Ciepłe, szczelne, ciche – jak wybrać takie okna

6
Okna w domu
Żeby okna odpowiednio nas chroniły przed chłodem, deszczem i hałasem, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Okna powinny być ciepłe, szczelne i ciche. Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę, żeby kupić właśnie takie okna.

Okna ciepłe, czyli współczynnik przenikania ciepła

Okna mają nas chronić przed warunkami zewnętrznymi. Żeby robiły to naprawdę skutecznie musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Przywykliśmy już zwracać uwagę na termoizolacyjność okien i świadczący o niej współczynnik przenikania ciepła (Uw). Im jest on niższy, tym okno jest cieplejsze. Jest to kwestia nie tylko naszego wyboru, ale również przepisów budowlanych. Żeby nasz dom był odpowiednio energooszczędny, powinien być wyposażony w okna o współczynniku przenikania ciepła, wynoszącym maksymalnie 1,3 W/(m²K) (dla domów budowanych na podstawie zezwoleń/zgód wydanych od 2017 będzie to 1,1 W/[m²K]). Pamiętajmy, że ten parametr musi dotyczyć całego okna (Uw), a nie tylko przeszklenia (Ug). Zwróćmy na to uwagę, wybierając okna, bo parametry samego przeszklenia zawsze są korzystniejsze i łatwo się nabrać na niższą wartość. Jednak współczynnik przenikania ciepła to nie wszystko.

Ciepłe okna to połowa sukcesu - trzeba je jeszcze odpowiednio zamontować. Poznaj tajniki ciepłego montażu okien

Okna szczelne, czyli klasa wodoszczelności

Okna powinny chronić nie tylko przed stratami ciepła, ale też przed warunkami atmosferycznymi, w tym – przenikaniem wody. Nad tym elementem zastanawiamy się rzadziej, traktując jako element naturalny to, że okna chronią przed deszczem. I tak rzeczywiście jest, natomiast problemy mogą się pojawiać w przypadku silnych ulew lub deszczu, któremu towarzyszy silny wiatr.
– O tym, jak okna zachowywać się będą pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych nie świadczy już jednak współczynnik Uw. Mówi o tym klasa wodoszczelności, która daje nam informacje, przy jakim obciążeniu wiatrem w czasie deszczu może nastąpić przeciekanie do wnętrza konstrukcji okiennej. Oczywiście, czym wyższa klasa, tym mniejsze ryzyko przenikania wody, nawet w momencie silnych ulew – wyjaśnia Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.
Zgodnie z norma EN 12208, wysoką wodoszczelnością charakteryzują się okna o klasie 5A lub wyższej (w sumie jest ich 10).

Okno bez „przeciągów”, czyli przepuszczalność powietrza

Kolejnym ważnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę, wybierając okna jest indeks przepuszczalności powietrza. Wpływa on na izolacyjność termiczną okien.
– Infiltracja mówi o tym, jak dużo ogrzanego powietrza przedostaje się poprzez zamknięte okno na zewnątrz. Określa się ją również w klasach, a im wyższa, tym szczelniejsze są okna. Według normy EN 12207 wyróżnia się 4 klasy, przy czym różnica między nimi jest dość duża. Przykładowo pomiędzy 3 a 4 klasą ilość powietrza przedostającego się na zewnątrz jest prawie trzykrotnie mniejsza w przypadku klasy wyższej o jeden stopień – tłumaczy ekspert.
Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami, stosować można tylko okna w klasie 3 oraz 4.

Polecamy też: Zadaszenia drzwi - ochrona przed niekorzystną pogodą

Okna ciche, czyli izolacyjność akustyczna

Hałas dobiegający z zewnątrz ma wielki wpływ na komfort naszego życia, a jego długotrwałe działanie ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Nawet jeśli nam się wydaje, że jesteśmy do hałasu „przyzwyczajeni” – tylko odruchowo mówimy trochę głośniej. W znacznym stopniu od hałasów z zewnątrz mogą ochronić nas okna. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na ich izolacyjność akustyczną i parametr Rw.
Izolacyjność akustyczną stolarki okiennej wyrażamy w decybelach, im wartość jest wyższa, tym lepszym izolatorem jest okno. Przeciętne okno ma ten wskaźnik na poziomie ok. 30-32 dB. O modelach, w przypadku których kształtuje się on w granicach 34 dB i więcej, mówimy już, że charakteryzują się one zwiększonym poziomem tłumienia hałasów, a co za tym idzie stanowią dobrą barierę przed niechcianymi dźwiękami z zewnątrz – podsumowuje ekspert.

Wybierając okna do domu, czy mieszkania zastanówmy się, jaka jest specyfika okolicy, w której mieszkamy i czego dokładnie wymagamy od okien. W zależności od tego, dobierzmy wartość poszczególnych parametrów, tak żeby były optymalne do potrzeb.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Dobroplast

Polecamy Ci również

Zobacz także