Drewniana brama garażowa

Drewniana brama garażowa

Drewno jest obok kamienia najstarszym materiałem budowlanym, często stosowanym do wykończenia wnętrz. Jego urok, bogactwo form, faktur i kolorów sprawiają, że staje się ono także ważnym elementem elewacji. Lite drewno wykorzystała do produkcji bram garażowych firma Hörmann.

Architekci stosują drewno coraz częściej nie tylko na elewacjach domów stylizowanych na rustykalne, ale także w nowoczesnych, modernistycznych budynkach. Przyczynia się do tego moda na naturalne materiały i coraz powszechniejsze dążenie do życia w zgodzie z naturą. Ciekawy układ słojów, wyraźnie zarysowana faktura i naturalny kolor drewna tworzą klimat przytulności i ciepła. Firma Hörmann oferuje bramy garażowe z prostym liniowym frezowaniem, kasetonami oraz z kunsztownymi wzorami.

drewniana brama garażowa drewniana brama z ozdobnym frezowaniem

Do wiejskiej chaty i podmiejskiej rezydencji 
Wielość wzorów uchylnych i segmentowych drewnianych bram (12 wzorów) sprawia, że z łatwością dopasujemy bramę do każdego budynku. Dopełnieniem całości mogą być  wykonane według tego samego wzoru drzwi boczne. Tradycyjne pionowe lub poziome liniowe frezowanie, ale także wzory jodełki lub rombu i frezowania bardziej finezyjne pasują do wiejskiego domu. W podmiejskich posiadłościch i ekskluzywnych willach lepiej sprawdzą się reprezentacyjne bramy o wzorze kasetonowym. 

Materiał  i wykonanie
Do produkcji bram stosuje się drewno choiny kanadyjskiej (o zabarwieniach od biało-szarego do szaro-brązowego) i świerku skandynawskiego (bardzo jasne). Profilowane deski są dwukrotnie zaimpregnowane, co chroni je przed szkodnikami, sinicą i gwarantuje ładny wygląd przez długi czas. Bramy są wyposażone w napęd (np. SupraMatic) i automatycznie ryglują się w szynie napędu, dzięki czemu nie można ich podważyć. Są także zabezpieczone przed przytrzaśnięciem dłoni oraz opadnięciem płyty.

brama garażowa ze wzorem kasetonowym brama garażowa i drzwi

Szlachetny detal
Bramy drewniane ozdobia się też stylizowanymi okuciami – nowoczesna brama segmentowa będzie wyglądać jak dawna brama skrzydłowa. Dostarczane są na specjalne życzenie klienta, w wersji standardowej lub ekskluzywnej. Ciekawym elementem wzornictwa bram drewnianych jest też naturalny kamień. Dwa wzory bram są dostępne z aplikacjami z kamienia w trzech kolorach.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Hörmann

Polecamy Ci również

Zobacz także