Ciepłe okna - oszczędne okna

0
Ciepłe okna - oszczędne okna

Inwestycja w okna to wydatek, który się zwraca. Aby mieć pewność, że stolarka spełni nasze oczekiwania i pozwoli obniżyć koszty ogrzewania, musimy jednak zadbać o wybór odpowiednich produktów oraz właściwie ich zamontowanie.

okna w domu

okna tarasowePakiet szybowy

Duże znaczenie dla przenikalności cieplnej okna ma rodzaj zamontowanego pakietu szybowego. Szukając oszczędności, warto zainwestować w okna z pakietem trójszybowym, wypełnionym gazem szlachetnym, pozwalające obniżyć współczynnik przenikalności cieplnej pakietu szybowego nawet do Ug = 0,4 W/m²·K.
Zastosowanie tego rodzaju pakietu szybowego wymaga profilu odpowiedniej grubości. Montaż pakietu trójszybowego możliwy jest m.in. w drewnianych oknach DAKO serii DDF-92 o profilu grubości 92 mm, nagrodzonych Złotym Godłem Quality International 2011 dla produktu najwyższej jakości. Dodatkowym atutem szyby jest niskoemisyjna powłoka powstrzymująca promieniowanie cieplne, oczywiście zachowująca przy tym przezroczystość. Rozwiązanie to poprawia izolację termiczną oraz likwiduje nieprzyjemny chłód powstający zazwyczaj w pobliżu przeszkleń.

Profile okienne

Grubość profilu jest ważna dla termiki nie tylko ze względu na możliwość zamontowania ciepłej szyby, ale też sama podnosi izolacyjność cieplną okna. Inną istotną cechą profilu jest ilość komór, która powinna być optymalna dla wybranej głębokości zabudowy.

Przykładem okien zbudowanych z ciepłych profili klasy A jest seria okien DAKO DPT-90 o profilu grubości 90 mm, nagrodzona znakiem VIP w kategorii energooszczędności. Wykonane z PVC, sześciokomorowe okna umożliwiają uzyskanie przenikalności cieplnej całego okna do Uw=0,77 W/m²·K. Pozytywny wpływ na izolację cieplną serii DPT-90 ma wzbogacenie okien o zestaw trzech uszczelek i wkładkę docieplającą w profilu ramy.

okna fasadoweenergooszczędne okna PVC

profil okiennyMontaż

Gdy dokonamy już wyboru odpowiednich okien, musimy pamiętać, że bez prawidłowego montażu nie będą one spełniać swojej funkcji. Metodą instalacji okien bardzo dobrze służącą energooszczędności jest ciepły montaż zwany też trójwarstwowym.

Ciepły montaż opiera się na zabezpieczeniu warstwy izolacyjnej oraz na likwidacji mostków termicznych. Technika ta polega na zastosowaniu trzech warstw: warstwy folii paroprzepuszczalnej i taśmy uszczelniającej, warstwy materiału termoizolacyjnego
i warstwy folii paroszczelnej. Wykonany prawidłowo, ciepły montaż pozwala w pełni wykorzystać właściwości okien. Co ważne, ciepły montaż stosuje się zarówno w budynkach nowych, jak też już istniejących. Należy jednak pamiętać, aby wykonanie montażu trójwarstwowego zlecić doświadczonym profesjonalistom. Błędy mogą bowiem zniweczyć nasze starania aby uczynić nasz dom lub mieszkanie ciepłym i przyjaznym dla portfela.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Dako

Polecamy Ci również

Zobacz także