Ciepła brama garażowa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie i montażu bramy

0
Ciepła brama garażowa
"Ciepła" brama garażowa pomoże uniknąć strat ciepła. To szczególnie ważne, jeśli garaż znajduje się w bryle budynku.

Jeśli garaż znajduje się w bryle domu, bardzo ważne jest to, żeby się nie wychładzał. Pomoże w tym m.in. ciepła brama garażowa.

Garaż zlokalizowany w bryle domu to często stosowane rozwiązanie. Jest wygodne, a w przypadku mniejszych działek, pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń. Jednak decydując się na taki garaż trzeba zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury i wykonanie izolacji, tak żeby przez garaż nie wychładzał się dom. W garażu znajdującym się w bryle budynku powinna panować temperatura na poziomie 5-10° C.

Ściany, podłoga i strop muszą mieć izolację termiczną, trzeba też zadbać o energooszczędne drzwi, łączące garaż z częścią mieszkalną. Jednak newralgicznym elementem jest brama garażowa, która ma stosunkowo dużą powierzchnię, a jej izolacyjność termiczna zawsze jest gorsza niż ściany. Podpowiadamy, jak wybrać ciepłą bramę i na co zwrócić szczególną uwagę.

Sprawdź też: Jak przygotować bramę garażową do nadejścia zimy

Ciepła brama garażowa czyli jaka

To jak „ciepła” powinna być brama garażowa, określają przepisy budowlane, a konkretnie Warunki Techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nimi współczynnik przenikania ciepła bramy garażowej powinien wynosić 1,5 W/(m²K). Ten współczynnik jest zapisywany jako „U” i wybierając bramę, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dwie rzeczy:

  • jaka jest wartość współczynnika U (im jest niższa tym lepiej),
  • czy dotyczy on całej bramy czy tylko skrzydła (powinien całej bramy).

Warto wiedzieć, że od 2021 roku będą obowiązywały nowe przepisy i zgodnie z nimi współczynnik U bramy garażowej będzie musiał być nie większy niż 1,3 W(m²K).

Jaki typ bramy garażowej wybrać

Z punktu widzenia izolacyjności termicznej najlepszym rozwiązaniem są bramy segmentowe. Wynika to z faktu, że w segmentach bramy można zastosować skuteczne ocieplenie. Producenci najczęściej stosują piankę poliuretanową albo polistyren ekstrudowany. W najcieplejszych bramach grubość takiego ocieplenia może wynosić nawet 60-67 mm.

Dodatkowo w przypadku bramy segmentowej jest też możliwe ograniczenie strat ciepła na styku ościeżnicy i ściany. Bramę warto wyposażyć w szybki napęd, bo dzięki temu dodatkowo ograniczymy wychładzanie wnętrza garażu.

Bramy segmentowe są wygodne w użytkowaniu, a do ich montażu nie potrzeba dużo miejsca.

Podpowiadamy: Na co zwrócić uwagę, wybierając bramę garażową

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając ciepłą bramę garażową

Samo ocieplenie paneli bramy garażowej to dopiero połowa sukcesu. Chodzi bowiem o to, żeby cała jej konstrukcja chroniła przed ucieczką ciepła. Dlatego cała konstrukcja bramy musi być wykonana tak, żeby wszystkie elementy które „pracują” podczas jej otwierania i zamykania były odpowiednio uszczelnione. Z tego powodu zwróćmy uwagę na rozmieszczenie uszczelek. Powinny one znajdować się nie tylko na łączeniach segmentów bramy, ale też wzdłuż całego jej obwodu.

Ważny jest montaż bramy

Sama brama to jednak nie wszystko, bo straty ciepła następują również styku ściany i ościeżnicy. W tym miejscu powstaje tzw. mostek termiczny i jest to element, o który trzeba specjalnie zadbać. Na styku ściany i ościeżnicy warto umieścić specjalny profil z tworzywa sztucznego (montuje się go razem z ościeżnicą). Razem z dodatkowymi uszczelkami takie rozwiązanie może podnieść izolacyjność cieplną bramy garażowej nawet o 15%.

Przeczytaj koniecznie: Jak powienien wyglądać prawidłowy montaż bramy

Ważne jest także miejsce osadzenia bramy garażowej.
– Przy ścianach dwu- i trójwarstwowych, bramę montuje się jak najbliżej warstwy ocieplenia. W ścianie jednowarstwowej zaś – w połowie muru – tłumaczy Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ”.

Montaż bramy garażowej najlepiej zlecić fachowcom rekomendowanym przez producenta. Bo nawet najlepszy produkt nie będzie spełniał dobrze swoich zadań, jeśli będzie źle zamontowany.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Związek POiD

Polecamy Ci również

Zobacz także