ukryj

Okna to nadal przede wszystkim źródło naturalnego oświetlenia, ale nie tylko. Coraz częściej stają się ozdobą wnętrza. Odpowiednia pielęgnacja okien zapewni nam komfort użytkowania, pozwoli długo cieszyć się ich jakością i pięknem.

Dla prawidłowej konserwacji okien ważne jest ich systematyczne mycie, by brud nie niszczył powierzchni ram. Nie wolno używać substancji ściernych, rozpuszczalników, środków z zawartością acetonu lub ropopochodnych, które mogą uszkodzić ramy okienne.

Pielęgnacja okien z PVC
Do mycia okien z PVC (popularnie zwanych plastikowymi) najlepsze są delikatne środki myjące i odtłuszczające, zawierające substancje zapobiegające korozji. Nie należy malować profili z PVC. Wcześniej zdecydujmy, jaki kolor mają mieć ramy – producenci oferują szeroką gamę barw. Za dopłatą można zamówić okna w innym kolorze, również imitującym drewno. Pamiętajmy jednak, że ramy w ciemnym kolorze mocniej się nagrzewają, a pod wpływem zmian temperatury mogą się odkształcać.

okno drewniane okno PVC

Konserwacja okien drewnianych
Drewno jako materiał naturalny pasuje do wnętrz tradycyjnych, szczególnie do stylizowanych na zabytkowe. Jest jednak narażony na działanie szkodników i grzybów oraz na uszkodzenia mechaniczne, dlatego okna drewniane wymagają regularnej konserwacji. Okna są gruntowane oraz dwu- lub trzykrotnie malowane lub lakierowane. Lakierowanie tworzy na powierzchni drewna warstwę zamykająca pory. Wilgoć wnikająca do wnętrza drewna trudno się uwalnia, co może powodować łuszczenie się lakieru. W przeciwieństwie do lakierowania, powłoki malarskie tworzą na powierzchni drewna powłokę porowatą, przez którą wilgoć może odparować. Jednak okna powlekane wymagają częstszego malowania po stronie zewnętrznej, niż okna lakierowane.
Zwykle stosuje się lakiery bezbarwne –  okno ma wtedy naturalny kolor drewna. Można także używać lakierów barwiących, które zmieniają odcień drewna, zachowując naturalny rysunek słojów. Kolory średnie do ciemnych dają lepszą ochronę przed promieniami UV, ale będą się mocniej nagrzewać (zwłaszcza te zamontowane od południowej strony domu) i ich powłoka ochronna szybciej się zniszczy. Ramy okienne należy pomalować farbą lub lakierem po około 5 latach użytkowania.
Okna drewniane należy myć specjalnymi zestawami pielęgnacyjnymi. Na miękką wełnianą lub bawełnianą szmatkę albo na kawałek papieru nanosimy specjalne mleczko do pielęgnacji drewna i przecieramy umyte i wysuszone ramy okienne.
Ochrona chemiczna to przede wszystkim powlekanie powierzchni ram preparatami grzybobójczymi.

Jak dbać o okna z aluminium
Z powierzchni ram należy zmywać kurz i brud (biały nalot może powstawać między innymi przez spaliny). Do mycia profili aluminiowych nie powinno się używać substancji na bazie kwasów, środków piorących, rozpuszczalników oraz materiałów ściernych. Lekko zabrudzone okno należy zmywać miękką szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Średnie i silne zabrudzenia usuwa się środkami przeznaczonymi do pielęgnacji okien z aluminium. Do konserwacji profili aluminiowych można także używać preparatów stosowanych do karoserii samochodowych.

Warto pomyśleć o gotowych środkach służących do mycia okien. Skutecznie usuwają zanieczyszczenia, zapobiegają szybkiemu zabrudzeniu, nie niszcząc przy tym powierzchni okna. Powierzchnię wystarczy przetrzeć ściereczką nasączoną preparatem i spłukać wodą. Silniejszymi substancjami usuniemy smar czy zaschniętą farbę, resztki klejów, silikonów, lakierów czy olejów z powierzchni okien i rąk (są bezpieczne i łagodne dla skóry).

konserwacja okuć smarowanie okuć

Konserwacja uszczelek, zawiasów i okuć
Otwieranie i zamykanie okien od wewnątrz oraz wpływ czynników zewnętrznych powoduje również zużywanie się uszczelek, zawiasów i okuć. Dlatego większość elementów trzeba co pewien czas (producenci zalecają taką konserwację raz w roku) posmarować specjalnymi preparatami chroniącymi przed korozją i zmniejszającymi tarcie, a okucia wyregulować i sprawdzić ich stan techniczny. Stosuje się do tego wazelinę techniczną, oliwę do maszyn lub smar – środki nie mogą zawierać kwasów i żywic. Brak należytej pielęgnacji powoduje szybsze starzenie się mechanizmów oraz ścieranie się powłok ochronnych okuć i ram. Częstszej regulacji będą wymagały duże, często otwierane i uchylane okna, wystawione na działanie słońca i wiatru. Można przyjąć, że ponowna regulacja jest potrzebna wtedy, kiedy okna przestają działać lekko. Wymianę uszkodzonego elementu okucia najlepiej zlecić fachowcowi.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
5,00 / 3 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Okna zwierciadłem duszy

Okna zwierciadłem duszy

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie okien każdy z nas zwraca uwagę na inne parametry stolarki. Przeczytaj cały artykuł

Okna aluminiowe - pasywny standard

Okna aluminiowe - pasywny standard

Nowy system okien aluminiowych w standardzie pasywnym nie tylko pozwala zaoszczędzić energię, lecz także... Przeczytaj cały artykuł

Okucia okienne z regulacją zima-lato

Okucia okienne z regulacją zima-lato

Zmiany temperatur skutkują rozszerzaniem i kurczeniem się tworzywa, z którego wykonane jest okno. Może to prowadzić... Przeczytaj cały artykuł

Jak myć okna PVC?

Jak myć okna PVC?

Okna wykonane z PVC charakteryzują się wyjątkową trwałością. Są odporne na działanie wilgoci, różnice temperatur... Przeczytaj cały artykuł

Jak dbać o okna drewniane?

Jak dbać o okna drewniane?

Letnie miesiące sprzyjają domowym porządkom. To także doskonała okazja do sprawdzenia stanu technicznego okien. Przeczytaj cały artykuł

Okna aluminiowe - nie tylko dla firm

Okna aluminiowe - nie tylko dla firm

Bez wątpienia okna są jednym z ważniejszych elementów każdego domu czy biura. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-łazienki

E-ogródek

 • Sadzimy kwiaty we wrześniu

  Sadzimy kwiaty we wrześniu

  Wrzesień to najlepszy miesiąc, by pomyśleć o wiośnie w ogrodzie. Choć na razie wiosna wydaje się odległa, to wiele...

E-dach

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

x