Bejcowanie drzwi

2
Bejcowanie drzwi

Propozycja dla zwolenników niedrogich i oryginalnych rozwiązań aranżacyjnych to samodzielnie wykończenie drewnianych powierzchni. Jak fachowo i skutecznie zabezpieczyć i pomalować drewno, uzyskując przy tym pożądany efekt kolorystyczny?

drzwi drewnianeDzięki temu, że producenci drzwi w swojej ofercie posiadają także surowe wersje produktu to kupujący wg swojego gustu może je dowolnie zaaranżować. Aby nadać np. drzwiom nowy kolor, zachowując przy tym pierwotną strukturę słojów, stosuje się różnego rodzaju bejce, lakiery i lakierobejce. Rzadziej stosuje się emalie, które zakrywają wzór i fakturę. Malowanie drzwi nie jest trudną czynnością. Bejcować w zasadzie może każdy. Wystarczy odpowiednio dobrać narzędzia i materiały takie jak: pędzel, papier ścierny i lakierobejca. Przed rozpoczęciem prac powinno się przygotować powierzchnię. Przede wszystkim powinno się  przeszlifować cienkoziarnistym papierem ściernym (np. o gramaturze 200). Jednak przed tym zaleca się zwilżenie podłoża bardzo delikatnie mokrą gąbką lub wilgotną ściereczką. Dzięki temu podniosą się włókna drewna, które będzie można łatwiej i dokładniej usunąć. Jak już nasza powierzchnia jest sucha i czysta można przystąpić do  malowania. Aby wyeliminować ewentualne zacieki najlepiej jest ustawić skrzydło w pozycji poziomej. Celem uniknięcia dwukrotnego nałożenia bejcy w tym samym czasie lub uzyskania niejednolitego odcienia dokonajmy bejcowania najpierw ramiaków poziomych a później pionowych.

Zabejcuj i ciesz się efektem końcowym

Przed tym jak nałożymy lakierobejcę należy ją dokładnie wymieszać. Wygodniej jest nakładać bejcę pędzlem, można też korzystać z wałka, natrysku, a nawet zwykłej gąbki. W celu uzyskania zadowalającego efektu kolorystycznego powinno się pomalować kilka razy - ilość na ogół określa producent. Każda warstwa powinna być bardzo dokładnie roztarta i możliwie jak najcieńsza. Aby uniknąć późniejszego złuszczania się farby, kolejną powłokę trzeba nanieść po upływie określonego czasu. Sugeruje się także, aby poprzednią warstwę ponownie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i usunąć pył. Końcowy efekt aranżacyjny zależy od wybranego rodzaju lakierobejcy. Do dyspozycji są wersje matowe oraz półmatowe w dowolnych opcjach kolorystycznych. Wszystko zależy od gustu i od rodzaju pomieszczenia, w którym drzwi zostaną wykorzystane. W każdym jednak przypadku efekt będzie piorunujący.

Bejcowanie nowych drewnianych drzwi w kilku krokach:

  • zakup surowych drzwi drewnianych,
  • dobranie narzędzi: pędzel, papier ścierny, lakierobejca,
  • delikatne zwilżenie powierzchni gąbką lub ściereczką,
  • przeszlifowanie powierzchni drobnoziarnistym papierem,
  • usunięcie pyłu,
  • malowanie lakierobejcą (nakładanie cienkich warstw),
  • ponowne przeszlifowanie papierem po wyschnięciu warstwy już naniesionej,
  • usunięcie zbędnego pyłu,
  • nałożenie kolejnej warstwy koloru (wymaganą liczbę warstw określa producent),
  • oryginalne drzwi o wyrazistym kolorze gotowe.
Oceń artykuł
4,40 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Remix

Polecamy Ci również

Zobacz także