Badania okien

Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej to jedyne w Polsce notyfikowane laboratorium wykonujące badania okien u producenta.

badanie okienDzięki badaniom, zwłaszcza takim, które można wykonać w fabryce, mamy możliwość bezpośredniego uczestniczenia w „wielkim teście” tego, co produkujemy. Otrzymujemy także dokumenty, pozwalające wprowadzić wyrób  na rynek budowlany. Jakie są zatem najczęściej popełniane przez producentów błędy? Poniżej prezentujemy listę mniejszych i większych „potknięć”, które są wyłapywane podczas wizyty w fabryce:

Stal Stalowe usztywnienia są często „za cienkie” w stosunku do wielkości produkowanego wyrobu, nie są umieszczane w każdym miejscu, w którym powinny się znaleźć, albo są nieprawidłowo zamontowane. Nieodpowiednia grubość stali lub jej brak oraz za mały rozstaw wkrętów mocujących do profili PVC są przyczyną reklamacji. Zwłaszcza słupki stałe w oknach wieloskrzydłowych bywają szczególnie narażone na późniejsze przenoszenie obciążeń wywoływanych przez napór wiatru, co wpływa na statykę okna, jego szczelność i przepuszczalność (powietrzną i wody opadowej).

Uszczelki Nieodpowiednia uszczelka w nieodpowiednim miejscu (uszczelka przylgowa jest stosowana jako uszczelka przyszybowa lub na odwrót) lub zastosowanie niesystemowej uszczelki (inny kształt). Powyższe błędy w montażu zaprzeczają gwarancjom wystawianym przez systemodawcę. Innym błędem jest nieprawidłowe osadzanie uszczelek. Mogą być za bardzo naciągnięte, albo – co rzadko się zdarza – jest ich za dużo.

Okucia Należy zwracać uwagę na jakość stosowanych szablonów oraz ich dokładne używanie podczas wykonywania otworów pod zawiasy. Gotowy wyrób powinien mieć wszystkie regulowane punkty ustawione w pozycji neutralnej. W prawidłowo wykonanym oknie neutralna pozycja okuć pozwoli podczas późniejszego użytkowania na swobodną regulację docisku skrzydeł względem ościeżnicy.

Przekątne Nagminnie spotykamy się z tzw. przeciągnięciem przekątnych w skrzydłach - 2 lub 3 mm to dopuszczalna wartość, ale często widzimy 5–6 mm.

Nieprawidłowy kąt Brak odpowiedniego kąta w zgrzanych narożach skrzydeł lub ościeżnic na skutek złego ustawienia piły lub nieodpowiedniego ułożenia profili w zgrzewarce.

Nieodpowiedni wymiar Za długi lub za krótki słupek stały. Rzadko zdarzają się nieprawidłowe wymiary skrzydeł względem ościeżnicy lub też przekroczenia dopuszczalnych odchyłek wymiarowych dla szerokości lub wysokości.

Otwory odwadniające i odpowietrzające (dekompresyjne) Nieprawidłowy wymiar, kształt, lub ich mała liczba mają często wpływ na szczelność okna. Prawidłowo wykonane otwory podnoszą szczelność okna o kilka klas wyżej. Pamiętać należy również o drożności, czyli ich oczyszczeniu po wyfrezowaniu lub niezasłonięciu ich w skrzydłach przez podkładki do szklenia. W oknach kolorowych (okleinowanych, barwionych w masie) należy również wykonywać dodatkowe otwory wentylacyjne. Ich umiejscowienie, liczba i kształt wpływają na poprawne funkcjonowanie całego okna, zwłaszcza w sezonie letnim, przy nadmiernym nagrzewaniu się profili.

badania oknaEstetyka Porysowane, uszkodzone lub brudne profile – brak tych wad pozwoli na szybszy odbiór zamówionego wyrobu przez klienta.

Niektóre z wyżej wymienionych błędów są ewidentne; na te drobniejsze klient może przymknąć oko, ale ich brak podniesie na pewno komfort użytkowania i oszczędzi wielu kłopotów.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Adam Mścichowski

Źródło: magazyn Profiokno.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także