Drzwi bezpieczne dla dziecka. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

0
Drzwi bezpieczne dla dziecka.
Wybierając drzwi do domu, w którym są dzieci, trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i wygodę najmłodszych domowników.

Wybierając drzwi wewnętrzne najczęściej zwracamy uwagę na ich wygląd oraz cenę. Jeśli jednak w naszym domu są dzieci, warto uwzględnić kilka dodatkowych czynników, które sprawią, że drzwi będą dla nich bezpieczne.

Materiały i technologie, które sprawiają, że drzwi są bezpieczne dla dzieci

Drzwi drewniane mają wiele zalet. Jednak, w kontekście użytkowania przez dzieci mają również pewne wady. Należy do nich ciężar.
– Drewniane drzwi są nie tylko o wiele droższe, ale i cięższe – twierdzi Joanna Lisowska z firmy Uniprofil. – Ewentualne przytrzaśnięcie będzie mniej bolesne, jeżeli wybierzemy drzwi wykonane z MDF lub HDF – wyjaśnia.
Drzwi wykonane z materiałów drewnopochodnych są lżejsze, a przy tym – łatwe w pielęgnacji. Trzeba zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej okleiny, takiej, która będzie trwała i odporna na zabrudzenia. Ślady kredek, czy farb można z niej usunąć bez konieczności stosowania specjalistycznych preparatów do drewna.
Wybierając drzwi bezpieczne dla dziecka zwróćmy uwagę na wykończenie krawędzi pionowych. Drzwi o zaokrąglonych krawędziach są znacznie przyjaźniejsze dla najmłodszych mieszkańców domu.

Radzimy: Jak odnowić drzwi. Malowanie krok po kroku

Dodatki do drzwi wpływające na bezpieczeństwo

Aby drzwi były bezpieczne dla dziecka, obowiązkowym elementem ich wyposażenia są nakładki zabezpieczające . Uchronią przed przypadkowym przytrzaśnięciem, a do tego są bardzo proste w użyciu - ich montaż trwa zaledwie kilka minut.
Ciekawym rozwiązaniem są także podkładki i stopery blokujące otwarcie drzwi. Można zamontować także samoprzylepne listwy lub przeciw zatrzaskowy amortyzator do drzwi, a nawet zatyczki do dziurek.
Pamiętajmy też, że klamki do drzwi znajdują się na bardzo niewygodnej wysokości dla dzieci. Dlatego zwróćmy uwagę, żeby były przynajmniej dostosowane do siły dziecka – łatwo otwierały się i zamykały, nie mogą się też zacinać.

Estetyka drzwi, a bezpieczeństwo dzieci

Z myślą o bezpieczeństwie dzieci, wielu rodziców rezygnuje z własnych upodobań w urządzaniu wnętrza, np. zastosowania przeszkleń w drzwiach. To zupełnie niepotrzebne, ponieważ dostępne na rynku rozwiązania mogą skutecznie zniwelować zagrożenia.
– Jest możliwość wyboru bezpiecznych szyb – radzi Joanna Lisowska ze sklepu Uniprofil. – Na życzenie można zamontować szyby ze szkła hartowanego lub klejowego. To rozwiązanie często wykorzystywane przez przedszkola lub szkoły – przekonuje. 
Warto także pomyśleć nad wyglądem drzwi do pokoju dziecka, tak aby podobały się one nie tylko nam, ale i dziecku. Pozwólmy dziecku wykazać się fantazją i ozdobić drzwi (oczywiście pod naszym czujnym okiem). Pamiętajmy, że drzwi nie muszą wyglądać identycznie z obydwu stron.

Dowiedz się: Kiedy warto wybrać drzwi pełne, a kiedy przeszklone

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Uniprofil

Polecamy Ci również

Zobacz także