Bramy z napędem

Bramy z napędem

Napędy i nadajniki

Zastosowanie niesprawdzonych do końca rozwiązań, może narazić inwestora na znaczne koszty, zarówno przy zakupie takiego nowoczesnego produktu, jak potem przy naprawianiu instalacji. Zdecydowanie zalecanym rozwiązaniem jest montaż bramy na mocnych, murowanych słupkach, postawionych na trwałym fundamencie.

Wszelkie nowoczesne napędy, oferowane w Somfy, są bardzo bezpieczne w eksploatacji, dzięki wyposażaniu w sterowniki elektroniczne. W razie napotkania na przeszkodę mechanizm rozłączający automatycznie zatrzymuje bramę, która natychmiast się cofa. Tym niemniej – zdrowy rozsądek nakazuje instalacje osobnych zabezpieczeń, które mają na celu zapobiec uszkodzeniu pojazdu bądź uderzeniu osób, zwłaszcza dzieci, w trakcie opuszczania bramy. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się popularne fotokomórki. Należy jednak zwrócić uwagę, że w wielu krajach obowiązują normy nakazujące instalację dwóch niezależnych układów zabezpieczających, a tendencja ta jest także widoczna w Polsce. Rzetelni producenci napędów oferują również szeroką paletę akcesoriów bezpieczeństwa, które dobrze sprawdzają się w codziennej eksploatacji.

Same napędy do bram, zarówno wjazdowych jak i garażowych, są sterowane radiowo. Za pomocą niedużych pilotów – tzw. kieszonkowych – pracujących w trybie sekwencyjnym. Oznacza to, że każde kolejne naciśnięcie tego samego przycisku obsługi pilota powoduje ruch bramy – otworzenie bramy, jeśli była zamknięta, lub zamknięcie – jeśli naciśnięcie przycisku odbyło się kiedy brama była otwarta. Z kolei sterowanie w trakcie ruchu bramy powoduje jej zatrzymanie, a kolejne naciśniecie ruch w przeciwnym kierunku. Może się zdarzyć, że w wyniku przypadkowego naciśnięcia pilota dojdzie do niechcianego otwarcia bramy, na przykład do garażu. Nieświadomy sytuacji właściciel samochodu, poza narażeniem pojazdu na łatwy dostęp dla osób postronnych, może narazić się na wychłodzenie garażu. Dlatego też czołowi producenci napędów bramowych stwarzają możliwość korzystania również z nadajników kierunkowych, które wyposażone są w minimum trzy niezależne przyciski:

  1. do otwierania
  2. do zatrzymania ruchu bramy
  3. do zamknięcia.

Bogata oferta wyposażenia dodatkowego do napędów pozwala na dostosowanie sposobu otwierania bramy automatycznej do potrzeb użytkownika. Poza zdalnym otwieraniem bramy przy użyciu pilota, można zastosować sterowniki kodowane z podświetlaną klawiaturą, sterowniki na klucz, czy też sterowniki bezdotykowe typu „transponder” skaner linii papilarnych.

Na rynku coraz większą popularność zdobywają napędy z informacją zwrotną, które po wykonaniu polecenia wysyłają do pilota potwierdzenie wykonania danego ruchu lub informację o przeszkodzie, która taki ruch uniemożliwiła. Napędy takie mają też możliwość obsługi zdalnej przez Internet. Na przykład w celu otworzenia domu dla osoby sprzątającej, kiedy mieszkańcy są na nartach w Alpach.

Reasumując należy stwierdzić, że, tak jak każda inna inwestycja, tak również bramy garażowe i wjazdowe najwięcej satysfakcji dadzą swoim użytkownikom, o ile będą warte swojej ceny. Dla inwestora różnice w cenach pomiędzy rozwiązaniem najtańszym a trwałym i skutecznym będą z pewnością istotne. Z drugiej jednak strony nie da się przełożyć na pieniądze różnic w bezpieczeństwie eksploatacji bramy czy uproszczonej budowy napędu, którego nie można otworzyć ręcznie w przypadku zaniku zasilania.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Somfy

Polecamy Ci również

Zobacz także