ukryj

Drzwi balkonowe – rodzaje i wykończenie

Tagi:

Drzwi balkonowe pozwalają na swobodne wyjście na balkon, taras lub bezpośrednio do ogrodu. Zastosowanie w nich np. specjalnych okuć czy mikrowentylacji zapewnia domownikom komfort i bezpieczeństwo.

Drzwi tarasowe przesuwneDrzwi tarasowe dwuskrzydłowe, fot. Stolbud WłoszczowaDrzwi tarasowe przesuwne, fot. Stolbud Włoszczowa

Drzwi balkonowe i tarasowe mogą być wykonane:

 • z tworzywa sztucznego – ramy i ościeżnice są wykonane z profili PVC odpornych na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych czy działanie substancji chemicznych. Nie wymagają renowacji ani malowania, są łatwe w utrzymaniu w czystości. Są dostępne w wielu kolorach, a także w okleinach drewnopodobnych – profile barwione nie powinny być jednak stosowane w bardzo nasłonecznionych miejscach.
 • z drewna – najczęściej wykorzystuje się krajowe gatunki (sosna, dąb), ale drzwi można też wykonać z drewna egzotycznego. Poszczególne gatunki różnią się od siebie trwałością i odpornością, co wpływa na parametry drzwi. Drewniane profile są zaimpregnowane i pokryte warstwą lakieru lub farby. Co kilka lat wymagają ponownego lakierowania.
 • z aluminium – są trwałe, odporne i łatwe w użytkowaniu. Należy jednak uważać, by nie uszkodzić ich powierzchni, np. przez zarysowanie, wgniecenie lub podczas czyszczenia niektórych zabrudzeń.

Drzwi balkonowe i tarasowe otwierają się od wewnątrz i często tylko tam znajduje się klamka; (od zewnątrz zaś np. gałka). Na rynku są też dostępne rozwiązania łączące zalety drzwi balkonowych i wejściowych – okucie z klamką montuje się po obu stronach, co umożliwia komfortowe otwieranie i zamykanie od wewnątrz i od zewnątrz. 

drzwi tarasowe roto drzwi harmonijkowe okland drzwi balkonowe z niskim progiem
Typy drzwi:

 • drzwi rozwierne:
  - jednoskrzydłowe – skrzydło otwiera się przez rozwieranie – obraca się na zawiasach umieszczonych z jednej strony (pionowa oś obrotu) lub w sposób uchylno-rozwierny (dzięki odpowiednim okuciom i klamce) – otwiera się uchylnie w pionie (pozioma oś obrotu) oraz w poziomie – rozwieranie.
  - dwuskrzydłowe – rozwierne lub uchylno-rozwierne, ze słupkiem stałym lub ruchomym.

Drzwi rozwierne otwierają się do środka pomieszczenia i zajmują w ten sposób część jego powierzchni. Czasami ze względu na ustawienie mebli w pomieszczeniu nie można ich całkowicie otworzyć.

 • drzwi przesuwne – otwierają się przez przesunięcie skrzydła w prowadnicach – skrzydło ruchome przesuwa się równolegle do skrzydła stałego lub na ściany. Dzięki temu pełne otwarcie okna nie zajmuje powierzchni pomieszczenia. Stosuje się je często w otworach o dużej szerokości. Komfort użytkowania zwiększa zastosowanie drzwi z niskim progiem zwanych też bezprogowymi (najwyższy element znajduje się ok. 10 mm nad posadzką). Niski próg jest bezpieczny dla dzieci i osób starszych, ułatwia też poruszanie się osobom na wózkach. Drzwi mogą być przesuwne, podnoszone i przesuwne, uchylne i przesuwne itp.

W drzwiach podnoszono-przesuwnych stosuje się obecnie rozwiązania, dzięki którym drzwi łatwo się otwierają – po przekręceniu klamki, podczas unoszenia i opuszczania drzwi ruszają się tylko uszczelki, dlatego podniesienie skrzydła nie wymaga użycia dużej siły (np. drzwi balkonowe Patio Life firmy Roto Frank Okucia Budowlane).

 • drzwi harmonijkowe (składane) – składają się z dwóch części, z których jedna to tradycyjne skrzydło rozwierne lub uchylno-rozwierne, a druga to para lub więcej skrzydeł otwieranych w sposób harmonijkowy (przesuwają się w prowadnicach). Po pełnym otworzeniu drzwi otwór jest całkowicie odsłonięty. Drzwi składane poruszają się najczęściej po górnej prowadnicy, chociaż w przypadku modeli cięższych i większych można zastosować również prowadnicę dolną.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jak niski próg czy bezpieczne okucia, drzwi balkonowe zapewniają użytkownikom coraz większą wygodę i bezpieczeństwo. Specjalne okucia pozwalają też na wykonanie konstrukcji o dużych przeszkleniach. Możliwe jest również zastosowanie mikrowentylacji – po przekręceniu klamki otwiera się uszczelka, a przez powstałą w ten sposób szczelinę do pomieszczenia dostaje się świeże powietrze. Nowoczesne systemy umożliwiają też zdalną obsługę drzwi – za pomocą pilota lub sterowania centralnego.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,20 / 5 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Jakie drzwi wewnętrzne

Jakie drzwi wewnętrzne

Urządzasz mieszkanie i nie wiesz, jakie drzwi wybrać. Nasz wirtualny kreator pomoże ci w tym. Przeczytaj cały artykuł

Patio door

Patio door

Optyczne powiększenie wnętrza, większa ilość światła, widok na ogród – takie możliwości dają patio door. Przeczytaj cały artykuł

Drzwi tarasowe - podnośno-przesuwne

Drzwi tarasowe - podnośno-przesuwne

Drzwi tarasowe łączą wnętrze budynku z jego otoczeniem. Odpowiednio dobrane, gwarantują komfort i bezpieczeństwo. Przeczytaj cały artykuł

Drzwi balkonowe - rymowanka o przygodach Janka

Drzwi balkonowe - rymowanka o przygodach Janka

Rzecz miała miejsce pewnego wieczoru, Jan wrócił z pracy całkiem bez humoru. Ponieważ nie chciał narazić się żonie... Przeczytaj cały artykuł

Wyposażenie okien - praktyczne i bezpieczne

Wyposażenie okien - praktyczne i bezpieczne

Wiosną i latem chętnie otwieramy okna w naszych domach, aby wpuścić ciepłe powietrze. Przeczytaj cały artykuł

Drzwi balkonowe - niezwykle funkcjonalne

Drzwi balkonowe - niezwykle funkcjonalne

Taras czy balkon to, zwłaszcza w słoneczne dni, duży atut domu i mieszkania. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (0)

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

Urządzone.pl

E-instalacje

E-łazienki

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Drzwi prawe czy lewe?

x