Część I. Inteligentne okna i akcesoria okienne

Część I. Inteligentne okna i akcesoria okienne

Budujesz dom, urządzasz lub remontujesz apartament? Pomyśl jak można inteligentnie nim zarządzać.

Montaż okien to pierwszy krok do tego, by przejść ze stanu surowego otwartego w zamknięty i rozpocząć prace wykończeniowe. Już na tym etapie warto pomyśleć o tym, jaki poziom wygody i oszczędności chcemy mieć we własnym domu - budowa inteligentnego budynku, zaczyna się od okien (a w szczególności okien dachowych)! O tym, co potrafią inteligentne okna opowiada firma Velset – ekspert w doborze inteligentnych rozwiązań do domu i dystrybutor światowych producentów systemów okiennych.

Budownictwo smart, czyli wykorzystanie nowoczesnych technologii w budownictwie, umożliwiające tworzenie inteligentnych rozwiązań w domach i mieszkaniach to przyszłość budownictwa. Według ReportsnReports Global Smart Building Market 2015-2019 rozwój rynku budownictwa inteligentnego będzie rósł o około 12% rocznie. Możliwości jakie daje wykorzystanie nowoczesnych technologii i InternetOfThings w budownictwie dają możliwości o jakich jeszcze kilka lat temu nikomu się nie śniło. Zdalne zarządzanie ogrzewaniem, światłem czy zamykaniem okien? Oszczędność do 40% energii cieplnej? Większe bezpieczeństwo i wygoda? To wszystko dzięki zastosowaniom systemów elektronicznych połączonych z technologiami informatycznymi.

Od czego zacząć projektując inteligentny, wygodny i bezpieczny dom? Oczywiście od inteligentnych okien (i dodatków takich jak rolety czy markizy).

Co potrafi inteligentne okno?

To okno, które dzięki temu, że wyposażone jest w siłowniki elektryczne, jest w stanie samodzielnie się  uchylać i otwierać.  Jedne z pierwszych systemów elektrycznych okien powstały dla okien połaciowych, które nierzadko montowane na dużych wysokościach nie pozwalają na swobodny dostęp. Trudności z ich otwieraniem i uchylaniem doprowadziły do stworzenia pierwszych systemów pozwalających na robienie tego zdalnie – za pomocą przycisku na ścianie bądź pilota. Dziś, technologia inteligentnych budynków jest już na tyle zaawansowana, że okna potrafią znacznie więcej. Mogą same zamykać się przy pierwszych kroplach deszczu, doprowadzać odpowiednią ilość powietrza do wnętrza, by utrzymać zadaną wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu czy sterować dopływem naturalnego światła za pomocą zintegrowanych elektrycznie rolet.  W połączeniu z innymi systemami w pomieszczeniach, mogą dbać o bezpieczeństwo użytkowników budynku (np. umożliwiać oddymianie) czy chronić pomieszczenia przed zbędnymi stratami ciepła.  Potrafią czuwać nad komfortem snu użytkowników samodzielnie zasuwając rolety o zmierzchu i pozwalając budzić się z promieniami słońca w pokoju.

Dowiedz się też: Co potrafią inteligentne bramy garażowe, wjazdowe oraz drzwi wejściowe

W zależności od wdrożonego systemu okien i używanego przez producenta protokołu technologicznego, inteligentne okna mogą być sterowane pilotem, panelem dotykowym, a nawet zdalnie z aplikacji telefonicznej. Daje to – w połączeniu z możliwością zintegrowania okien z innymi inteligentnymi systemami w domu – niezwykłe możliwości. Tak wygodnie nie mieszkało się jeszcze nigdy!

Rolety i żaluzje – inteligentne akcesoria okienne

Samo inteligentne okno to nie wszystko. Dzięki takim dodatkom jak rolety wewnętrzne lub zewnętrzne uzyskać można zupełnie nową jakość. Reagujące na promienie słoneczne rolety potrafią automatycznie zasuwać się, kiedy do pomieszczenia wpada zbyt dużo światła i w ten sposób chronić pomieszczenie przed nagrzaniem oraz rozsuwać się przy pochmurnej pogodzie, zwiększając dopływ naturalnego światła. Te, które zintegrowane są z panelem solarnym nie potrzebują zasilania sieciowego. Tego typu markizy montować można zarówno na oknach połaciowych jak i pionowych. Markizy zewnętrzne nie tylko pochłaniają 96% promieniowania słonecznego, ale mogą służyć również jako moskitiera. Co ważne, markizy działać mogą niezależnie od siebie – dzięki temu, w dużym przeszklonym salonie markiza umieszczona na oknie od nasłonecznionej strony zasunie się, by zminimalizować nagrzewanie a jednocześnie markiza umieszczona w danym momencie w cieniu rozsunie, by zapewnić dopływ światła. 

Nie bez znaczenia pozostaje też ograniczenie strat ciepła zimą. W Polskim klimacie to niekiedy ważniejsze niż ochrona przed przegrzaniem. Posiadanie zintegrowanego systemu zarządzania oknami pozwala otwierać nawiewniki, bądź też uchylać okna jednym przyciskiem – np. przed wyjściem do pracy. Dzięki temu, podczas naszej nieobecności dom nie tylko będzie bardziej bezpieczny, ale łatwiej zachowa temperaturę. To zaś – w połączeniu z systemem grzewczym pozwala zoptymalizować bilans cieplny domu.

