Dopłaty do kolektorów słonecznych – zmiany

Dopłaty do kolektorów słonecznych – zmiany

Dopłata do kredytu na kolektory słoneczne stała się ważnym źródłem finansowania tej inwestycji i cieszy się wielką popularnością. Od 1 października zmienia się jednak sposób naliczania kosztów kwalifikowanych inwestycji.

kolektory słonecznePrzypomnijmy, że program dofinansowania zakupu i montażu kolektorów słonecznych, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, trwa od 2010 r. i będzie można z niego korzystać do 2015 r. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie wynoszące nawet 45% kapitału kredytu bankowego, przeznaczonego na pokrycie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Wprowadzana zmiana dotyczy sposobu obliczania kosztów kwalifikowanych. Do tej pory były one obliczane na podstawie powierzchni całkowitej kolektora, jednak od 1.10.2013 r., liczy się powierzchnia apertury, czyli powierzchnia czynna. Jednostkowy koszt kwalifikowany zmieni się więc z 2 250 zł/m² powierzchni całkowitej kolektora na 2 250 zł/m² powierzchni apertury.

Wprowadzenie tej zmiany NFOŚiGW tłumaczy koniecznością zwiększenia efektywności wydawanych funduszy i pojawieniem się nowych modeli kolektorów słonecznych, których powierzchnia czynna różni się znacząco od powierzchni całkowitej.

Apertura a powierzchnia kolektora

Apertura kolektora to powierzchnia, przez którą promieniowanie słoneczne przedostaje się do jego wnętrza (pada na absorber). Różni się ona w zależności od typu kolektorów. W kolektorach płaskich powierzchnia apertury równa się powierzchni prześwitu szyby solarnej. W kolektorach próżniowych bez zwierciadła aperturę oblicza się na podstawie średnicy wewnętrznej rury próżniowej, a w kolektorach z lustrem parabolicznym – na podstawie zewnętrznych wymiarów zwierciadła. Podsumowując – w kolektorach płaskich apertura nie różni się znacząco od powierzchni kolektora, znacznie większe różnice występują w przypadku kolektorów próżniowych.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także