Aranżacja okna

Aranżacja okna

O dekoracjach okiennych warto pomyśleć jak najwcześniej – już po zamontowaniu okien, na etapie wykończenia wnętrza.

Dobierając dekoracje należy dopasować ją do kształtu okien – przy nietypowych (trójkątnych, półokrągłych) możemy mieć problem z ich zasłonięciem. Aranżacja niewymiarowych okien wymaga od projektanta większej wiedzy i doświadczenia, jest także droższa. 

aranżacja okna firany w oknach
Dla projektanta, który ma zaplanować dekorację okna, istotną rzeczą są listwy przyszybowe, które są elementem wymiennym okna i jeśli chcemy, by dekoracja wisiała na skrzydłach okna, wszystkie przesłony (rolety czy żaluzje) powinny być do nich montowane.

Nie powinno się wiercić otworów w samych ramach okna, ponieważ uszkadzamy w ten sposób okno i tracimy na nie gwarancję. Istnieje szereg tzw. wieszaków bez wiercenia, które w wielu przypadkach rozwiązują problem montażu.

Co na okno?

rolety
wynik głosowania
34,3%
żaluzje
wynik głosowania
35,9%
firanki i zasłony
wynik głosowania
29,8%

Ilość oddanych głosów: 2179


Jeśli w nowym domu zamontowaliśmy już okna i zamierzamy zakładać instalacje, to  najlepszy czas, aby zaplanować dekoracje okienne. Duże znaczenie ma przy tym rozmieszczenie instalacji elektrycznej i alarmowej. Karnisze zazwyczaj montuje się w połowie nadproża (jeśli jest bardzo wysokie, to powyżej) i elektryk powinien zostawić wolną przestrzeń, aby nie uszkodzić kabli przy zakładaniu karniszy czy rolet. Podpory po bokach okna montuje się w odległości od 15 do 30 cm i to również elektryk powinien uwzględnić. Ważne, aby instalacje były zamontowane w ścianie w pionie i poziomie, bo wtedy można jeszcze coś przewidzieć.

aranżacja okna w sypialni zaslony okienneJeśli chcemy mieć karnisze lub inne dekoracje sterowane elektrycznie, należy to uwzględnić przy zakładaniu instalacji. Jedne urządzenia potrzebują prądu 24 V, a inne 220 V. Wszystkie te kwestie warto wcześniej uzgodnić z projektantem. Rozwiązania elektryczne są coraz bardziej popularne, ale też mają swoje wady. Karnisze elektryczne zwykle nie wyglądają ładnie i najlepiej przewidzieć dla nich wnękę w suficie. Jej wymiary oraz miejsce wypuszczenia kabli należy ustalić z projektantem. Pamiętajmy, że niedrogie rozwiązania nie muszą się opłacać – tanie rolety elektryczne mogą skrzypieć w trakcie zwijania.

Przy aranżacji okien ważne są także instalacja grzewcza i sposób umieszczenia grzejników. „Tradycyjne” firany i zasłony powinny wisieć w odległości ok. 2 cm przed grzejnikiem. Potrzebne są więc dłuższe wsporniki; podobnie w sytuacji, jeżeli mamy szerokie parapety. W miarę możliwości wybierajmy więc parapety i grzejniki niezbyt odstające od ściany.Dobrze przemyślane oraz odpowiednio dobrane akcesoria i dekoracje okienne będą nam się dłużej podobać i służyć.
Oceń artykuł
3,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Malinowska

Źródło: Centrum Mega-Meble

Polecamy Ci również

Zobacz także