Drzwi kuchenne

Kuchnia otwarta, czy zamknięta? Jeśli zamknięta, to przy pomocy jakich drzwi? Na takie oto pytania, odpowiedzi wciąż poszukuje wielu z nas. Dylemat towarzyszy zwłaszcza gospodyniom domowym, które codzienne przyrządzają w kuchni posiłki dla swoich rodzin, ale nie jest też obcy osobom, które z pomieszczenia kuchennego korzystają nieco rzadziej.

Otóż, tak otwarcie kuchni na salon, czy jadalnię, jak i jej zamknięcie i pozostawienie pomieszczeniem w pewnym sensie niedostępnym dla gości – posiada zarówno szereg zalet, jak i wad. Już od dość dawna toczy się swoisty bój pomiędzy obydwoma rozwiązaniami i obydwa z nich mają swoich zwolenników i przeciwników. Opowiedzenie się po jednej ze stron zawsze należy starannie przemyśleć, a w swoim domu zastosować wersję kuchni dopasowanej przede wszystkim do indywidualnych potrzeb i upodobań.

Kuchnia szeroko otwarta

To kuchnia, która zaprasza i zachęca do wejścia w jej progi. Niegdyś rozwiązanie zupełnie niedopuszczalne, zwłaszcza na dworach, w pałacach i innych obiektach mieszkalnych zajmowanych przez polską szlachtę i możnowładców. Aktualnie, stosowane coraz częściej i to właśnie w domach wznoszonych w stylu dworkowym, gdzie tzw. część dzienna skupiona jest na parterze. Aranżacja przestrzeni z całkowicie otwartą kuchnią pozwala na pozyskanie większej ilości miejsca w domu, ale może też przysparzać nieco kłopotów w późniejszej eksploatacji wnętrz. Pierwszym z nich jest wyeksponowanie na widok publiczny porządku, jaki zwykliśmy trzymać w pomieszczeniu kuchennym. Jeśli zatem nie jesteśmy bardzo systematyczni
i zdyscyplinowani w regularnym sprzątaniu po każdym posiłku – otwarcie kuchni na salon nie będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Innym problemem może być unoszący się po całym domu zapach przyrządzanych potraw, słyszalność dźwięku pracującego okapu, czy zmywarki do naczyń oraz mniejsza ilość miejsca w kuchennych szafkach i schowkach.

Kuchnia częściowo otwarta

Mowa tutaj o kuchni, która mieści się za ścianami działowymi, ale częściowo jest połączona ze strefą dzienną domu. Wejście do takiej kuchni może pozostawać całkowicie wolną przestrzenią, albo mogą tworzyć je różnego rodzaju materiały, nie będące jednocześnie typowymi drzwiami kuchennymi. Takie rozwiązanie aranżacyjne jest ciekawe i zarazem bardzo praktyczne. Owy praktycyzm polega głównie na możliwości oddzielenia pomieszczenia kuchennego od salonu, czy jadalni w razie zaistnienia takiej potrzeby. W powyższym celu stosuje się przenośne parawany, rolety lub żaluzje okienne, materiałowe zasłony, albo jeśli pozwala na to ilość miejsca – szerokie drzwi przesuwne. Kuchnie otwarte w sposób jedynie częściowy są propozycją przede wszystkim dla tych, którzy mają obawy przed całkowitym ich otwarciem na salony. Możliwość zasłonięcia kuchennego rozgardiaszu lub otwarcia kuchni, kiedy mamy na to ochotę – to idealny sposób na wypróbowanie swoich sił
w zakresie utrzymywania porządku w pomieszczeniu kuchennym. Ponadto, element oddzielający pomieszczenia od siebie może stać się atrakcyjną dekoracją zarówno dla kuchni, jak i dla salonu. Warunkiem jest jednak jego właściwe dopasowanie do wystroju i charakteru obydwu wnętrz. Godne polecenia do powyższego celu są drzwi przesuwne wykonane ze szkła laminowanego. Szkło nada wnętrzom lekkości i nie pozbawi ich przestronności. Jednocześnie, dobrze wypełni też funkcję przegrody pomiędzy pomieszczeniami.

