Ciepłe drzwi wejściowe

Drzwi zewnętrzne

ciepłe drzwi wejścioweDrzwi wejściowe to, obok okien, jeden z  istotnych elementów oddzielających wnętrze naszego domu od warunków panujących na zewnątrz. Wybierając odpowiednio ciepłe drzwi wejściowe, możemy zredukować straty ciepła całego budynku.

W projektach domów poprawnych pod względem termicznym za drzwiami zewnętrznymi znajduje się wiatrołap. Jak sugeruje nazwa, służy do wyłapania uderzenia wiatru przy otwartych drzwiach. Aby uniknąć nieprzyjemnych wrażeń po wejściu
z mrozu do domu, powinna tam panować temperatura odrobinę niższa niż w innych jego miejscach, dlatego też jest to pomieszczenie nieogrzewane lub ogrzewane w minimalnym stopniu. Tym bardziej istotne jest, aby chroniące dom drzwi zewnętrzne odpowiednio izolowały również od wiatru i zimna.

Ciepłe drzwi wejściowe - im mniej, tym lepiej

Podstawową informacją, jaką powinniśmy uzyskać przy zakupie ciepłych drzwi zewnętrznych jest charakteryzująca je wartość współczynnika przenikania ciepła. Współczynnik ten, określany jako Ud, wskazuje ilość ciepła przewodzonego w jednostce czasu przez 1 m2 powierzchni drzwi. Ważne jest więc, by liczbowo był jak najniższy. Należy zwrócić uwagę na to, czy producent podaje współczynnik dla całych drzwi (połączenie skrzydła z ościeżnicą), czy też Up dla samej płyciny, który jest znacznie korzystniejszy. Przenikalność cieplna standardowych drzwi zewnętrznych powinna być nie większa niż 2,6 W/m2K. W przypadku drzwi z Kolekcji Arktycznej marki CAL parametr ten osiąga wartość Ud=0,8W/m2K, co sprawia, że są to jedne z najcieplejszych drzwi drewnianych dostępnych na rynku. Na poziom termoizolacyjności drzwi wpływa kilka czynników - podstawowymi są rodzaj materiału, z jakiego wykonane jest skrzydło oraz jego konstrukcja. Warto wiedzieć, że drzwi sosnowe są znacznie cieplejsze od dębowych, cieplejsze są również drzwi grubsze, z większą ilością materiału termoizolacyjnego.

ciepłe drzwi

Ciepłe drzwi - szczelne zamykanie

Elementem konstrukcji drzwi, który ma wpływ na ich ostateczną termoizolacyjność jest przylga. Drzwi z Kolekcji Arktycznej, dla zwiększenia ich szczelności, wyposażone zostały w podwójny system uszczelek, zamontowanych zarówno na obwodzie skrzydła, jak i ościeżnicy. Integralną częścią tego układu jest zamek zapewniający odpowiedni docisk skrzydła do ościeżnicy na całej długości połączenia. W drzwiach zastosowano zamek listwowy, którego mechanizm uruchamiany jest klamką - dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mocno docisnąć skrzydło do ościeżnicy bez użycia większej siły, zwiększając równocześnie żywotność wkładek drzwiowych.

Przeszklenia drzwi

Przeszklenia w drzwiach zewnętrznych są bardzo popularne
-wykonane ze szkła antywłamaniowego nie stwarzają żadnego zagrożenia włamaniem. Szukając drzwi termoizolacyjnych, wybierajmy jednak takie, w których powierzchnia szkła nie będzie zbyt duża. W prezentowanych drzwiach zastosowano zestawy szybowe dwukomorowe niskoemisyjne na bazie szkła antywłamaniowego P4, wypełnione argonem, o współczynniku Us=0,7 W/m2K.

ciepły montaż drzwiCiepły montaż

Czynnością kluczową w zagwarantowaniu odpowiedniej termoizolacyjności drzwi zewnętrznych jest ich prawidłowy montaż. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na  zabezpieczenie miejsc newralgicznych, czyli połączenia ościeżnicy z murem. Profesjonaliści zalecają w tym przypadku tzw. ciepły montaż, który powinien być wykonany na odpowiednim etapie budowy. Drzwi zewnętrzne drewniane należy montować po zakończeniu mokrych prac budowlanych wewnątrz budynku, a więc po otynkowaniu i wykonaniu posadzek oraz ich osuszeniu. Po zamontowaniu drzwi należy zabezpieczyć piankę izolacyjną przed zawilgoceniem i działaniem słońca za pomocą taśmy paroszczelnej od strony mieszkania i paroprzepuszczalnej od strony zewnętrznej. Aby zamknąć mostki termiczne, całość połączenia najlepiej obrobić termoizolacją w postaci węgarka ze styropianu lub wełny mineralnej, próg zaś należy zaizolować przy użyciu taśm bitumicznych lub innych nieprzepuszczających wody.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Polecamy Ci również

Zobacz także