ukryj

Drzwi standardowe mają przylgę (wrąb, schodek), która zachodzi na ościeżnicę. Dla odróżnienia drzwi bezprzylgowe mają zupełnie prostą krawędź, bez "schodka" i całe chowają się w ościeżnicy, tworząc z nią jedną płaszczyznę.

Drzwi przylgowe od bezprzylgowych różnią się tym, że mają specjalne pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, zwiększające powierzchnię przylegania do ościeżnicy. Widać w nich charakterystyczny uskok zamkniętego skrzydła i ościeżnicy. Różnicę można zobaczyć wyłącznie po stronie otwierania drzwi. Przy zamkniętych drzwiach oba rozwiązania wyglądają identycznie.

Drzwi bezprzylgowe są uważane za nowocześniejsze od konstrukcji przylgowych. Tymczasem ich walory użytkowe niewiele się różnią od drzwi klasycznych. W niektórych pomieszczeniach ważny może być efekt dekoracyjny, jaki można dzięki nim osiągnąć. 

Ukryte zawiasy
Drzwi bezprzylgowe są droższe od zwykłych z powodu stosowania bardziej kosztownych zawiasów ukrytych. Uważane są również za cieplejsze, choć jest to kwestia dyskusyjna. Wymagają zdecydowanie większej uwagi i staranności podczas montażu – w wypadku niedbale wykonanych prac, szybko można zauważyć różnicę w szczelinach pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Zaletą drzwi przylgowych jest możliwość łatwej regulacji zawiasów w przeciwieństwie do rozwiązań mocowanych w drzwiach bezprzylgowych. Ma to znaczenie zwłaszcza w wypadku nowych budynków, które mogą osiadać i pracować przez kilka lat – drzwi mogą wówczas wymagać regulacji.

drzwi bezprzylgowedrzwi przylgowe


Zamek na widoku
Kupno drzwi określonego typu należy dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę nie tylko typ konstrukcji, ale również względy dekoracyjne. Nie każde drzwi będą pasowały do każdego pomieszczenia. Zdaniem dekoratorów, skrzydła drzwi bezprzylgowych mają "masywną" optycznie krawędź, widoczną po otwarciu. Szczyt takich drzwi często jest określany mianem "tępego", gdyż pozbawiony przylgi stanowi prostą powierzchnię o grubości ok. 4 cm. Wyraźnie jest widoczny zamek wystający ze skrzydła i szczelina pomiędzy drzwiami a ościeżnicą. W drzwiach przylgowych to właśnie przylga zasłania zamek i szczelinę przy ościeżnicy. Z tego powodu drzwi przylgowe uważane są za lżejsze optycznie. Drzwi bezprzylgowe dekoratorzy zalecają do wąskich pomieszczeń, gdyż powiększają optycznie przestrzeń podłogi, tworząc wrażenie, że są wbudowane w ścianę.

drzwi przesuwne bezprzylgoweWygląd ma znaczenie
Kiedy zatem warto stosować drzwi bezprzylgowe? Biorąc pod uwagę aspekty techniczne, znakomicie sprawdzą się w pomieszczeniach stale zamkniętych, w wąskich przejściach oraz wszędzie tam, gdzie drzwi są widoczne przede wszystkim od strony zewnętrznej.

Dobierając drzwi do wystroju wnętrza warto wziąć pod uwagę materiał użyty do wykończenia skrzydła i ościeżnicy. Np. w bogato zdobionych drzwiach pokrytych fornirem, których powierzchnia eksponuje naturalny układ słojów drewna, elementy uproszczenia i nowoczesności będą nie na miejscu. Dodatkowe załamania drzwi przylgowych wprowadzą elementy zdobnicze podkreślające naturalne piękno drewna. Do nowoczesnych wnętrz, opartych na prostych liniach i jasnych kolorach, takie drzwi by nie pasowały. Lepsze będą w tej sytuacji drzwi bezprzylgowe, które dodatkowo podkreślą modernistyczny wystrój.

