Drzwi balkonowe – rodzaje i wykończenie

Drzwi balkonowe – rodzaje i wykończenie

Drzwi balkonowe pozwalają na swobodne wyjście na balkon, taras lub bezpośrednio do ogrodu. Zastosowanie w nich np. specjalnych okuć czy mikrowentylacji zapewnia domownikom komfort i bezpieczeństwo.


Drzwi balkonowe i tarasowe mogą być wykonane:

  • z tworzywa sztucznego – ramy i ościeżnice są wykonane z profili PVC odpornych na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych czy działanie substancji chemicznych. Nie wymagają renowacji ani malowania, są łatwe w utrzymaniu w czystości. Są dostępne w wielu kolorach, a także w okleinach drewnopodobnych – profile barwione nie powinny być jednak stosowane w bardzo nasłonecznionych miejscach.
  • z drewna – najczęściej wykorzystuje się krajowe gatunki (sosna, dąb), ale drzwi można też wykonać z drewna egzotycznego. Poszczególne gatunki różnią się od siebie trwałością i odpornością, co wpływa na parametry drzwi. Drewniane profile są zaimpregnowane i pokryte warstwą lakieru lub farby. Co kilka lat wymagają ponownego lakierowania.
  • z aluminium – są trwałe, odporne i łatwe w użytkowaniu. Należy jednak uważać, by nie uszkodzić ich powierzchni, np. przez zarysowanie, wgniecenie lub podczas czyszczenia niektórych zabrudzeń.

Drzwi balkonowe i tarasowe otwierają się od wewnątrz i często tylko tam znajduje się klamka; (od zewnątrz zaś np. gałka). Na rynku są też dostępne rozwiązania łączące zalety drzwi balkonowych i wejściowych – okucie z klamką montuje się po obu stronach, co umożliwia komfortowe otwieranie i zamykanie od wewnątrz i od zewnątrz. 

drzwi tarasowe roto drzwi harmonijkowe okland drzwi balkonowe z niskim progiem
Typy drzwi:

  • drzwi rozwierne:
    - jednoskrzydłowe – skrzydło otwiera się przez rozwieranie – obraca się na zawiasach umieszczonych z jednej strony (pionowa oś obrotu) lub w sposób uchylno-rozwierny (dzięki odpowiednim okuciom i klamce) – otwiera się uchylnie w pionie (pozioma oś obrotu) oraz w poziomie – rozwieranie.
    - dwuskrzydłowe – rozwierne lub uchylno-rozwierne, ze słupkiem stałym lub ruchomym.

Drzwi rozwierne otwierają się do środka pomieszczenia i zajmują w ten sposób część jego powierzchni. Czasami ze względu na ustawienie mebli w pomieszczeniu nie można ich całkowicie otworzyć.

  • drzwi przesuwne – otwierają się przez przesunięcie skrzydła w prowadnicach – skrzydło ruchome przesuwa się równolegle do skrzydła stałego lub na ściany. Dzięki temu pełne otwarcie okna nie zajmuje powierzchni pomieszczenia. Stosuje się je często w otworach o dużej szerokości. Komfort użytkowania zwiększa zastosowanie drzwi z niskim progiem zwanych też bezprogowymi (najwyższy element znajduje się ok. 10 mm nad posadzką). Niski próg jest bezpieczny dla dzieci i osób starszych, ułatwia też poruszanie się osobom na wózkach. Drzwi mogą być przesuwne, podnoszone i przesuwne, uchylne i przesuwne itp.

W drzwiach podnoszono-przesuwnych stosuje się obecnie rozwiązania, dzięki którym drzwi łatwo się otwierają – po przekręceniu klamki, podczas unoszenia i opuszczania drzwi ruszają się tylko uszczelki, dlatego podniesienie skrzydła nie wymaga użycia dużej siły (np. drzwi balkonowe Patio Life firmy Roto Frank Okucia Budowlane).

  • drzwi harmonijkowe (składane) – składają się z dwóch części, z których jedna to tradycyjne skrzydło rozwierne lub uchylno-rozwierne, a druga to para lub więcej skrzydeł otwieranych w sposób harmonijkowy (przesuwają się w prowadnicach). Po pełnym otworzeniu drzwi otwór jest całkowicie odsłonięty. Drzwi składane poruszają się najczęściej po górnej prowadnicy, chociaż w przypadku modeli cięższych i większych można zastosować również prowadnicę dolną.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jak niski próg czy bezpieczne okucia, drzwi balkonowe zapewniają użytkownikom coraz większą wygodę i bezpieczeństwo. Specjalne okucia pozwalają też na wykonanie konstrukcji o dużych przeszkleniach. Możliwe jest również zastosowanie mikrowentylacji – po przekręceniu klamki otwiera się uszczelka, a przez powstałą w ten sposób szczelinę do pomieszczenia dostaje się świeże powietrze. Nowoczesne systemy umożliwiają też zdalną obsługę drzwi – za pomocą pilota lub sterowania centralnego.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Anna Białorucka

Zdjęcia: Okland, Roto Frank Okucia Budowlane, Stolbud Włoszczowa

Polecamy Ci również

Zobacz także