Ciepły montaż okien – warunek prawidłowego działania

Duże przeszklenia w domu
„Ciepły” montaż powinien przebiegać wedle zasady „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”.

Prawidłowe docieplenie domu coraz częściej traktowane jest przez inwestorów jak sposób na oszczędzanie w dłuższej perspektywie czasowej.

Właściwa izolacja cieplna ścian, dachów i okien, w połączeniu z wentylacją z rekuperatorem to zestaw, który pozwala „zarabiać” przez cały rok – zimą dzięki obniżonym kosztom ogrzewania a latem pozwalając nam zrezygnować z wydatków na klimatyzatory.
Jednym z najbardziej istotnych komponentów energooszczędnego domu są okna, przez które potrafi uciekać nawet do 30 procent energii. Nie mniej ważny, a być może nawet ważniejszy od samych okien, jest ich prawidłowy, tzw. warstwowy montaż, który jest warunkiem właściwego, wieloletniego ich działania.„Ciepły” montaż powinien przebiegać wedle zasady „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Zakłada on, że przestrzeń między oknem a murem powinna mieć parametry izolacyjności termicznej na poziomie zbliżonym do przyległych części konstrukcji. Obowiązkowo należy więc uszczelnić to złącze w czasie montażu – w przeciwnym wypadku może nawet zacząć rozwijać się w nim pleśń.  W celu uniknięcia tego rodzaju problemów stosuje się montaż z uszczelnieniem trójwarstwowym przy użyciu taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych oraz pianki termoizolacyjnej.

Poznaj: Współczynnik przenikania ciepła okien bez tajemnic i wybierz odpowiednio ciepłe okna

Rolą warstwy zewnętrznej jest podstawowe zabezpieczenie przed wiatrem i zacinającym deszczem. Stosuje się w tym celu taśmę paroprzepuszczalną, która – chroniąc przed zjawiskami atmosferycznymi – umożliwia jednocześnie dyfuzję pary wodnej. Ma ona miejsce gdy ciśnienie w powietrzu jest wyższe wewnątrz budynku niż na zewnątrz, co powoduje ruch pary wodnej na zewnątrz przez przegrodę. W warstwie środkowej stosuje się piankę poliuretanową w celu uszczelnienia przestrzeni między ościeżnicą a ścianą. Pianka stanowi izolację cieplną i jednocześnie akustyczną. Dzięki taśmie paroszczelnej natomiast możemy zapobiec nadmiernej dyfuzji pary wodnej, odseparowując jednocześnie wnętrze domu od zewnętrznych czynników atmosferycznych.

Polecamy: Elewacja z klinkieru to dobry sposób na wykończenie ściany trójwarstwowej. Dowiedz się jak prawidłowo murować elewację z klinkieru

Prawidłowe działanie zestawu okiennego zależy od harmonijnej współpracy warstwy zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Warstwowy montaż zapewnia wykorzystanie w pełni możliwości okna zapobiegając jednocześnie powstawaniu mostków termicznych i szkód budowlanych spowodowanych działaniem wilgoci, takich jak pleśń – tłumaczy Dariusz Olszewski, doradca klienta w firmie produkującej okna.

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: IFTM Internorm

Polecamy Ci również

Zobacz także