Drzwi do łazienki

5
Drzwi do łazienki

Minęły czasy kiedy, niemal w każdym domu, drzwi łazienkowe były białe, z przeszkleniem na górze, czasami udekorowane firanką. Dzisiaj odchodzi się od tego schematu i montuje drzwi dopasowane do stylu łazienki, pełne (bez przeszkleń) lub całe przeszklone.

Drzwi do łazienki zgodnie z prawem

W przypadku drzwi do łazienki i WC musimy pamiętać o przepisach prawa budowlanego. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Drzwi łazienkowe muszą się otwierać na zewnątrz co, w razie awarii (np. piecyka gazowego), ułatwi ich otwarcie i dostęp do środka. Minimalna szerokość drzwi powinna mieć 0,8 m w świetle ościeżnicy a wysokość 2 m. Zamki - montujemy specjalne, umożliwiające zablokowanie drzwi od środka. Najlepiej jeśli, w razie potrzeby, można je otworzyć również z zewnątrz.

Kolejna ważna rzecz to wentylacja. Łazienka jest szczególnie narażona na negatywne działanie wilgoci ponadto mogą się w niej znajdować urządzenia typu piecyk gazowy, dlatego tak ważna jest prawidłowa wentylacja. Niezależnie od tego czy łazienka jest z oknem czy bez, drzwi muszą spełniać wymogi wentylacyjne, stawiane im przez prawo budowlane. Drzwi łazienkowe nie mogą być szczelne. Powinny mieć otwory wentylacyjne o łącznym przekroju min. 220 cm². Otwory zazwyczaj osłania się ozdobnymi tulejami. Zamiast otworów możemy zamontować kratkę wentylacyjną (kiedyś bardzo popularna). Coraz częściej jednak do łazienek wybieramy drzwi bez otworów i bez kratki, wtedy najlepiej skrócić (przyciąć) skrzydło drzwi, aby między nimi a podłogą powstała szczelina.

Przeczytaj też: Wszystko o drzwiach wewnętrznych, czyli jakie drzwi wybrać

Drzwi do łazienki - otwierane w prawo, w lewo, przesuwne czy łamane?

Ważny jest sposób otwierania drzwi łazienkowych. Do wyboru mamy drzwi:

  • prawe, czyli takie, których zawiasy (patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy) znajdują się z prawej strony (drzwi otwierają się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara),
  • lewe - których zawiasy (patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy) znajdują się z lewej strony (drzwi otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara).

Zanim kupimy drzwi, sprawdźmy, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla naszego domu lub mieszkania. W przypadku tych ostatnich częstym problemem jest mała łazienka lub przedpokój, należy więc zadbać aby drzwi otwierały się swobodnie i nie blokowały przejścia oraz nie kolidowały z pozostałymi skrzydłami drzwiowymi w pomieszczeniu. W łazience zwróćmy uwagę na to jak otwierają się drzwi od szafek, tak żeby nie kolidowały z otwartymi drzwiami łazienki, oraz po której stronię znajdują się włączniki światła. Jeżeli metraż jest bardzo mały można zamontować drzwi składane – nie zabiorą cennej powierzchni. Rozwiązaniem mogą być również drzwi zamontowane na systemie przesuwnym. Jeśli wybierzemy system naścienny, to pamiętajmy, żeby włącznik światła zrobić od strony łazienki, by nie otwarte skrzydło go nie zasłaniało. Oczywiście drzwi łamane i przesuwne mogą mieć zamontowany zamek, by osoba korzystająca z łazienki miała zapewnione maksimum intymności.

Poznaj:  Modny trend - drzwi zlicowane ze ścianą

Drzwi łazienkowe dopasowane do wnętrza

Kiedy ustalimy kwestie związane z bezpieczeństwem, wentylacją i wygodą możemy przejść do wyglądu drzwi. Podstawowa zasada to dopasowanie ich do charakteru łazienki i wnętrza z nią sąsiadującego.  Producenci oferują szeroki wybór drzwi łazienkowych, możemy więc wybrać dowolny kolor, materiał, z którego są wykonane, zdobienia i dodatki (klamki, zamki). Warto zastanowić się czy chcemy drzwi pełne czy z przeszkleniem. Przeszklenie pozwoli doświetlić ciemną łazienkę a masywnym drzwiom doda lekkości. Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla miłośników morskich klimatów, są drzwi z bulajem. Jeżeli chcemy uzyskać efekt lekkości i przezroczystości najlepsze będą drzwi szklane. Dzięki nim łazienka będzie jasna i nabierze nowoczesnego wyglądu. Łatwo je dopasować do wnętrza gdyż dostępne jest szkło w różnych kolorach i o różnej fakturze.

Oceń artykuł
4,23 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Mirela Stępniewska

Polecamy Ci również

Zobacz także