Dobieramy instalację solarną

Dobieramy instalację solarną

Instalacja solarna pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności kosztów podgrzewania wody użytkowej. Warunkiem prawidłowego i efektywnego jej działania jest wybór rozwiązania odpowiednio dopasowanego do naszych potrzeb i warunków technicznych.

Przed podjęciem decyzji o zakupie instalacji solarnej należy szczegółowo przeanalizować nasze  potrzeby. Na ich podstawie możemy dokonać wyboru odpowiedniego systemu. Oferta większości producentów kolektorów jest obecnie na tyle bogata, że bez problemu każdy inwestor znajdzie optymalne dla siebie rozwiązanie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.

1. Dom jednorodzinny o niewielkiej powierzchni z poddaszem użytkowym, rodzina 3-4 osobowa. Jedna z połaci dachu skierowana jest na południe.

kolektory do małych domówSą to bardzo dobre warunki do zamontowania kolektorów słonecznych, w związku z tym powinniśmy zastosować system, który pozwoli maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, ale  jednocześnie będzie dobrze dopasowany do niewielkiego domu. Powinna to być instalacja  na tyle zwarta, aby nie zajmowała dużej przestrzeni budynku. Takim rozwiązaniem jest na przykład kompaktowy zestaw solarny auroSTEP. Jest to urządzenie zaprojektowane z myślą o zastosowaniu w budynkach właśnie o niewielkiej powierzchni.

Kompletny system

Składa się on jedynie z trzech elementów: zasobnika ciepłej wody o pojemności 250 l z osprzętem, dwóch kolektorów słonecznych oraz dwóch rur elastycznych umieszczonych wraz z przewodem elektrycznym w otulinie izolacyjnej. Większość elementów instalacji, które z reguły trzeba zmontować na budowie jest już zintegrowanych w obudowie zasobnika. Zawiera on pompę, ogranicznik przepływu, zawór bezpieczeństwa, sterownik wraz z czujnikami temperatury, dwie wężownice, anodę magnezową, a także króciec do podłączenia cyrkulacji.

Łatwa i szybka instalacja

Cały proces montażu instalacji zawiera się w kilku krokach. Zaczynamy od ustawienia i wypoziomowania zasobnika (jest on wyposażony w nóżki o regulowanej wysokości). Następnie podłączamy go do instalacji zimnej i ciepłej wody oraz ewentualnie do kotła jednofunkcyjnego. Potem instalujemy kolektory słoneczne i łączymy je z zasobnikiem za pomocą rur elastycznych wyposażonych w końcówki zaciskowe. To wszystkie prace jakie trzeba wykonać, aby instalacja zaczęła działać.

Oszczędność czasu i materiałów

Nie musimy już montować dodatkowych elementów w postaci naczynia wzbiorczego, zaworu bezpieczeństwa czy grupy pompowej. Ponadto nie ma potrzeby stosowania pracochłonnego lutowania twardego. Czas montażu układu solarnego jest o wiele krótszy od montażu standardowej instalacji.

Plug & play

Na koniec czeka nas jeszcze jedna miła niespodzianka. W przeciwieństwie do standardowego układu ciśnieniowego system auroSTEP po zainstalowaniu jest od razu gotowy do pracy. Wężownica zasobnika jest już wypełniona glikolem, a więc całej instalacji nie trzeba napełniać ani odpowietrzać. Nie potrzeba używać specjalnej pompy i innych akcesoriów. Urządzenie czeka teraz już na promienie słońca. Kiedy kolektory nagrzeją się do temperatury kilka stopni C wyższej niż ma woda w zasobniku, wówczas uruchamia się pompa i tłoczy glikol do kolektorów. Następnie po ogrzaniu spływa on grawitacyjnie z powrotem do wężownicy w zasobniku i przekazuje ciepło do wody użytkowej. Gdy chmury przesłonią słońce i temperatura kolektora zbliży się do temperatury wody, wówczas pompa wyłącza się i glikol spływa do wężownicy.

Bezpieczeństwo i wygoda

W porównaniu do standardowej instalacji system auroSTEP ma jeszcze tę zaletę, że jest w prosty sposób przygotowany na sytuację, w której wystąpi nadmiar ciepła. Dzieje się tak na przykład, gdy wyjedziemy na letni wypoczynek. Wówczas w standardowej instalacji po dogrzaniu zasobnika do temperatury maksymalnej następuje wyłączenie pompy i może dojść do odparowania czynnika i jego termicznej destrukcji. Natomiast w systemie auroSTEP ten problem nie występuje, ponieważ po osiągnięciu maksymalnej temperatury wody pompa wyłącza się i glikol spływa do wężownicy, gdzie nie jest już narażony na przegrzanie. W związku z tym wyjeżdżając na wakacje praktycznie nie musimy się zastanawiać co się stanie z naszą instalacją.

Wymagania techniczne

Żeby zastosować system auroSTEP wystarczy, by wysokość między kolektorami, a zasobnikiem nie była większa niż 8,5 m, a całkowita długość każdej z rur nie przekraczała 20 m. W przypadku, gdy odległości te są większe należy stosować jeden z opisanych dalej systemów.

2. Dom jednorodzinny o niewielkiej powierzchni z poddaszem użytkowym, rodzina 3-4 osobowa. Jedna z połaci dachu skierowana jest na południe. Tym razem chcemy mieć 2 w 1, czyli kocioł i zintegrowany system solarny. Wówczas możemy zastosować kocioł AuroCOMPACT.

kocioł kondensacyjny2 w 1

Stanowi on połączenie kotła kondensacyjnego oraz wbudowanego zasobnika ładowanego warstwowo, który jest jednocześnie solarnym zbiornikiem c.w.u. o poj. 150 l.

Kompletny system

Oprócz zasobnika z wężownicą ogrzewaną solarnie, w urządzeniu auroCOMPACT znajdują się również pompa solarna, zawór regulacji przepływu czynnika solarnego oraz zawór mieszający termostatyczny.
Sterowanie instalacją solarną oraz rejestracja ilości pozyskanej energii słonecznej realizowana jest bez potrzeby zakupu dodatkowego, zewnętrznego regulatora solarnego - tę funkcję przejmuje elektronika kotła. Przy czym zasada działania urządzenia pozwala na wyposażenie go w kolektory słoneczne już podczas montażu kotła lub w dowolnym, późniejszym terminie. Do tego czasu bez przeszkód możemy korzystać z ciepłej wody przygotowanej w sposób konwencjonalny.

Oszczędność miejsca i czasu podczas montażu

Dzięki kompaktowej budowie (1,67 m wysokości) urządzenia oszczędza się miejsce i znacząco skraca czas montażu instalacji solarnej. AuroCOMPACT przeznaczony jest do centralnego ogrzewania i komfortowego podgrzewania ciepłej wody dla rodziny 2-4-osobowej. W okresie nocnym lub przy braku promieniowania słonecznego cześć zasobnika o objętości około 75 l wykorzystywana jest do warstwowego podgrzewania wody użytkowej. Wydatek c.w.u. jest wtedy porównywalny z klasycznym zasobnikiem o pojemności 125 l z wężownicą. Podobnie jak w przypadku systemu auroSTEP instalacja systemu solarnego do kotła jest bardzo prosta i sprowadza się jedynie do montażu kolektorów słonecznych, dodatkowej konsoli montażowej do kotła, naczynia wzbiorczego i przewodów łączących kocioł z kolektorami.
W przeciwieństwie jednak do systemu auroSTEP w tym przypadku układ musi zostać napełniony i odpowietrzony przy pomocy specjalnej pompy.

Oceń artykuł
4,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także