Bezpieczne okna – bezpieczny dom

Bezpieczne okna – bezpieczny dom

Blisko połowa włamań do domów i mieszkań odbywa się przez okna i drzwi balkonowe. Kiedyś skutecznym zabezpieczeniem były kraty, jednak niechętnie się je dziś stosuje. Obecnie powszechnie dostępne są rozwiązania antywyważeniowe i antywłamaniowe oraz alarmowe, dzięki którym z krat można zrezygnować.

bezpieczne okuciaOkna z okuciami antywyważeniowymi na całym obwodzie w postaci rygli hakowych ze stali potrafią udaremnić połowę wszystkich prób wyważenia. Dzięki wielopunktowemu ryglowaniu okien oraz okuciom antywyważeniowym i zamykanym na klucz klamkom możemy skutecznie ochronić dom przed włamaniem. Bezprzewodowe systemy alarmowe umożliwiają założenie w prosty sposób kompleksowego systemu monitorującego. Chcąc być pewnym, że okno lub drzwi balkonowe wytrzymają atak włamywacza, najlepiej zdecydować się na okna w klasie odporności antywyważeniowej WK 2. Takie okna wyposażone są w grzybkowe rolki ryglujące na skrzydle i antywyważeniowe zaczepy na ościeżnicy, zapewniające skuteczną ochronę przed próbami wyważenia. Jako uzupełnienie zabezpieczeń zaleca się montaż klamki zamykanej na klucz. Wielu włamywaczy usiłuje dostać się do środka stosując następującą metodę: tak długo napierają na okucie po obwodzie skrzydła, aż przesunie się na tyle, by klamka znalazła się w pozycji otwarcia. Właśnie temu przeciwdziałają nowoczesne klamki antywłamaniowe (np. ROTO). Gdy włamywacz przykłada duży śrubokręt albo mocny klin, klamka blokuje możliwość przesunięcia. Otwarcie okna tym sposobem staje się niemożliwe, a intruz traci rezon. W klamki tego typu

wyposażyć można wszystkie okna i drzwi balkonowe z drewna, PVC i aluminium. Montaż takiej klamki możliwy jest bez problemu nawet na oknie w trakcie eksploatacji, ponieważ mechanizm zabezpieczający klamki jest niezależny od obwodu okucia.

Niektórzy sprzedawcy stolarki okiennej oferują produkty wyposażone w szyby antywłamaniowe, które w istocie antywłamaniowymi nie są (najczęściej przekłamanie takie występuje w stosunku do szyb klasy P2). Szyby P2 chronią przed zranieniem w przypadku stłuczenia. Do szyb o właściwościach antywłamaniowych zaliczamy szyby od klasy P3 wzwyż. Szyby o klasie P3/P4 mogą zastąpić kraty o oczku150 mm wykonane z drutu stalowego o grubości 12 mm.

Obowiązujące w UE normy zabezpieczeń „dla antywyważeniowych okien i drzwi” (DIN V ENV 1627-1630) stawiają nowe wymogi wobec okuć. Tu pod uwagę bierzemy całe okno a nie tylko szybę, wyróżniając trzy klasy.
WK1 – Zabezpieczenie podstawowe przed użyciem siły, np. kopnięcie, naskoczenie, pchnięcie barkiem.
WK2 – Zabezpieczenie przed użyciem narzędzi takich, jak śrubokręt, szczypce, obcęgi, kliny.
WK3 – Dodatkowe zabezpieczenie przed użyciem łomu.

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Roto

Polecamy Ci również

Zobacz także