Bezpieczne okna

Bezpieczne okna

Wyrażenie „bezpieczne okna” kojarzy się przede wszystkim z ochroną przed zagrożeniami z zewnątrz, czyli przed włamaniem. Ale takie okna powinny być również wyposażone w rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo korzystającym z nich domownikom. Czy na rynku są produkty, które nie tylko chronią dom, ale i swoich użytkowników?

okna bezpieczne dla dzieciOczywiście na rynku dostępne są takie właśnie wszechstronne rozwiązania. Takie produkty spełniają przede wszystkim wysokie wymagania dotyczące antywłamaniowości. Jednocześnie zostały tak zaprojektowane, by korzystanie z okien było bezpieczne dla użytkowników.

Roto NT – ekspert od powstrzymywania złodziei

Włamywacze najczęściej dostają się do domu przez okna i drzwi tarasowe na parterze. Dlatego istotne jest, by okna zamontowane na tej kondygnacji były odporne na działania złodziei. Im dłużej stawiają opór, tym większa szansa, że złoczyńca się zniechęci lub zadziałają inne zabezpieczenia przed kradzieżą (na przykład czujnik Roto MVS wywoła alarm, po którego uruchomieniu przyjedzie patrol ochrony).

Taką odporność zapewniają oknom odpowiednie okucia antywyważeniowe, takie jak Roto NT. Dzięki ich zainstalowaniu okna mają od razu kilka rodzajów zabezpieczeń antywłamaniowych.
Jednym z nich są hakowe rygle ze stali – stosowane zazwyczaj w drzwiach wejściowych. Ten rodzaj zabezpieczenia został z powodzeniem przeniesiony do okuć okiennych. Rygle hakowe podczas przekręcania klamki kotwiczą się w ościeżnicy, przez co chronią okno i drzwi tarasowe przed wyważeniem.

okna antywłamanioweInne zabezpieczenia to przeciwbieżne rolki ryglujące, sprzężone ze sobą. Próba podważenia jednej z rolek sprawia, że druga mocniej kotwiczy się w zaczepie antywyważeniowym na ościeżnicy.
Okucia Roto NT to kompletne rozwiązanie wyposażone jeszcze w klamkę RotoSwing Secustick®, która, mimo że nie jest zamykana na klucz (jak antywłamaniowe klamki okienne), uniemożliwia otwarcie okna od zewnątrz. Wszystkie mechanizmy zabezpieczające ukryte są klamce i uruchamiane przez jej ustawienie
w odpowiedniej pozycji. Klamka RotoSwing Secustick® zyskuje także bardzo na wyglądzie, dzięki temu że nie ma na niej zamka czy przycisku.

Ochrona od wewnątrz

Warto zadać sobie pytanie co to znaczy okno bezpieczne dla użytkowników? To takie, które nie tylko opiera się włamywaczowi, ale także:

  • pozwala łatwo się uchylać, a uchylone nie otwiera się samoczynnie,
  • nie sprawia trudności podczas manipulowania nim (na przykład podczas przechodzenia
    z pozycji uchylnej do rozwiernej, nie ma problemu z tym, że okno wypada z zawiasu),
  • można je zablokować w żądanej pozycji – dzięki czemu nie trzaska na skutek przeciągu i nie przytnie nam firanek czy palców,
  • nie otworzą go dzieci.

okno balkonoweNajważniejszym dla poczucia bezpieczeństwa dorosłych domowników jest to, by ich dzieci nie ulegały wypadkom w domu. Wiadomo, że milusińscy dysponują niespożytą energią i pomysłowością, dlatego w ich pokojach wielu rodziców montuje okna zamykane na klucz. Jednak gdy trzeba pokój dziecka przewietrzyć, często trudno to zrobić szybko, bo trwają poszukiwania kluczy ukrytych przed dziećmi. Na dodatek podczas wietrzenia trzeba pilnować dzieci. Tej niedogodności można uniknąć, instalując w pokojach dziecięcych okna wyposażone w technologię Roto Tilt-First. To rozwiązanie, dzięki któremu można pokój wietrzyć ustawiając okno za pomocą klamki w pozycji uchylnej. Nie ma jednak możliwości by ją przekręcić tak, by okno się otworzyło, gdyż klamka blokuje okno w położeniu uchylnym. Może to zrobić tylko posiadacz klucza.
Okna balkonowe są otwierane nader często – służą bowiem jako droga na taras i do ogrodu. Ważne, by nie trzeba było ich blokować np. krzesłem, po to by nie trzaskały na skutek przeciągu. Taką blokadę otwartego okna w wybranej pozycji zapewnia hamulec w klamce. Nie grozi nam wtedy także to, że smar z okucia ubrudzi przypadkowo firanki czy zasłony, przycięte przez skrzydło okna. Okna często uchylane powinny mieć blokadę błędnego położenia klamki, która umożliwia zablokowanie okna
w konkretnym położeniu i powoduje, że przy zmianie pozycji z uchylnej na rozwierną nie istnieje ryzyko, że skrzydło wypadnie z zawiasu. Użytkownicy takiego okna z blokadą czują się bezpiecznie przy wszystkich manipulacjach nim.

Ekspert radzi: sprawdź, co Twoje okno ma w środku
Kupujący stolarkę sam może sprawdzić, czy wybrane przez niego okno ma odpowiednie zabezpieczenia, twierdzi Andrzej Wróblewski, ekspert ds. technologii okien i drzwi z Roto Frank. Po pierwsze blokadę błędnego położenia klamki, z którą okno nie wyczepia się z zawiasu, płynnie przechodzi z pozycji otwartej do uchylnej. Po drugie: okno z podstawowym zabezpieczeniem antywłamaniowym powinno mieć odpowiednią klamkę (Secustic, z przyciskiem lub z kluczykiem) i co najmniej jeden punkt antywyważeniowy (rolkę z grzybkiem i zaczep antywyważeniowy). Natomiast jeśli chcemy kupić okna antywłamaniowe, musimy zapytać sprzedawcę o certyfikat WK2 dla całego okna. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed okazjonalnym włamywaczem jest połączenie zabezpieczeń mechanicznych (np. okno w klasie WK2) i elektronicznych, czyli czujników kontroli otwarcia, które ostrzegają przed każdą próbą wyważenia okna.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Roto Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także