Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Który typ drzwi wybrać

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Który typ drzwi wybrać

Co to są drzwi przylgowe i bezprzylgowe? I jakie wybrać do naszego domu  lub mieszkania? Różnice między tymi dwoma typami drzwi są przede wszystkim estetyczne.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe - budowa

Drzwi przylgowe od bezprzylgowych różnią się tym, że mają specjalne pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, zwiększające powierzchnię przylegania do ościeżnicy. Widać w nich charakterystyczny uskok zamkniętego skrzydła i ościeżnicy. Różnicę można zobaczyć wyłącznie po stronie otwierania drzwi. Przy zamkniętych drzwiach oba rozwiązania wyglądają identycznie.
Drzwi bezprzylgowe są uważane za nowocześniejsze od konstrukcji przylgowych. Tymczasem ich walory użytkowe niewiele się różnią od drzwi klasycznych. W niektórych pomieszczeniach ważny może być efekt dekoracyjny, jaki można dzięki nim osiągnąć. 

Zobacz też: Jakie drzwi wewnętrzne wybrać - pełne czy przeszklone

Drzwi z ukrytymi zawiasami
Drzwi bezprzylgowe są droższe od zwykłych z powodu stosowania bardziej kosztownych zawiasów ukrytych. Uważane są również za cieplejsze, choć jest to kwestia dyskusyjna. Wymagają zdecydowanie większej uwagi i staranności podczas montażu – w wypadku niedbale wykonanych prac, szybko można zauważyć różnicę w szczelinach pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Zaletą drzwi przylgowych jest możliwość łatwej regulacji zawiasów w przeciwieństwie do rozwiązań mocowanych w drzwiach bezprzylgowych. Ma to znaczenie zwłaszcza w wypadku nowych budynków, które mogą osiadać i pracować przez kilka lat – drzwi mogą wówczas wymagać regulacji.

drzwi bezprzylgowedrzwi przylgowe

Typ drzwi a wystrój wnętrza

Kupno drzwi określonego typu należy dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę nie tylko typ konstrukcji, ale również względy dekoracyjne. Nie każde drzwi będą pasowały do każdego pomieszczenia. Zdaniem dekoratorów, skrzydła drzwi bezprzylgowych mają "masywną" optycznie krawędź, widoczną po otwarciu. Szczyt takich drzwi często jest określany mianem "tępego", gdyż pozbawiony przylgi stanowi prostą powierzchnię o grubości ok. 4 cm. Wyraźnie jest widoczny zamek wystający ze skrzydła i szczelina pomiędzy drzwiami a ościeżnicą. W drzwiach przylgowych to właśnie przylga zasłania zamek i szczelinę przy ościeżnicy. Z tego powodu drzwi przylgowe uważane są za lżejsze optycznie. Drzwi bezprzylgowe dekoratorzy zalecają do wąskich pomieszczeń, gdyż powiększają optycznie przestrzeń podłogi, tworząc wrażenie, że są wbudowane w ścianę.

Dowiedz się też: Jakie są rodzaje drzwi przesuwnych i kiedy warto je stosować

drzwi przesuwne bezprzylgoweKiedy warto stosować drzwi bezprzylgowe,
a kiedy drzwi przylgowe

Kiedy zatem warto stosować drzwi bezprzylgowe? Biorąc pod uwagę aspekty techniczne, znakomicie sprawdzą się w pomieszczeniach stale zamkniętych, w wąskich przejściach oraz wszędzie tam, gdzie drzwi są widoczne przede wszystkim od strony zewnętrznej.

Dobierając drzwi do wystroju wnętrza warto wziąć pod uwagę materiał użyty do wykończenia skrzydła i ościeżnicy. Np. w bogato zdobionych drzwiach pokrytych fornirem, których powierzchnia eksponuje naturalny układ słojów drewna, elementy uproszczenia i nowoczesności będą nie na miejscu. Dodatkowe załamania drzwi przylgowych wprowadzą elementy zdobnicze podkreślające naturalne piękno drewna. Do nowoczesnych wnętrz, opartych na prostych liniach i jasnych kolorach, takie drzwi by nie pasowały. Lepsze będą w tej sytuacji drzwi bezprzylgowe, które dodatkowo podkreślą modernistyczny wystrój.

Oceń artykuł
4,10 / 21 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Rafał Witkowski

Zdjęcia: Classen, Invado, Stolbud Włoszczowa

Polecamy Ci również

Zobacz także