BUD-GRYF, ENERGIA - relacja

W dniach 12-14 marca br. w Szczecinie odbyły się trzy imprezy targowe - 19. Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF, 14. Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA oraz 2. Targi Dużych Inwestycji TDI.

Przez trzy dni targi odwiedziło blisko 10.000 osób. Ponad 220 wystawców z kraju i zagranicy prezentowało swoją ofertę i nowości na rynku. Wśród nich propozycje materiałów do budowy ściany jedno- i wielowarstwowej, przedstawione w trakcie prezentacji „Elementy murowe - budownictwo energooszczędne, czyli ściana jaka, z czego i dlaczego?”. Specjalnie dla zwiedzających postawionych zostało pięć ścian wykonanych z różnych materiałów, m.in. z drewna i cegieł.

Podczas targów BUD-GRYF zaprezentowano bogatą ofertę okien i drzwi, wyrobów z drewna (od więźby dachowej po elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz), wyrobów z kamienia, systemów kominkowych, przydomowych oczyszczalni ścieków i wielu innych elementów niezbędnych przy budowie lub remoncie domu. Prócz prezentacji na stoiskach w sobotę zwiedzający mieli okazję uczestniczyć w seminarium „Dobry Dach”, podczas którego omówione zostały metody i materiały do budowy i remontu dachu. 

bud-gryf relacjabud-gryf relacja
Sukcesem można określić odbywającą się w piątek Międzynarodową Giełdę Kooperacyjną - wydarzenie zorganizowane we współpracy z ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Rozwoju Gospodarczego - SCP. Ponad 60 uczestników odbyło łącznie 150 spotkań biznesowych. Wiele firm niemieckich, które już rok temu pojawiło się na Giełdzie znów przyjechało na rozmowy do Szczecina, deklarując chęć uczestnictwa w kolejnych edycjach.

Tradycyjnie przeprowadzano konkursy dla wystawców „Wyróżniony Wyrób” oraz „Godło Złoty Kask”. W tym roku medale Wyróżniony Wyrób zostały przyznane dwóm firmom: Kostrzewa z Giżycka za Platinum BIO-palnik oraz firmie Biopal ze Szczecina za Ekologiczną kotłownię grzewczą, natomiast wyróżnienia otrzymały firmy: ADEX ze Szczecina za System napraw, wzmocnień i uszczelnień budowli hydrotechnologicznych w technologii MC, PINUS Sp. J. ze Skarbimierza-Osiedle za Okna pasywne, SOKÓŁA OKNA i DRZWI S.A z Sokółki za Energooszczędne okno drewniano-aluminiowe z dodatkową szybą „ELIT 92 Alu+”, WIENERBERGER z Warszawy za POROTHERM DRYFIX SYSTEM. Laureatami konkursu „Godło Złoty Kask” zostały firmy: KONSBUD ze Szczecina za System budowy domów drewnianych HBE oraz NOPI z Dobrej Szczecińskiej za Metalowe systemy elewacyjne METEHE Concertto.

Równolegle z targami BUD-GRYF odbyły się targi ENERGIA, skierowane zarówno do przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych, planujących modernizację energetyczną swojego domu czy mieszkania. Wystawcami tegorocznych targów ENERGIA były firmy z całej Polski, a także z Niemiec i Szwecji - wśród nich firmy stawiające elektrownie wiatrowe „pod klucz” oraz mniejsze, przydomowe elektrownie wiatrowe, słoneczne, pompy ciepła i biogazownie. Prezentowano budownictwo elektroenergetyczne oraz całą gamę solarnych instalacji.

Obecne były firmy specjalizujące się w ogrzewaniu na pelet (granulat drzewny). Podczas targów oferowano eko-dotacje na zakup urządzeń opartych o ekologiczne źródłach ciepła. Można było zapoznać się także z systemem turbin wiatrowych, umożliwiającym uzyskanie czystej, ekologicznej energii, cechujących się niską prędkością startową i niezależnością od kierunku wiatru. Turbiny takie mogą być montowane na stalowych masztach lub na dachach budynków.

Program targów ENERGIA został wzbogacony o seminarium „Tanio mieszkać w ciepłym domu”, a także o konferencję popularno-naukową poświęconą energii odnawialnej. Konferencja „Energia odnawialna szansą na rozwój” przygotowana została we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego oraz Ośrodkiem Szkoleniowo-Badawczym w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Podczas konferencji podejmowano takie tematy jak technologie hybrydowe oraz ekologiczne zagospodarowanie odpadów poprodukcyjnych.

Kolejnym wydarzeniem były Targi Dużych Inwestycji, skierowane do firm i przedsiębiorców zainteresowanych możliwościami inwestowania w naszym regionie. Podczas trzech dni targów mieli oni szansę spotkać się z przedstawicielami gmin i powiatów, a także zapoznać się ze szczegółową ofertą inwestycyjną samorządów.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Redakcja

Źródło: MTS

Polecamy Ci również

Zobacz także