Kuchnia za zamkniętymi drzwiami

Jest idealnym rozwiązaniem dla wirtuozów sztuki kulinarnej, którzy swojego królestwa nie zamierzają wystawiać na widok publiczny. Przy dzisiejszych możliwościach aranżacyjnych zamknięcie kuchni nie jest już przykrą koniecznością, a raczej świadomym wyborem właścicieli domów. Pomieszczenie można w każdej chwili opuścić, a pozostawiony tam bałagan nie rzutuje na porządek całego domu. Pod warunkiem sprawnie działającego wyciągu oraz wentylacji – z kuchni nie wydobywają się też zapachy przygotowywanych potraw. Ponadto, zamkniętą kuchnię, jako całkowicie oddzielne pomieszczenie można urządzić w dowolnym stylu, niekoniecznie związanym z pozostałymi pomieszczeniami domu. Można też pozwolić sobie na wstawienie do kuchni większych rozmiarów sprzętu AGD. Zamknięte pomieszczenie jest zwykle bardziej ustawne, dzięki czemu zmieści się w nim większa ilość szafek i dłuższe blaty robocze. Jednak osoby przygotowujące posiłki w takich kuchniach są pozbawione kontaktu
z domownikami oraz ewentualnymi gośćmi, a drzwi pomiędzy kuchnią, a salonem mogą utrudniać przenoszenie posiłków. Dodatkowo, nieodpowiednio dobrane – w wersji otwartej mogą zajmować, często bardzo cenną powierzchnię użytkową domu.

Dobre drzwi do kuchni

Tak, jak różne bywają nasze kuchnie, tak i drzwi do nich mogą zasadniczo różnić się od siebie. Inne drzwi zamontujemy do przestronnej kuchni, znajdującej się w stylowo urządzonym domu, a inne do niewielkiej kuchenki w mieszkaniu w bloku. Warto zaznaczyć, że niewielka przestrzeń znacznie ogranicza pole manewru, choć nie znaczy to, że kuchnia musi pozostać bez drzwi. Uogólniając, drzwi do każdej kuchni powinny być funkcjonalne, w miarę lekkie, ale wytrzymałe i nawiązujące stylistyką zarówno do wystroju kuchni, jak i stylu, w którym urządzono cały dom. Wśród ofert producentów drzwi, najczęściej znajdują się:

  • drzwi uchylne, tj. tradycyjne i znane od wielu lat drzwi, które najczęściej spotkać można jako jednoskrzydłowe. Drzwi te mogą być pełne, przeszklone lub w całości wykonane ze szkła. Ostatnie z wymienionych stają się ostatnimi czasy coraz bardziej popularne i chętnie stosowane. Jednak decydując się na drzwi uchylne musimy pamiętać, że potrzebują one odpowiedniej ilości miejsca, aby mogły się otworzyć. Kąt rozwarcia takich drzwi wynosi 180 stopni.
  • drzwi przesuwne, tj. drzwi złożone z jednego lub dwóch skrzydeł. Wciąż zyskują na popularności i coraz częściej zastępują tradycyjne drzwi uchylne. Warunkiem ich zastosowania jest jednak posiadanie wolnego miejsca po bokach. Podobnie jak drzwi uchylne – występują w wersji pełnej, przeszklonej i jako element w całości szklany. Na ogół doskonale się prezentują i dobrze komponują we wnętrzach minimalistycznych oraz urządzonych w nowoczesnym stylu. Często stosuje się je podczas aranżacji kuchni częściowo otwartych. 
  • drzwi wahadłowe, czyli drzwi kojarzone najczęściej z knajpami i barami zaaranżowanymi na styl nawiązujący do dzikiego zachodu. Dla niektórych być może nieco staromodne i mało interesujące rozwiązanie. Jednak w określonych przypadkach bardzo wygodne. Ową wygodę docenimy zwłaszcza wówczas, kiedy przy wyjściu z kuchni nasze ręce będą zajęte niesionymi potrawami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zastosowanie drzwi wahadłowych jest możliwe jedynie przy dość obszernych powierzchniach mieszkalnych. Ponadto pamiętajmy, że pasują one jedynie do określonych stylów aranżacyjnych. 
  • drzwi składane, tj. drzwi, które są pionowo łamane na połowy lub składają się na jeszcze mniejsze części. Drugie z wymienionych, to nic innego jak popularne drzwi harmonijkowe. Są  to drzwi godne polecenia zwłaszcza do niewielkich wnętrz, gdzie brak jest miejsca na otwieranie drzwi przesuwnych lub uchylnych. Po otwarciu praktycznie nie zajmują miejsca, ale musimy pamiętać, że otwarte – zwężają otwór drzwiowy. Podobnie jak drzwi uchylne wykonuje je się jako pełne i przeszklone.

Uwaga!
Wymogiem formalnym jest to, aby drzwi kuchenne miały minimum 80 cm szerokości. Ponadto w wejściu do kuchni nie należy montować progu. Jest to podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Uwzględniając powyższe – dobrze jest, jeśli wszystkie drzwi w domu pochodzą od jednego producenta i z tej samej serii wzorniczej. Wówczas najłatwiej o zachowanie harmonii i spójności pomiędzy pomieszczeniami.

Oceń artykuł
3,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: decorati0ns.net, faisalcarper.net, premieregeneralcontractor.com

Polecamy Ci również

Zobacz także