Dekoracje okienne - pomysły

Dekoracje okienne - pomysły

Co zrobić, gdy tradycyjne firanki nie bardzo pasują do wystroju wnętrza albo znudziły się nam zwykłe rolety? Zastąpić je samodzielnie wykonanymi aranżacjami. Specjalnie dla was przygotowaliśmy kilka nietypowych dekoracji okiennych.

kwiaty w okniekalka techniczna na oknie

Klasyczne zasłony mogą zburzyć wizerunek nowoczesnego wnętrza. W takich sytuacjach sięga się po rolety albo żaluzje. Ale to niejedyny sposób na stworzenie modnej aranżacji okna. My proponujemy kilka niestandardowych rozwiązań. Ich plusy to łatwe wykonanie i pewność, że nie zobaczymy identycznego w innym oknie. Jeśli wnętrze nie wymaga dużego zaciemnienia, warto wykorzystać właściwości półprzezroczystych materiałów. Zamocowane na szybach częściowo rozproszą dzienne światło, a przy okazji zasłonią wnętrze od strony ulicy. Ciekawe efekty uzyskamy, łącząc płaszczyzny matowe z przezroczystymi.

co zamiast firanek
matowa, półprzezroczysta folia samoprzylepna
album fotograficzny na szklanym tle jako zastepstwo rolety.

Możemy wyciąć dowolne wzory w papierze, folii, kalce technicznej lub kupić gotową folię samoprzylepną. Jeśli zależy nam na dokładniejszym zasłonięciu okna, wybierzmy mniej przejrzyste materiały – papier i tkaninę – i wykorzystajmy je w inny niż zwykle sposób. Możemy na przykład zrobić panele (fragmenty materiału rozpięte na ramie z cienkich listewek), które przymocujemy do sufitu na długich linkach albo bezpośrednio do ramy okna. Gdy potrzebujemy jedynie umownej przesłony, która nie tyle zasłania, co ozdabia wnętrze, idealnym rozwiązaniem będą wiszące na tle okiennej szyby dekoracje – muszle, wycięte z filcu dekory, koraliki, piórka – zamocowane na żyłkach, jedwabnych sznurkach lub wstążkach. Rozpięte na listwie stworzą w oknie efektowną kotarę.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Michalina Kaczmarkiewicz, Anna Kolczynska

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: Andrzej Wiktor

Polecamy Ci również

Zobacz także