Zewnętrzne rolety to za mało? Nie ma problemu – elektrycznie sterowane mogą być również rolety wewnętrzne – plisowane, pionowe, zaciemniające, dekoracyjne – możliwości są setki. Każda z nich to inny wystrój pomieszczenia i nadanie mu indywidualnego klimatu. Każda roleta w inteligentnym systemie okiennym może być zasuwana automatycznie (np. pod wpływem temperatury czy w ramach określonej zaprogramowanej godziny) jak i sterowana pilotem w zależności od potrzeb użytkowników.

Korzyści z montażu inteligentnych okien i akcesoriów do okien w domu:

Pełna kontrola nad temperaturą i światłem

Sterowane elektronicznie okna, żaluzje czy rolety wewnętrzne i zewnętrzne dają możliwość lepszej kontroli temperatury i wymiany powietrza w mieszkaniu. System można zaprogramować tak, by chronił latem przed nadmiernym nasłonecznieniem w czasie ekspozycji okna na promienie słoneczne i by budziły nas nad ranem promienie słońca dzięki automatycznie podnoszonym roletom. Wracając z wyjazdu można nieco wcześniej rozszczelnić zdalnie okna, by wywietrzyć pomieszczenia przed powrotem do domu. Zintegrowanie systemu okien z czujnikami wilgotności i systemem zarządzania klimatem pozwala w pełni panować nad mikroklimatem panującym w mieszkaniu a w zimie chroni przed niepotrzebnymi stratami ciepła. To tak precyzyjna kontrola jakiej nie zapewni żaden manualny system – nie mówiąc już o tym, że znacznie bardziej wygodna.

Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców

Automatycznie opuszczane rolety wewnętrzne czy zewnętrzne mogą służyć poprawie bezpieczeństwa i symulować obecność domowników. Chronią prywatność mieszkańców i dbają o ich spokój. Poprawę bezpieczeństwa uzyskuje się również na poziomie operacyjnym – zintegrowane czujniki przeciwpożarowe, dymu, czadu, kontrolery jakości powietrza, systemy zamykania okien i drzwi pozwalają lepiej zapobiec takim wypadkom jak pożar czy zalanie. Wyobraź to sobie – nigdy więcej martwienia się przed nadciągającą w lecie burzą o to, że zostawiłeś otwarte okno! Wystarczy je zamknąć – np. za pomocą aplikacji w telefonie lub odpowiednio skonfigurować system tak by zrobił to za nas!

Możliwość rozbudowy systemu

Montaż elektronicznie sterowanych okien dachowych to dopiero początek. Najczęściej to właśnie decyzja o wyborze okien jest tym co motywuje inwestora do zgłębienia tematyki inteligentnego budynku. Okazuje się wtedy, że wygoda jaką uzyskać można dzięki takiemu systemowi może być znacznie większa, jeśli włączy się do układu dodatkowe elementy – zarządzanie drzwiami czy bramą garażową, systemem alarmowym, ogrzewaniem, czujnikami, systemami wentylacji i klimatyzacji czy nawet poszczególnymi sprzętami AGD czy RTV. Dlatego o tym w jaki sposób będziemy rozbudowywać w przyszłości system inteligentnego budynku warto pomyśleć już na etapie zabudowy okien połaciowych w dachu.

Wzrost wartości rynkowej domu

Montaż inteligentnego systemu do sterowania oknami i dostępem naturalnego światła do pomieszczeń to nie tylko wygoda dla użytkownika, ale również opcja na to, by podnieść wartość budynku. Ma to spore znaczenie zarówno przy wynajmie, jak i traktowaniu mieszkania czy domu jako inwestycji.

Redukcja zużycia energii elektrycznej i strat ciepła

Choć wdrożenie inteligentnego systemu do zarządzania oknami wydaje się kosztowne, to w szerszej perspektywie, jest to inwestycja, która zwraca się na wielu płaszczyznach. Od poprawy bilansu cieplnego (system poprzez integrację z ogrzewaniem czuwa nad tym, by nie dochodziło do niepotrzebnych strat ciepła – np. takich jak włączone grzejniki przy otwartych oknach) przez koszty operacyjne (np. redukcja zużycia energii elektrycznej dzięki możliwości dopasowania sterowania dostępem do światła naturalnego czy zintegrowaniem okien z panelami solarnymi) po takie aspekty jak oszczędność czasu (system niejako „myśli” za mieszkańca). Warto też zwrócić uwagę na to, że dbanie o przyjazny mikroklimat w domu (np. dzięki zintegrowanemu systemowi zarządzania wentylacją i ogrzewaniem) zmniejsza ryzyko przeziębień. To teoretycznie drobiazgi, ale w znacznym stopniu poprawiają one komfort życia a co za tym idzie, zadowolenie z niego. A przecież o to wszystkim nam chodzi – by być szczęśliwym, prawda?

Wygoda zarządzania i obsługi

Sterowanie pilotem to wygoda jaką trudno przecenić – wszystkie okna w domu kontrolowane są za pomocą jednego przycisku. Nie trzeba pamiętać o zamykaniu każdego okna z osobna, martwić się tym, że zostawiliśmy otwarte okno a zbiera się na burzę czy myśleć o tym, by wyłączyć grzejniki przed wietrzeniem pomieszczenia. A przede wszystkim, nie trzeba szukać drabiny, kiedy chce się zamknąć wysoko zamontowane okno połaciowe lub zaglądać w każdy zakamarek przed wyjściem sprawdzając, czy pozamykaliśmy wszystkie okna.

Dowiedz się więcej na www.velset.plOceń artykuł
5,00 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Grzegorz Kurek Prezes Velset Sp. z o.o oraz Velset Smart Home Sp. z o.o.

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Velset

Polecamy Ci również

Zobacz także