Akcesoria okienne sterowane pilotem

Akcesoriami okiennymi, a także bramami możemy sterować zdalnie. Automatyzacja przesłon zwiększa komfort ich użytkowania.

Branża osłonowa jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów rynku budowlanego w ostatniej dekadzie. Popularność i znajomość produktów osłonowych, takich jak rolety, markizy, żaluzje jest jednak w Polsce nadal niska, jeszcze mniej wiemy o możliwościach związanych z ich automatyzacją. Tymczasem zautomatyzowanie przesłon daje wiele korzyści.

rolety wewnętrzne rolety okienneWspółczesna technologia stosowana do ich automatyzacji wykorzystuje zaawansowane rozwiązania elektroniczne, materiałowe i komunikacyjne, w tym systemy telefonii komórkowej i Internet. Dzięki temu, przesłony mogą być włączane w systemy sterowania budynkiem, nazywane przez profesjonalistów BMI (Building Management System) lub, bardziej swojsko, inteligentnym budynkiem. Szereg dostępnych na rynku technologii różni się między sobą znacznie zakresem realizowanych funkcji i, co za tym idzie, kosztami, jednakże w wersjach podstawowych są one już stosowane w budynkach mieszkalnych, nawet w większych domach wolno stojących. Koordynują tam zazwyczaj współpracę przesłon z oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, systemem alarmowym i dostępowym.

Zalety automatyki
Do podstawowych korzyści wynikających z automatyzacji przesłon (i nie muszą to być skomplikowane rozwiązania), należy oszczędność energii wykorzystywanej do ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń. Odpowiednie sterowanie czasem otwierania i zamykania przesłon obniża koszty energii. Istnieją już kalkulatory, umożliwiające wyliczenie tych korzyści i określenie opłacalności zastosowania zautomatyzowanych przesłon już na etapie projektowania. Rosnące ceny nośników energii oraz ogólnoświatowy trend związany z ochroną klimatu, czynią te rozwiązania interesującymi nie tylko dla właścicieli dużych obiektów komercyjnych, ale także dla indywidualnych mieszkańców domów.

rolety zewnętrzne osłony okienne
Kolejną zaletą jest zwiększenie komfortu użytkowania. Rolety, czy markizy kupujemy zazwyczaj z myślą o ochronie przeciwsłonecznej, jednak nie zawsze mamy ochotę ręcznie podnosić lub opuszczać przesłony w kilku pomieszczeniach, za każdym razem, kiedy zmienia się w nich nasłonecznienie. Detektory natężenia oświetlenia, kierunku padania promieni słonecznych, siły wiatru, wilgotności, podejmą za nas i wykonają decyzje o uruchomieniu przesłony zawsze wtedy, kiedy będzie to dawało pożądany przez nas efekt. W przypadku produktów takich jak np. markizy, czujnik siły wiatru zamknie ją, zanim zbyt silny wiatr ją oderwie i uszkodzi.

Inną korzyścią jest kwestia bezpieczeństwa. Zamknięte roleta czy krata są poważną przeszkodą dla włamywacza i często zniechęcają go do podjęcia  próby włamania. Odpowiednio zaprogramowany system sterowania zamknie i otworzy przesłonę w określonym czasie, w przypadku dłuższej nieobecności gospodarzy. Ruch rolet czy żaluzji może też symulować ich obecność w domu.

Nowoczesne rozwiązania
W dziedzinie automatyzacji przesłon specjalizuje się francuska firma Somfy. Znane na świecie rozwiązania są dostępne także na rynku polskim – dzięki działalności polskiej filii firmy u nas także wzrasta świadomość produktu.
Zamontowanie rolet nie musi się wiązać z poważnym remontem i związanym z tym bałaganem. Wzrost konkurencji na rynku spowodował, że ceny są przystępne, nawet w wersji zmotoryzowanej. Jeśli zdecydujemy się na bardziej wyrafinowane rozwiązania, można dość dokładnie wyliczyć, kiedy oszczędności na ogrzewaniu, klimatyzacji i oświetleniu pokryją koszty inwestycji w przesłony i ich automatyzację.

Współczesne systemy automatyzacji przesłon dają możliwość poruszania roletą z dowolnego miejsca w mieszkaniu, zaprogramowania ich czasów otwarcia i zamknięcia w dogodny dla użytkownika sposób, a w technologii io-homecontrol, roleta sama poinformuje o ewentualnej awarii lub niewykonaniu komendy. Zastosowanie rolet zewnętrznych uszczelni też budynek i zabezpieczy przed niepożądaną wizytą.

System Home Motionżaluzje sterowane pilotem
Rolety w oknach zapewniają prywatność i dają poczucie bezpieczeństwa. Warto zastanowić się nad zamontowaniem komfortowego rozwiązania, jakim jest automatyzacja rolet – w szczególności w systemie Home Motion. Dzięki zastosowaniu automatyki rolety mogą być sterowane bezprzewodowo za pomocą pilota, lub być częścią zintegrowanego systemu zarządzania osłonami Home Motion.

Można go stosować nie tylko w nowych budynkach i dopiero montowanych przesłonach, ale także w roletach czy żaluzjach już istniejących. Zautomatyzować można też tradycyjne zasłony czy kotary, oraz włączyć je do współpracy z innymi urządzeniami.

System kontroluje pracę napędów, sterowników i systemów automatycznych służących do zasilania osłon domowych. Napędy te obsługują rolety, żaluzje, bramy wjazdowe oraz bramy garażowe, dla których je zaprojektowano. Sterowniki komunikujące się z napędami drogą radiową sterują pracą napędów, które z kolei sterują pracą poszczególnych elementów systemu. Urządzenia służą do programowania pracy osłon według pory dnia lub reagowania na warunki pogodowe.

W systemie przewodowym sterownik jest podłączony do napędu za pomocą przewodów elektrycznych przekazujących polecenia użytkownika. Jest to standardowe rozwiązanie stosowane w systemach automatycznych. W takim przypadku, sterownik jest zainstalowany w pobliżu napędu (np. w okolicy okna w przypadku zautomatyzowanej rolety).

Systemy Somfy umożliwiają wymianę na instalację radiową, kiedy polecenia są przekazywane za pomocą fal radiowych. System taki określa się często jako "system bezprzewodowy", gdyż nie zawiera on żadnego okablowania pomiędzy napędem i sterownikiem. Sterownik jest przenośny i umożliwia sterowanie roletami w promieniu 20 m, w tym przez ścianę. System ten charakteryzuje się szybszą instalacją i brakiem jakichkolwiek uszkodzeń na ścianach. Oznacza to, że instalacja systemu automatyki domowej może być wymieniona w dowolnej chwili bez kosztownych operacji budowlanych lub całkowitej przebudowy. Automatyka domowa stała się prostsza i wszechstronniejsza.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Somfy

Polecamy Ci również

Zobacz także