Automatyczne okucia do okien

Automatyczne okucia do okien

Dzięki okuciom mechatronicznym automatyczna obsługa okien wkracza także do domów jednorodzinnych i osiedli o wyższym standardzie.

System okienny Schüco AWS z okuciem mechatronicznym Schüco TipTronic umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie okien w czasie rzeczywistym. Łączy w sobie ogromną wygodę i nowoczesne wzornictwo, typowe dla budynków XXI wieku. Teraz technologia ta przenika także do budownictwa mieszkaniowego ze względu na szeroki wachlarz zalet. Automatyka TipTronic, oferowana wraz
z nowoczesnymi oknami aluminiowymi o niskich współczynnikach przenikania ciepła, to bezpieczeństwo, energooszczędność oraz funkcjonalność w jednym.

system okienny Schüco AWSzdalne otwieranie i zamykanie okien

Maksimum ochrony
Centralnym elementem systemu jest pierwsze, w pełni mechatroniczne okucie Schüco TipTronic, które umożliwia komfortową i wyjątkowo łatwą obsługę okien. Okna mogą być sterowane centralnie lub indywidualnie, czasowo lub za pomocą czujników (deszczu, wiatru, temperatury, CO2). Funkcje otwierania i zamykania mogą być realizowane poprzez naciśnięcie przycisku w klamce, w pilocie, na ścianie w panelu sterowania lub poprzez system centralnego sterowania budynkiem. Okucie jest całkowicie ukryte w profilu, przez co zupełnie niewidoczne.

Do sterowania zespołem nawet 30. okien wykorzystywane jest tylko jedno urządzenie sterujące. Okna wyposażone w okucie Schüco TipTronic zapewniają ochronę przed włamaniem do klasy WK2 i mogą być wyposażone, podobnie jak w samochodach osobowych, w specjalne listwy uniemożliwiające przytrzaśnięcie np. ręki. Schüco TipTronic jest pierwszą generacją okuć mechatronicznych, które łączą zarządzanie energią, bezpieczeństwo oraz wzornictwo.

Zaawansowane oszczędzanie energii
System może sam decydować, kiedy pomieszczenie wymaga przewietrzania. Czujniki sygnalizują potrzebę wymiany powietrza, gdy jest ono już zużyte. Jednocześnie czujniki temperatury zapobiegają zbyt mocnemu wychłodzeniu pomieszczenia. Okucie jest dostępne w standardzie okien rozwiernych, uchylnych i obrotowych. Istnieje opcja ręcznego otwarcia skrzydła i zdalnego uchylania naświetla bez mechanicznych napędów, zawiasów i jakichkolwiek innych widocznych elementów zewnętrznych. Dzięki okuciu staje się możliwa obsługa także trudno dostępnych okien, np. w świetlikach dachowych. Z zalet tych mogą czerpać korzyść także osoby niepełnosprawne, dla których podejście do okna lub nawet samo jego otwarcie stanowi duży problem.

Rozwiązania te umożliwiają elektryczne połączenie wszystkich aktywnych elementów elewacji budynku, tak aby można było nimi sterować automatycznie. Liczne funkcje, takie jak: wentylacja, bezpieczeństwo, wytwarzanie energii oraz regulacja klimatu pomieszczeń mogą być wzajemnie dopasowane pod kątem optymalnego zużycia energii. Zapewniają to automatyczne systemy otwierające i zamykające okna, które sterują naturalnym cyklem wentylacji oraz jeśli istnieje taka potrzeba, również systemami zacienienia w zależności od natężenia światła dziennego oraz promieniowania słonecznego, np. żaluzjami zewnętrznymi. W idealnym przypadku mogą być one powiązane z oświetleniem wewnętrznym oraz układami sterującymi ogrzewaniem oraz klimatyzacją.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Schüco

Polecamy Ci również

Zobacz także