Dekoracje okienne - pomysły

Dekoracja okien
Zamiast tradycyjnych firanek w oknach mogą pojawić się własnoręcznie wykonane dekoracje.

Co zrobić, gdy tradycyjne firanki nie bardzo pasują do wystroju wnętrza albo znudziły się nam zwykłe rolety? Zastąpić je samodzielnie wykonanymi aranżacjami. Specjalnie dla was przygotowaliśmy kilka nietypowych dekoracji okiennych.

Dekoracje okien

Klasyczne zasłony mogą zburzyć wizerunek nowoczesnego wnętrza. W takich sytuacjach sięga się po rolety albo żaluzje. Ale to niejedyny sposób na stworzenie modnej aranżacji okna. My proponujemy kilka niestandardowych rozwiązań. Ich plusy to łatwe wykonanie i pewność, że nie zobaczymy identycznego w innym oknie.

Polecamy: Zestaw wypoczynkowy - jedna kanapa wiele aranżacji

Jeśli wnętrze nie wymaga dużego zaciemnienia, warto wykorzystać właściwości półprzezroczystych materiałów. Zamocowane na szybach częściowo rozproszą dzienne światło, a przy okazji zasłonią wnętrze od strony ulicy. Ciekawe efekty uzyskamy, łącząc płaszczyzny matowe z przezroczystymi.

Możemy wyciąć dowolne wzory w papierze, folii, kalce technicznej lub kupić gotową folię samoprzylepną. Jeśli zależy nam na dokładniejszym zasłonięciu okna, wybierzmy mniej przejrzyste materiały – papier i tkaninę – i wykorzystajmy je w inny niż zwykle sposób. Możemy na przykład zrobić panele (fragmenty materiału rozpięte na ramie z cienkich listewek), które przymocujemy do sufitu na długich linkach albo bezpośrednio do ramy okna.

co zamiast firanek

Zamiast firanek można zastosować materiał, który może posłużyć jako roleta.

Andrzej Wiktor
matowa, półprzezroczysta folia samoprzylepna

Folia samoprzylepna na oknie.

Andrzej Wiktor
album fotograficzny na szklanym tle jako zastepstwo rolety.

Zdjecia na oknie.

Andrzej Wiktor

Zobacz: Jaką barwę światła wybrać do sypialni, kuchni, gabinetu

Gdy potrzebujemy jedynie umownej przesłony, która nie tyle zasłania, co ozdabia wnętrze, idealnym rozwiązaniem będą wiszące na tle okiennej szyby dekoracje – muszle, wycięte z filcu dekory, koraliki, piórka – zamocowane na żyłkach, jedwabnych sznurkach lub wstążkach. Rozpięte na listwie stworzą w oknie efektowną kotarę.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Michalina Kaczmarkiewicz, Anna Kolczynska

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także