ukryj

Kiedy mamy już za sobą wybór karniszy, pojawia się przed nami nowe zadanie – montaż.

Do montażu karnisza potrzebne będą: miarka, poziomica oraz ołówek, za pomocą których ustalimy miejsca montażu, a także: wiertarka, śrubokręt oraz zestaw kołków z wkrętami.

karnisz drewniany karnisz metalowy
Mierzymy
Przy montażu klasycznym – do ściany nad oknem, należy zacząć od ustalenia odległości pomiędzy górną krawędzią okna a sufitem. Karnisz drążkowy najlepiej zamontować w połowie nadproża (miejsce pomiędzy górną krawędzią okna a sufitem), ewentualnie ponad połową tej odległości zwłaszcza w niskich pomieszczeniach. Jeśli zachowamy właściwe odległości będziemy mogli  swobodnie otworzyć okno. Karnisz powinien być szerszy od otworu okiennego około 30-60 cm (15-30 cm po każdej stronie okna).
Przy montowaniu karnisza na suficie, należy zamontować go w takiej odległości od ściany, aby upięte tkaniny nie opierały się o kaloryfer lub parapet (chyba, że firanka lub zasłonka jest krótka). Przy montażu rozporowym (pomiędzy dwiema ścianami), powinniśmy ustalić miejsce montażu wsporników przez zmierzenie ich odległości od narożników. Pamiętajmy też o swobodnym otwieraniu okna – odległość pomiędzy górną krawędzią okna a drążkiem nie może być mniejsza niż 5-7 cm, a pomiędzy drążkiem a ścianą – ok. 10-15 cm. 

nowoczesny karnisz karnisz ze stali szlachetnej
Montujemy
Montaż zaczynamy od przyłożenia pierwszego wspornika do ściany, zaznaczenia miejsc wywiercenia otworów i umieszczeniu kołków. Następnie przykręcamy do ściany wspornik i przymierzamy drążek, który wyrównujemy przy pomocy poziomicy. Po ustaleniu położenia karnisza zaznaczamy, a następnie mocujemy drugi wspornik i zakładamy drążek, aby sprawdzić stabilność konstrukcji. Jeśli  karnisz będzie dłuższy niż 2 metry lub planujemy powiesić na nim wyjątkowo ciężkie tkaniny, powinniśmy wzmocnić drążek trzecim wspornikiem zamocowanym na środku.
Na końcu zdejmujemy drążek i zakładamy kółka z żabkami lub klipsy dekoracyjne –powinny być rozmieszczone w odległościach co 10 cm. Następnie dokręcamy zakończenia karnisza i całość umieszczamy na wspornikach. Teraz można zawiesić firany, zasłony lub paski dekoracyjne. 

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,00 / 2 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Karnisz a styl wnętrza

Karnisz a styl wnętrza

Kiedy w sklepie oglądamy karnisze, często gubimy się w bogactwie kształtów i materiałów. Przeczytaj cały artykuł

Okna aluminiowe - pasywny standard

Okna aluminiowe - pasywny standard

Nowy system okien aluminiowych w standardzie pasywnym nie tylko pozwala zaoszczędzić energię, lecz także... Przeczytaj cały artykuł

Rolety rzymskie - bogactwo rozwiązań

Rolety rzymskie - bogactwo rozwiązań

Rolety pozwalają na oszczędne zagospodarowanie powierzchni, oferując jednocześnie prawdziwe bogactwo rozwiązań. Przeczytaj cały artykuł

Okucia okienne z regulacją zima-lato

Okucia okienne z regulacją zima-lato

Zmiany temperatur skutkują rozszerzaniem i kurczeniem się tworzywa, z którego wykonane jest okno. Może to prowadzić... Przeczytaj cały artykuł

Karnisz - nieodłączny partner firanki

Karnisz - nieodłączny partner firanki

We współczesnych wnętrzach wysuwa się na pierwszy plan, skutecznie konkurując z dekoracyjną tkaniną o naszą uwagę. Przeczytaj cały artykuł

Karnisze z kryształami

Karnisze z kryształami

Kryształy wykorzystuje się nie tylko w kolekcjach biżuterii, ale także w dekoracji wnętrz. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (2)

 1. Z pozoru banalna sprawa może w praktyce okazać się prawdziwą udręką,więc warto poczytać powyższe rady i po prostu wiedzieć więcej. Teraz modne są metalowe karnisze,z ich montażem nie powinno być większego problemu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Sprawa naprawdę jest banalna, jak karnisze są odpowiedniej długości nie powinno być problemu z montażem, w zasadzie wystarczy wiertarka.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-ściany

 • Dobra ekipa budowlana

  Dobra ekipa budowlana

  Jak poradzić sobie w gąszczu ogłoszeń i jak sprawdzać profesjonalizm pracowników?

E-izolacje

Urządzone.pl

 • Dekoracja stołu na Wielkanoc

  Dekoracja stołu na Wielkanoc

  Święta wielkanocne kojarzą się wszystkim z wystawnym jedzeniem, kolorowymi pisankami, żółtymi kurczakami i wiosną.

E-ogródek

 • Kostka brukowa na ścieżkę

  Kostka brukowa na ścieżkę

  Kostki brukowe i płyty stwarzają duże możliwości aranżacyjne. Ważne, by dobrze zaprojektować nawierzchnię wokół domu.

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Okno dachowe - przepisy

x