ukryj

Jak zamontować karnisz? Praktyczne rady

Tagi:

Montaż karnisza to zadanie, które z powodzeniem możemy wykonać samodzielnie. Karnisz możemy zamocować do ściany, sufitu lub między ścianami. Jak to zrobić? Oto praktyczne rady, które pomogą Wam zamontować karnisz.

Firanki i zasłony zdobią nasze okna i chronią przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Jednak, aby je zawiesić, niezbędny jest karnisz. Jego montaż nie jest trudny, nawet dla kogoś, kto nie jest urodzonym majsterkowiczem. Karnisz możemy zamocować do ściany lub sufitu, można zadecydować się na montaż rozporowy - wtedy karnisz mocujemy między ścianami. Przy montażu karnisza istotne są pomiary - musimy umieścić go tak, aby firanki i zasłony można było swobodnie przesuwać, a okno - wygodnie otwierać.

Narzędzia do montażu karnisza

Aby zamontować karnisz, będziemy potrzebować kilku podstawowych narzędzi i przyborów, takich jak:

 • miarka,
 • poziomica,
 • ołówek,

za pomocą tych przyborów ustalimy miejsca montażu.  Do samego montażu karnisza będą niezbędne:

 • wiertarka,
 • śrubokręt
 • zestaw kołków z wkrętami.

Do bezpiecznego i wygodnego wykonania prac przyda się także rozkładana i stabilna drabina.

karnisz montowany do ściany

Montaż karnisza - niezbędne pomiary

Montaż karnisza do ściany

Przy klasycznym montażu karnisza, czyli do ściany nad oknem, należy zacząć od zmierzenia odległości pomiędzy górną krawędzią okna a sufitem. Karnisz drążkowy najlepiej zamontować w połowie nadproża (miejsce pomiędzy górną krawędzią okna a sufitem), ewentualnie ponad połową tej odległości zwłaszcza w niskich pomieszczeniach. Jeśli zachowamy właściwe odległości będziemy mogli  swobodnie otworzyć okno. Karnisz powinien być szerszy od otworu okiennego około 30-60 cm (15-30 cm po każdej stronie okna).

Montaż karnisza do sufitu

Przy montowaniu karnisza na suficie, należy umieścić go w takiej odległości od ściany, aby upięte tkaniny nie opierały się o kaloryfer lub parapet (chyba, że firanka lub zasłonka jest krótka).

Zobacz też: Jaki karnisz wybrać - drążek czy linkę

Montaż rozporowy karnisza

Przy montażu rozporowym karnisza (pomiędzy dwiema ścianami), powinniśmy ustalić miejsce montażu wsporników przez zmierzenie ich odległości od narożników ścian lub wnęki okiennej. Pamiętajmy też o swobodnym otwieraniu okna – odległość pomiędzy górną krawędzią okna a karniszem nie może być mniejsza niż 5-7 cm, a pomiędzy drążkiem a ścianą – ok. 10-15 cm.

podwójny wsponik do karnisza, montowany do ściany

Wsporniki do karniszy

Wsporniki do karniszy to właśnie te elementy, które będziemy mocować do ściany, sufitu lub między ścianami. Najczęściej są one sprzedawane w zestawach z karniszami, dlatego kupując karnisz, zwróćmy uwagę do jakiego typu montażu jest przeznaczony.
Nie jest jednak problemem dokupienie samych wsporników - wtedy możemy wybrać, takie, jakich potrzebujemy: czyli wsporniki ścienne (klasyczne), sufitowe lub przeznaczone do wnęk.
Kupując wsporniki do karniszy osobno, zwróćmy uwagę na to, czy przeznaczone na jeden drążek (pojedyncze), czy na dwa (podwójne).

Montaż karnisza krok po kroku

Montaż karnisza zaczynamy od przyłożenia pierwszego wspornika do podłoża, zaznaczenia miejsc wywiercenia otworów i umieszczeniu kołków. Następnie przykręcamy do wspornik i przymierzamy drążek. Jego ułożenie wyrównujemy za pomocą poziomicy. Po ustaleniu położenia karnisza zaznaczamy, a następnie mocujemy drugi wspornik i zakładamy drążek, aby sprawdzić stabilność konstrukcji.

Jeśli  karnisz będzie dłuższy niż 2 metry lub planujemy powiesić na nim wyjątkowo ciężkie tkaniny, powinniśmy wzmocnić drążek trzecim wspornikiem zamocowanym
na środku.

Na końcu zdejmujemy drążek i zakładamy kółka z żabkami lub klipsy dekoracyjne – powinny być rozmieszczone w odległościach co 10 cm. Następnie dokręcamy zakończenia karnisza i całość umieszczamy na wspornikach. Teraz można zawiesić firany, zasłony lub paski dekoracyjne. 

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,33 / 3 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Karnisz a styl wnętrza

Karnisz a styl wnętrza

Kiedy w sklepie oglądamy karnisze, często gubimy się w bogactwie kształtów i materiałów. Przeczytaj cały artykuł

Okna aluminiowe - pasywny standard

Okna aluminiowe - pasywny standard

Nowy system okien aluminiowych w standardzie pasywnym nie tylko pozwala zaoszczędzić energię, lecz także... Przeczytaj cały artykuł

Rolety rzymskie - bogactwo rozwiązań

Rolety rzymskie - bogactwo rozwiązań

Rolety pozwalają na oszczędne zagospodarowanie powierzchni, oferując jednocześnie prawdziwe bogactwo rozwiązań. Przeczytaj cały artykuł

Okucia okienne - możliwość ręcznej regulacji zima-lato

Okucia okienne - możliwość ręcznej regulacji zima-lato

Zmiany temperatur skutkują rozszerzaniem i kurczeniem się tworzywa, z którego wykonane jest okno. Może to prowadzić... Przeczytaj cały artykuł

Karnisz - wybór i montaż

Karnisz - wybór i montaż

We współczesnych wnętrzach wysuwa się na pierwszy plan, skutecznie konkurując z dekoracyjną tkaniną o naszą uwagę. Przeczytaj cały artykuł

Karnisze z kryształami

Karnisze z kryształami

Kryształy wykorzystuje się nie tylko w kolekcjach biżuterii, ale także w dekoracji wnętrz. Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (3)

 1. Z pozoru banalna sprawa może w praktyce okazać się prawdziwą udręką,więc warto poczytać powyższe rady i po prostu wiedzieć więcej. Teraz modne są metalowe karnisze,z ich montażem nie powinno być większego problemu.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Sprawa naprawdę jest banalna, jak karnisze są odpowiedniej długości nie powinno być problemu z montażem, w zasadzie wystarczy wiertarka.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Zgadza się, żaden problem z metalowymi karniszami. A jeśli jednak ktoś na taki wpadnie, tutaj znajdziecie wszystkie odpowiedzi: karnisze

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

E-dach

Urządzone.pl

E-ogródek

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Ciepłe okna i drzwi

x