Drzwi inaczej – w dobrym stylu i dla wygody

Drzwi przesuwne i składane to starożytny azjatycki wynalazek, który do dziś często kojarzy nam się z wnętrzami w stylu japońskim. Kraj Kwitnącej Wiśni słynie z praktyczności, elegancji… oraz oszczędności przestrzeni. Powinno jej być jak najwięcej. Jak to osiągnąć? Po pierwsze nie gromadzić zbyt dużo sprzętów czy niepotrzebnych drobiazgów w obrębie jednego pomieszczenia, po drugie – zamiast tradycyjnych drzwi zainstalować system przesuwny.

Co jeśli nie drzwi tradycyjne?

Zacznijmy od tego, że do wyboru mamy dwie opcje. Po pierwsze są to systemy przesuwne – do zabudowy w ścianie, bądź z prowadnicą naścienną. Druga możliwość to skrzydła składane. Obydwa rozwiązania pozwalają zaoszczędzić przestrzeń i zachować ład w naszych wnętrzach. Umożliwiają także optyczne powiększenie przestrzeni, które możemy dodatkowo podkreślić poprzez wybór wariantu skrzydła ze szkleniem.

Estetyka porządku przestrzeni

Systemy przesuwne do zabudowy w ścianie POL-SKONE są łatwe w montażu i dostępne w różnych wymiarach skrzydeł. Komplet do zabudowy, obok drzwi, ościeżnic i prowadnic przesuwnych, jest wyposażony w chromowy zamek na blokadę, który można wymienić na  blokadę WC  z  zamkiem na klucz. Estetyczne wykonanie i elegancki styl tego rozwiązania pozwala je wkomponować niemal w każde wnętrze. Przy jego wyborze należy jednak pamiętać, że do pomieszczeń typu gabinet, sypialnia czy łazienka rekomendowany jest montaż drzwi jednoskrzydłowych. W przypadku salonu, którego układ wymaga łatwej dostępności często nawet z kilku punktów mieszkania, na główne wejście lepiej wybrać drzwi dwuskrzydłowe.

Opcja z otwartą przestrzenią

Takie rozwiązanie umożliwia naścienny system przesuwny. W tym przypadku do wyboru mamy dwie opcje – drzwi jedno- i dwuskrzydłowe. Przesuwny system naścienny zawiera prowadnicę, maskownicę i słup dojazdowy, które zabezpieczają właściwy ruch drzwi. Podobnie jak w przypadku drzwi przesuwnych do zabudowy w ścianie, naścienne systemy przesuwne to oszczędność przestrzeni i stylowe nawiązanie do nowoczesnej architektury, która sięga po rozwiązania proste i ascetyczne, co z kolei podkreśla charakter wnętrza. Dwuskrzydłowe drzwi przesuwne to możliwość zabawy przestrzenią. Dobrze wkomponowane, przy opcji otwarcia, mogą być niemal niewidoczne, a tym samym zyskujemy iluzję otwartej przestrzeni.

Lekkość i nowoczesna technologia wykonania

Kolejna propozycja POL-SKONE to drzwi składane, zwane również harmonijkowymi. Tutaj warto poświęcić chwilę na więcej szczegółów konstrukcyjnych. W tradycyjnym rozwiązaniu skrzydło zakłada system przylgowy, co oznacza charakterystyczne wcięcie, dzięki któremu w pozycji zamkniętej jego część jest schowana w ościeżnicy, a część nachodzi na ościeżnicę. W opcji DUO zastosowano rzadziej stosowany system bezprzylgowy – prosta krawędź w pozycji zamkniętej zrównuje się z ościeżnicą, tworząc z nią jedną płaszczyznę. Wypełnienie skrzydła to warstwa stabilizująca o strukturze „plastra miodu” (opcjonalnie płyta wiórowa pełna lub otworowa), która nadaje mu odpowiednią lekkość. W wyposażeniu standardowym znalazły się prowadnica i zawiasy kryte regulowane w skrzydle (w systemie bezprzylgowym) lub zawiasy czopowe wkręcane regulowane (w systemie przylgowym). Drzwi składane to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Estetyka drzwi harmonijkowych jest nowoczesną propozycją aranżacyjną, która świetnie komponuje się niemal w każdym wnętrzu, a dzięki niezawodnemu mechanizmowi doskonale sprawdzi się w użytkowaniu. Na koniec przypominamy, że tak jak w przypadku każdych drzwi nie zapominajmy o odpowiednim doborze kolorystycznym. Mimo nazwy ‘składane’ drzwi w tym systemie są równie widoczne jak standardowe.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także