrz. Gdy jednak nasz ogród jest słabo nasłoneczniony i służy nam np. jako okazjonalne miejsce spotkań, to do jego prawidłowej wentylacji wystarczą drzwi harmonijkowe i okno dachowe.
Budując ogród zimowy, zwróćmy uwagę na jakość elementów konstrukcyjnych. Wybierajmy producentów, których oferta jest nie tylko kompleksowa, ale także sprawdzona przez wieloletnich użytkowników wybranych systemów.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
3,83 / 6 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Nawiewniki - sposób na świeże powietrze

Nawiewniki - sposób na świeże powietrze

Komfort i zdrowie mieszkańców uwarunkowane są m.in. odpowiednią jakością powietrza w pomieszczeniach. Przeczytaj cały artykuł

Ogród zimowy - bezpieczny i trwały

Ogród zimowy - bezpieczny i trwały

Myśląc o budowie ogrodu zimowego rzadko bierzemy pod uwagę szczegóły techniczne. A to one decydują o jego funkcjonalnośc Przeczytaj cały artykuł

Grzyb na ścianie - przyczyny

Grzyb na ścianie - przyczyny

Przyczynami pojawienia się grzyba na ścianie mogą być niewłaściwa wentylacja lub zła izolacja ścian. Przeczytaj cały artykuł

Zatrzymać słońce – ogród zimowy

Zatrzymać słońce – ogród zimowy

Podczas coraz krótszych, szarych i pochmurnych jesiennych dni dotkliwie odczuwamy... Przeczytaj cały artykuł

Panoramiczne okno - dobry wybór

Panoramiczne okno - dobry wybór

Każdy, kto chciał wprowadzić do mieszkania magię atelier, musiał się dotychczas liczyć z różnymi ograniczeniami. Przeczytaj cały artykuł

Nowoczesne technologie

Nowoczesne technologie

Już w marcu rusza cykl seminariów pod hasłem Nowoczesne technologie w architekturze. Seminaria przeznaczone są... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (1)

 1. markno

  tu się z Panem z pewnością zgadzam, że to musi być jakaś doświadczona firma. Znalazłem ofertę w pobliżu mojej miejscowości i mają też opisaną technologię, tzn. jak to robią http://www.pinus-okna.pl/ogrody-zimowe-technologie.php. Chyba to mnie to przekonuje. Ogrody zimowe to bardzo piękna rzecz, więc muszę dobrze wybrać!

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

E-łazienki

E-instalacje

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Dekoracje okienne - pomysły

x