 • Zobacz galerie zdjęć według kolorów:
Oceń artykuł:
 • bardzo słabe
 • słabe
 • średnie
 • dobre
 • bardzo dobre
4,50 / 10 głosów
Dziękujemy za oddanie głosu.

Czytaj więcej:

Jakie drzwi wewnętrzne

Jakie drzwi wewnętrzne

Urządzasz mieszkanie i nie wiesz, jakie drzwi wybrać. Nasz wirtualny kreator pomoże ci w tym. Przeczytaj cały artykuł

Drzwi zewnętrzne - ważne parametry

Drzwi zewnętrzne - ważne parametry

Drzwi wejściowe stanowią istotny element naszego domu, na który zwracają uwagę wszyscy wchodzący. Przeczytaj cały artykuł

Rolety wewnętrzne - krótki przewodnik

Rolety wewnętrzne - krótki przewodnik

Oto kilka cennych wskazówek, dzięki którym wybierzemy oraz skutecznie zamontujemy rolety. Przeczytaj cały artykuł

Nowe serie drzwi zewnętrznych DAKO

Nowe serie drzwi zewnętrznych DAKO

DAKO produkuje nie tylko wysokiej jakości okna, ale też drzwi łączące atrakcyjny wygląd i najlepsze parametry... Przeczytaj cały artykuł

Drzwi zewnętrzne DAKO – nowości w aluminium

Drzwi zewnętrzne DAKO – nowości w aluminium

W bogatej ofercie DAKO znajdują się między innymi drzwi zewnętrzne wykonane z aluminium. Przeczytaj cały artykuł

Bezpieczne i szczelne drzwi

Bezpieczne i szczelne drzwi

Wybierając drzwi wejściowe, musimy uwzględnić praktyczną stronę zakupu: bezpieczeństwo, trwałość i łatwą... Przeczytaj cały artykuł

Komentarze (6)

 1. Redakcja

  Drzwi standardowe mają przylgę (wrąb, schodek), która zachodzi na ościeżnicę. Ddrzwi bezprzylgowe mają prostą krawędź. Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? >>

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 2. Cyperus

  moim zdaniem drzwi bezprzylgowe wyglądają bardzo dobrze

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 3. Anonymous

  A moim wręcz przeciwnie:) Na dłuzszą metę same wady

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 4. Też mam w salonie przesuwane Porty w górną szyną i gdybym miał raz jeszcze montować, wybrałbym normalne drzwi. Teoretycznie zajmują mniej przestrzeni, ale za to cała ściana załadowana.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 5. romuald

  Kwestia gustu i potrzeb. Ja mam wszystkie wewnętrzne z porty i świetnie się sprawdzają jak też estetycznie nic nie można zarzucić.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

 6. Bezprzylgowe jedynie do drzwi przesuwnych - reszta (wewnętrzne i szczególnie zewnętrzne) moim zdaniem tylko i wyłącznie z przylgą.

  Zamknij

  Zgłoś nadużycie

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Urządzone.pl

E-mieszkanie

 • Kominek od zimy do lata

  Kominek od zimy do lata

  Gdy za oknem wieje jesienny wiatr, kominek staje się synonimem przyjemnego ciepła rozchodzącego się po pokoju.

E-ogródek

 • Jaka trawa do ogrodu

  Jaka trawa do ogrodu

  Wybór mieszanki traw na trawnik zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć, podłoża, miejsca w którym trawnik rośnie oraz...

E-izolacje

 • Izolacja przeciwogniowa

  Izolacja przeciwogniowa

  Trudno sobie wyobrazić naszą cywilizację bez ognia. Jednak jest bardzo niebezpieczny, może prowadzić do tragedii.

Najpopularniejsze tagi:

Zamów newsletter
Zobacz koniecznie:

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?

x