Akcesoria okienne montowane na zewnątrz

Rolety, markizy, żaluzje, okiennice – chronią dom przed zbyt silnym słońcem, hałasem, a czasem także przed włamywaczami. Będą stać również na straży intymności mieszkańców.

Okna otwierają budynek na otaczający świat. Jednak bardzo często trzeba je wyposażyć w gustowne, a jednocześnie trwałe i funkcjonalne osłony w postaci rolet, markiz, okiennic lub żaluzji zewnętrznych. Elementy takie służą głównie zacienieniu pomieszczeń. Niektóre, o solidniejszej budowie, ze specjalnymi mechanizmami zabezpieczającym tworzą składnik systemu ochrony antywłamaniowej. Ważny jest też aspekt estetyczny. Każda z osłon wpływa na wygląd domu, podkreślając jego urodę lub psując efekt zamierzony przez architekta.

Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne to osłony okienne w postaci zwijanego płaszcza, całkowicie lub częściowo zasłaniającego okna. Płaszcz, wykonany przeważnie z aluminiowych lub plastikowych profili, połączonych wzajemnie w sposób elastyczny, nawijany jest na wałek ukryty w kasecie. Płaszcz umocowany jest w prowadnicach zainstalowanych po bokach okien lub we wnękach okiennych. Rolety, po kompletnym rozwinięciu całkowicie odcinają dostęp światła słonecznego do pomieszczeń budynku. W nocy zaś zmniejszają słyszalność odgłosów z zewnątrz domu. 

Rolety zwyczajne – produkuje się z PCV, aluminium, stali. Ich profile mają szerokość od 30 do 75 mm. Elementy te są ze sobą złączone za pomocą specjalnych zaczepów. Wałek nawijający ukryty jest w kasecie, która najczęściej instalowana jest nad oknem. Wystaje jednak wówczas poza elewację, co wcale nie wpływa pozytywnie na estetykę domu. Chętnie instaluje się kasety pod nadprożem i wówczas wystają poza ścianę tylko częściowo. Istnieją też rolety, których kasety da się zamontować w specjalnych elementach nadprożowych. Takie nadproża wmurowuje się w ścianę w trakcie budowy domu. Trzeba wtedy zadbać, by nie stały się mostkiem termicznym. Izolacyjność ściany w tym miejscu musi być nie gorsza niż gdzie indziej. Do ścian trójwarstwowych warto polecić rolety z kasetami podtynkowymi. Wmurowuje się je w warstwę osłonową takich ścian, na wysokości nadproża. Zostają w ten sposób całkiem ukryte w murze i wykończone od zewnątrz tynkiem. Są więc niewidoczne i nie psują wyglądu elewacji.
Otwieranie i zamykanie lekkich rolet odbywa się za pośrednictwem linki lub paska. Cięższe, na przykład ze stali lub te o dużej powierzchni wygodniej jest obsługiwać przy pomocy korby. Najkorzystniej jednak wyposażyć rolety w napędy elektryczne, obsługiwane z wnętrza budynku. Silnik poruszający wałem uruchamia się wtedy włącznikiem osadzonym w ścianie lub pilotem. Nowoczesne systemy otwierania elektrycznego umożliwiają obsługę jednym pilotem wszystkich rolet w domu.
Rolety mogą mieć bardzo bogatą kolorystykę, dzięki czemu łatwo dostosować je do wyglądu elewacji. Metalowe płaszcze wzbogaca się o uszczelki wyciszające odgłos zwijania lub rozwijania. W dolnej części prowadnicy znajduje się listwa z ryglami, dzięki którym płaszcz można zamknąć. Rolety o metalowych profilach perforowanych, bo i takie są produkowane, nie zaciemniają okien całkowicie. Gdy są zamknięte dopuszczają do wnętrz odrobinę światła, które efektownie rozprasza się we wnętrzu.
Są też rolety o płaszczach z ociepleniem.Latem chronią przed nagrzewaniem się budynków, a zimą ograniczają wychładzanie pomieszczeń. Użytym w nich materiałem termoizolacyjnym jest lekka pianka poliuretanowa, ceniona za dobre parametry ciepłochronne. Rolety z PCV uchodzą za lepsze pod względem termoizolacyjnym niż rolety z metalu.
Interesującym rozwiązaniem są rolety, których płaszcz uzupełnia moskitiera, nawijana na osobny wał. Oddzielna jest wtedy również prowadnica. W ciepłe miesiące zatrzyma komary i meszki po drugiej stronie okna.

Rolety antywłamaniowe – na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie do zwykłych. Ich płaszcz jest jednak zbudowany z profili o zdecydowanie solidniejszej konstrukcji. Grubość ich ścianek sięga 5 mm. Oczywiście nie ma tu mowy o żadnych perforacjach, które osłabiłyby płaszcz. Prowadnica takich rolet jest zabezpieczona przed odkręceniem. W dolnej części instalowana jest z kolei listwa wzmacniająca oraz zamek. Zamek poważnie utrudnia lub wręcz uniemożliwia podważenie płaszcza. Ruch płaszcza potrafią także zatrzymać blokady w prowadnicach. Blokada chroniąca przed niepożądanym podważaniem płaszcza może się znajdować również w kasecie. Jest to mechanizm grzebieniowy, uniemożliwiający obrót wałka. Unieruchomienie wałka umożliwia także silnik, który nim porusza. Do rolet antywłamaniowych, sterowanych elektrycznie, warto dokupić programator czasowy. Wiadomo bowiem, że rolety przez dłuższy czas zasłaniające okna są sygnałem, że domownicy gdzieś wyjechali. Dzięki programatorowi ustawimy cykl otwierania i zamykania płaszcza, co skutecznie zmyli złodziei. Coraz więcej rolet antywłamaniowych ma w dolnej listwie czujniki reagujące na uniesienie płaszcza. Mogą więc uruchamiać alarm, gdy ktoś próbuje je wyłamać.Rolety antywłamaniowe powinny mieć dokument potwierdzający ich klasę.
a antywłamaniowe można uznać te o klasie 2, 3 lub 4.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także