Drzwi łamane – czym są i gdzie się najlepiej sprawdzą?

2
Drzwi łamane –  czym są i gdzie się najlepiej sprawdzą?
Drzwi łamane sprawdzą się do wydzielenia części biurowej z salonu, malutkiej garderoby czy schowka na drobiazgi.

Obecnie na rynku drzwi znajdziemy szeroką ofertę zarówno klasycznych rozwiązań, jak i tych niekonwencjonalnych. Jednym z ciekawszych produktów oferowanych przez producentów są drzwi łamane. Wyjaśniamy, czym się charakteryzują, jak je zamontować oraz gdzie sprawdzą się najlepiej.

Wydzielenie dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu lub domu to świetna alternatywa dla zakupu nowych szaf i montowania kolejnych półek. Jeśli posiadamy takie miejsce w swoim wnętrzu, bądź poszukujemy rozwiązania, które nie ograniczy nam przestrzeni, warto zastanowić się nad zakupem drzwi łamanych. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku, gdy tradycyjne drzwi będą zderzać się z meblami, ścianą lub innymi skrzydłami drzwiowymi. Najlepiej więc montować je w małych pomieszczeniach, lecz nie tylko.

Drzwi łamane – czym się charakteryzują i jak je zamontować?

Cechą charakterystyczną drzwi łamanych jest to, że są one podzielone na dwie części, połączone ze sobą zawiasami. Nazwa wynika z tego, że otwierając takie drzwi – „łamią” się one w połowie, dzięki czemu potrzebują znacznie mniej miejsca na otwarcie, niż ich klasyczne odpowiedniki. Drzwi łamane montowane są tak samo jak drzwi tradycyjne – na ościeżnicy. Mają jednak nieco odmienną budowę, ponieważ są wyposażone w specjalny system prowadzący, który utrzymuje ich stabilność. Skrzydło posiada też pochwyt drzwiowy ułatwiający otwieranie.

Przeczytaj: Drzwi w małym mieszkaniu - jak wybrać drzwi do kawalerki

Gdzie najlepiej sprawdzą się drzwi łamane?

Drzwi łamane to dobre rozwiązanie, jeśli posiadamy trudną przestrzeń aranżacyjną. Przykładem takiej problematycznej przestrzeni jest mieszkanie z dużą liczbą niewielkich pomieszczeń. Drzwi tego typu pozwolą na oddzielenie dwóch części pokoju, pod warunkiem, że istnieje już między tymi pomieszczeniami ścianka działowa. W większości mieszkań występuje też problem braku wystarczającej ilości miejsca. Tymczasem w naszych kuchniach, garderobach i sypialniach często znajdują się wnęki, które zazwyczaj wykorzystujemy, wstawiając w nich półki lub zabudowane szafy. Zagospodarowane w ten sposób wolne przestrzenie mogą sprawić, że wnętrze będzie wydawało się zagracone. Aby wprowadzić do pomieszczenia nieco wizualnej przestrzeni i estetyki, możemy odgrodzić wnęki montując w nich drzwi łamane. Jeżeli natomiast w naszym mieszkaniu nie ma wnęki, wówczas warto pomyśleć nad jej zaaranżowaniem. Aby tego dokonać, należy wstawić lekką ściankę działową, która wraz z drzwiami łamanymi stworzy miejsce na spiżarnię bądź garderobę. W taki sposób możemy wydzielić przestrzeń do spania w salonie lub miejsce dla dziecka w sypialni. Specyficzna konstrukcja drzwi łamanych nie ograniczy nam dodatkowo wygospodarowanej przestrzeni. Drzwi łamane to jednak nie tylko rozwiązanie praktyczne ale też estetyczne urozmaicenie pomieszczenia. Obecnie bowiem produkowane są one z różnych materiałów (np. ze szkła), także tych wysokiej jakości, dzięki czemu stanowią element dekoracyjny we wnętrzach.

Polecany artykuł: Drzwi lewe czy prawe? Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

 

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Polecamy Ci również

Zobacz także