Dodatki i akcesoria do drzwi

0
Klamka w drzwiach wewnątrzlokalowych

Drzwi wejściowe to wizytówka naszego domu. Stanowią przedsmak tego, co za chwilę zobaczymy w jego wnętrzu. Efektowne, starannie dobrane do fasady budynku skrzydło, to z pewnością połowa sukcesu, a druga to drobiazg – dodatki i akcesoria do drzwi.

drzwi zewnętrzneKlamki
Mogą być: standardowe lub nietypowe, lakierowane proszkowo lub powlekane tworzywem, plastikowe lub aluminiowe, mosiężne lub niklowane. Wbrew pozorom na klamce ciąży spora odpowiedzialność. Jej zadaniem jest przecież umożliwiać nam wejście do domu. Pełni ponadto funkcję dekoracyjną.

Dobranie odpowiedniej klamki - może w niezwykle prosty sposób odmienić nasze drzwi. Dodać im nutkę klasycyzmu, nowoczesności, wiejskiej sielskości lub romantyzmu. Przy wyborze klamki nie można jednak kierować się zupełną dowolnością. Powinna harmonizować z naszymi drzwiami, nawiązywać do ogólnej stylistyki domu. Do masywnych, drewnianych drzwi nie dobierzemy przecież klamki z białego PVC.

klamki do drzwiklamka dekoracyjnaklamka do drzwi wejściowych

nowoczesna klamkaklamka dekoracyjna do drzwiklamka do drzwi wewnętrznych

Kołatki
Przywodzą na myśl średniowieczne zamki. Mało kto jednak wie, że wywodzą się z muzułmańskiej tradycji. W krajach arabskich większość bram i drzwi zdobią aż dwie kołatki – jedna (większa) dla mężczyzn, drugakołatka(mniejsza) dla kobiet. Jeśli chcemy więc stworzyć niepowtarzalny klimat naszego domostwa, pomyślmy o kołatkach. Ich obecność doskonale zaakcentuje starodawny lub orientalny styl naszych drzwi. Niekorzystnie będą wyglądały natomiast na tych, utrzymanych w nowoczesnej konwencji.

Skrzynki na listy
Gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym nieogrodzonym, np. w zabudowie szeregowej – możemy odbierać naszą korespondencję bez konieczności wychodzenia z domu. Tego typu komfort zyskamy dzięki zamontowaniu w naszych drzwiach wejściowych – tzw. przerzutowej skrzynki na listy. Jej konstrukcja uniemożliwia wydobycie listów od zewnętrznej strony drzwi – zyskujemy więc pewność, że nie dostaną się w niepowołane ręce. Oprócz funkcji użytkowej, skrzynka na listy powinna pełnić także funkcję dekoracyjną. Cel zostanie osiągnięty, gdy dopasujemy ją do naszych drzwi wejściowych i innych akcesoriów, które je już zdobią.

Wizjer
Potocznie zwany szklanym okiem lub judaszem. Zdradza nam, kto stoi po drugiej stronie drzwi, dzięki czemu możemy czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Obudowę wizjera, a więc widoczną jego część, można dopasować w taki sposób, by harmonizowała z pozostałymi akcesoriami, w które wyposażone są nasze drzwi.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Agnieszka Chmielińska

Zdjęcia: Klamex, Interno, Aluplast

Polecamy Ci również

Zobacz także