Drzwi i okna w domu pasywnym. O czym pamiętać przy montażu

0
Montaż okna w domu pasywnym
Okna w domach pasywnych montuje się w warstwie ocieplenia (przy ścianach dwu- i trójwarstwowych). Ułatwiają to gotowe systemy montażowe.

Coraz więcej domów budujemy z myślą o tym, żeby pochłaniały jak najmniej energii. Należą do nich domy pasywne. Podpowiadamy, jak zamontować okna i drzwi zewnętrzne, żeby uniknąć strat ciepła.

Domy pasywne – najbardziej energooszczędne

Domy pasywne charakteryzują się minimalnym zapotrzebowaniem na energię. Jednak, żeby rzeczywiście tak było, muszą być wzniesione z odpowiednich materiałów i zachowaniem dużego reżimu technologicznego. W przypadku okien i drzwi liczą się nie tylko same parametry stolarki, ale także sposób montażu. Dlatego trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Podpowiadamy, co jest ważne w montażu okien i drzwi w domu pasywnym. Poniższe zalecenia warto stosować również w „zwykłych” domach energooszczędnych, bo dzięki temu unikniemy strat ciepła na styku okien i drzwi oraz ścian.

Dowiedz się więcej: Dom energooszczędny i pasywny, czyli jaki? Na co zwrócić uwagę

Rozwiązania ułatwiające „ciepły montaż” okien i drzwi

W domach pasywnych okna i drzwi montuje się w warstwie ocieplenia budynku, poza licem muru. Dzięki temu eliminuje się mostki termiczne, a także ogranicza przedostawanie się pary wodnej i wilgoci do izolacji, zarówno z zewnątrz, jak i wnętrza domu.

Taki montaż okien i drzwi stosuje się w przypadku ścian dwu- i trójwarstwowych, a jego prawidłowe wykonanie ułatwiają systemy montażowe, przeznaczone dla budownictwa pasywnego. Należą do nich np. ciepłe profile. W tym systemie okna lub drzwi otaczane są specjalną ramą. Jest ona stworzona z profili o niskim współczynniku przewodzenia ciepła („ciepłych”). Profile mocuje się do muru mechanicznie i za pomocą kleju. Zapewnia to szczelne, ciepłe i pewne zamocowanie okien i drzwi. Ogranicza też możliwość popełnienia błędów przez wykonawców i przyspiesza prace.

Ważne przy tym jest, żeby stosować kompletne, dedykowane systemy, oferowane przez producentów. Wtedy wiadomo, że wszystkie elementy dobrze do siebie pasują i będą razem prawidłowo funkcjonować. Oczywiście system musi być dobrany do specyfiki budynku i jego konstrukcji, a całość – dokładnie zwymiarowana.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy ciepłym montażu okien i drzwi

W ciepłym montażu okien i drzwi bardzo ważne jest zachowanie ciągłości izolacji, co ułatwiają m.in. wspomniane ciepłe profile. Ale trzeba także zadbać o uszczelnienie dylatacji i zabezpieczenie ich przed wilgocią. W tym celu stosuje się taśmy paroszczelne (od strony wnętrza) i paroprzepuszczalne (od zewnątrz) lub taśmy rozprężne.

Przed rozpoczęciem montażu okien i drzwi, trzeba zadbać o przygotowanie podłoża. Musi ono być oczyszczone, a także suche i odpowiednio zagruntowane. Bardzo ważne jest także dokładne wykonanie pomiarów i dobranie do nich odpowiednich elementów.

To Cię zainteresuje: Jak wybrać drzwi antywłamaniowe

Sposób na ciepłe drzwi zewnętrzne

W przypadku drzwi zewnętrznych trzeba pamiętać także o zastosowaniu „ciepłych” progów i ościeżnic (zwróćmy uwagę, czy kupowane przez nas drzwi są wyposażone w te elementy). Drzwi zewnętrzne montuje się po zakończeniu wszelkich prac mokrych w domu, takich jak tynki i posadzki, i po wyschnięciu tych elementów. Nie można dopuścić do zawilgocenia pianki montażowej, dlatego też stosuje się odpowiednie taśmy, chroniące przed wilgocią i umożliwiające jej odparowanie (taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne).

Przykładowe rozwiązania stosowane do montażu okien i drzwi w domach pasywnych

  • System do pasywnego montażu drzwi (Porta) – zastosowanie tego systemu ogranicza powstawanie mostków termicznych wzdłuż całego obwodu drzwi. Eliminuje też przemarzanie muru nawet do temperatury -20°C. W porównaniu do tradycyjnego montażu, 4 razy lepiej ogranicza straty ciepłe. Zapewnia także dobrą izolacyjność akustyczną. Przeznaczony jest do montażu drzwi zewnętrznych w warstwie ocieplenia. System tworzą: system bazowy (taśmy wewnętrzna i zewnętrzna, listwa termiczna podproża, klej-uszczelniacz hybrydowy, wkręty, fartuch progowy z butylem, pianka montażowa), obwiedniowe profile termiczne, klej montażowy, kołki ramowe.
  • Uniwersalna listwa podokienna MULTIBASE (AIB) – to rozwiązanie przeznaczone do ciepłego montażu okien wykonanych z PVC i aluminium. Pozwala na sprawne wpięcie do ramy okiennej. Listwa jest wypełniona pianką poliuretanową, co zapewnia jej dobre właściwości termoizolacyjne. Szerokość listwy można regulować w zakresie od 55 do 82 mm.
  • System SIMPLEX BASIC (AIB) – system ułatwia montaż okien w warstwie ocieplenia, z wysunięciem do 90 mm poza lico muru. System składa się z profili bazowych, które tworzą ciepłą ramę wokół okna. Przytwierdza się je do muru za pomocą kleju-uszczelniacza i wkrętów. W skład systemu wchodzi też listwa podokienna i taśmy uszczelniające. System zapobiega powstawaniu mostków termicznych i przemarzaniu muru wokół okna. Umożliwia też wymianę okna w przyszłości, bez ingerencji w elewację domu.

Polecamy też: Współczynnik przenikania ciepła okna bez tajemnic

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: POiD

Polecamy Ci również

Zobacz także