Czy opłaca się kupować okna energooszczędne?

2
Czy opłaca się kupować okna energooszczędne?

Rozwiązania oszczędzające energię są w dzisiejszych czasach nie tyle trendem, co koniecznością. Również w świecie stolarki otworowej energooszczędność jest właściwością poszukiwaną od wielu lat.

Trudno dzisiaj spotkać osobę, która odwiedzając salon sprzedaży, nie zapytałaby o parametry związane z izolacją termiczną. Większość nabywców poszukuje „ciepłych” okien i drzwi, bo zdaje sobie sprawę z tego, że nowoczesna stolarka służy nie tylko oddzieleniu domowego wnętrza od klimatu panującego na zewnątrz, ale również pozwala zadbać o mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Elementy konstrukcji okna, które wpływają na współczynnik przenikalności cieplnej całego okna, czyli „Uw,to: pakiety szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi i powłokami niskoemisyjnymi, wysokiej klasy profile okienne, kliny izolacyjne, uszczelki i okucia. Odpowiednie zestawienie tych elementów pozwoli zminimalizować utratę ciepła z pomieszczeń. Pamiętajmy jednak, by były to komponenty najwyższej jakości. Czym konkretnie powinny się one charakteryzować i o co warto zapytać, odwiedzając salon stolarki okiennej?

Pakiety szybowe

Szyby są lepszym izolatorem niż ramy okienne, dlatego im większą część powierzchni w oknie zajmują, tym korzystniejsze są parametry całej konstrukcji. Najlepsze efekty uzyskać można w przypadku zastosowania pakietów energooszczędnych. Już dwukomorowe (3-szybowe) zespolenia o współczynniku przenikalności cieplnej szyby (Ug) wynoszącym 0,5 W/m2*K, ochronią przed chłodem prawie tak skutecznie jak murowana ściana.

Ramki dystansowe

Czy opłaca się kupować okna energooszczędne? - zdjęcie 2
Ciepła ramka Master therm.
Przestrzenie pomiędzy poszczególnymi taflami szkła w pakietach szybowych wypełnia gaz szlachetny przewodzący ciepło w mniejszym stopniu niż powietrze. Aby ograniczyć przekazywanie ciepła z jednej szyby na kolejną, rozdziela się je tzw. ramkami dystansowymi, potocznie zwanymi „ciepłymi ramkami”. Specyficzna konstrukcja energooszczędnych pakietów szybowych powoduje, że znacząco wpływają one na odpowiednią izolację termiczną całego okna.

 

Powłoka niskoemisyjna

W nowoczesnych rozwiązaniach stosuje się szyby powlekane specjalną warstwą z tlenku metalu, tzw. powłoką niskoemisyjną, która przepuszcza do wnętrza promienie słoneczne o krótkiej długości fal, jednocześnie zatrzymując w budynku promieniowanie długofalowe, „odbijane” przez nią z powrotem do wnętrza. W praktyce oznacza to, że do pomieszczenia wpada przez szybę ciepło słoneczne, które nie jest już z niego wypuszczane.

Profile okienne

Procentowy udział powierzchni okna, jaki stanowią profile okienne, przekłada się na skuteczność ochrony przed chłodem. W systemach energooszczędnych, gdzie montowane są szersze pakiety szybowe, stosuje się profile o większej liczbie komór. Jednak to nie sama ich liczba, a szerokość profili pozwala na osadzenie w nich energooszczędnych pakietów szybowych.

Elementem wielokomorowych profili okiennych może być również wykonywany ze spienionego polistyrenu klin izolacyjny, hamujący przepływ powietrza o różnych temperaturach pomiędzy komorami. Komponent ten znajduje się w standardowym wyposażeniu okien V90+, oferowanych przez firmę Vetrex.

Uszczelki 

Ważną sprawą zarówno w izolacji cieplnej i akustycznej, są uszczelki. Dzięki sprężystości i elastyczności minimalizują powstawanie szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami okna, dbając, jak wskazuje ich nazwa, o szczelność. Aby zbyt szybko nie ulegały zniszczeniu, wykonuje się je z tworzyw odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. W nowoczesnych oknach takiej klasy jak okna Vetrex, uszczelki stosowane są w trzech płaszczyznach, co pozwala na uzyskanie wysokiej ochrony przed chłodem.

Okucia

Odpowiedniej klasy okucia nie tylko pozwolą na komfortową pracę skrzydeł, czy możliwość zastosowania cięższych pakietów szybowych, ale również na utrzymanie odpowiedniego poziomu izolacji termicznej. Ciekawym rozwiązaniem, wpływającym na polepszenie tych parametrów są tzw. zawiasy ukryte, które znajdują się w standardowym wyposażeniu okien V90+. Umieszczane w wewnętrznej płaszczyźnie profili nie powodują odkształcania się uszczelek, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych okuć, dzięki czemu wpływają na energooszczędność całej konstrukcji.

Kluczowy jest montaż

Ostatnim, kluczowym elementem, o który należy zadbać, jest montaż. Przeszkolony specjalista powinien upewnić się, że otwory okienne zostały optymalnie przygotowane, następnie wykonać montaż w odpowiedniej technologii, a na koniec sprawdzić jego poprawność. Dobrze, by ekipy montażowe były certyfikowane przez producenta, co oznacza że mają szeroką wiedzę na temat produktów i najlepszych technik montażu.

Pytaj o badania, niezależne rankingi i rozglądaj się na sezonowymi promocjami sprzedażowymi

Wszystkie wyżej wymienione elementy, odpowiednio połączone w gotowy produkt, wraz z profesjonalnym montażem, tworzą skuteczny pakiet izolacyjny. Skąd jednak możemy mieć pewność, że dana konstrukcja została rzeczywiście dobrze skomponowana i przyniesie nam korzyści nie tylko w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, ale również komfortowego użytkowania i estetycznego wyglądu? Zwracajmy uwagę na certyfikaty, przeprowadzone badania i niezależne rankingi, które w obiektywny sposób pokazują, czego możemy się spodziewać, decydując się na stolarkę dostarczoną przez danego producenta.

Takim zestawieniem, cieszącym się wyjątkowym uznaniem w branży stolarki otworowej, jest Ranking Okien Pro Quality, przeprowadzany przez specjalistyczny serwis oknotest.pl, w którym firma Vetrex i jej produkty od wielu lat zajmują pierwsze miejsce. Jednym z systemów okiennych wpływającym na najwyższą pozycję Vetrex w przeglądzie jest niekwestionowany strażnik domowego ciepła – okno V90+. To właśnie na ten model warto postawić, jeżeli inwestor poszukuje okien sprawdzonych. Tym bardziej teraz, kiedy producent udostępnia je w ramach Promocji Zimowej w obniżonej cenie.*

*Promocja trwa do końca 2017 r.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Źródło: Vetrex

Polecamy Ci również

Zobacz także