Co to jest audyt energetyczny?

Piotr MrówczyńskiPiotr Mrówczyński, PPH Jezierski

Z dniem 1 stycznia 2009 r. weszła w życie nowa dyrektywa Unii Europejskiej, która wprowadza obowiązek tzw. audytu energetycznego. Jakie wymagania stawia budującym i czy dotyczy budowy każdego rodzaju budynków?

Przepisy te dotyczą każdego budynku w trakcie budowy, sprzedaży i wynajmu, z nielicznymi wyjątkami (zabytki, świątynie, budynki wolnostojące o powierzchni poniżej 50m²). Od przyszłego roku, każdy taki budynek będzie musiał posiadać aktualny certyfikat jakości energetycznej.

Unia Europejska" data-mce- longdesc=Celem tej dyrektywy jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków, zarówno ze względów ekonomicznych jak i ekologicznych. Coraz więcej mówi się o tym, że energia zużywania do ogrzewania pomieszczeń odpowiada za 1/3 całkowitego zużycia energii przez ludzi i jednocześnie za 1/3 emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Specjaliści twierdzą, że ekologiczne budownictwo jest obecnie najlepszym sposobem walki z efektem cieplarnianym. Niemniej ważne są aspekty ekonomiczne. W krajach Unii Europejskiej, ogrzewanie pochłania aż 57% energii zużywanej w domach, trzykrotnie więcej niż  oświetlenie i sprzęt AGD. Klasa energooszczędności budynku przekłada się bezpośrednio na koszty ogrzewania. Wie o tym każdy, kto mieszkał w niedocieplonym mieszkaniu w bloku, gdzie na i tak nieskuteczne ogrzewanie trzeba wydać fortunę. Standard energetyczny budynku zależy od kilku czynników. Jednym z ważniejszych jest stolarka okienna. Przez nieszczelne okna ucieka znaczna część energii grzewczej. Wnioski nasuwają się same: jeśli chcemy zbudować oszczędny dom, z pewnością nie należy oszczędzać na oknach!

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: PPH Jezierski

Polecamy Ci również

Zobacz także