Drzwi tarasowe bez barier

Drzwi tarasowe bez barier

Taras jest funkcjonalną i atrakcyjną przestrzenią do odpoczynku. By domownicy często i chętnie z niego korzystali, wyjście powinno być szerokie i bez barier.

drzwi tarasowe z niskim progiem

Trudno wyobrazić sobie dom bez wyjścia na taras. Najlepiej jeśli jest ono szerokie, z dużymi przeszkleniami, zapewniającymi panoramiczny widok na zewnątrz. Przy okazji remontu lub wymiany okien w domu warto pomyśleć o zmianie tradycyjnych, rozwiernych drzwi balkonowych na przesuwne, których skrzydła otwierają się przez przesunięcie na bok. Nie zabierają one miejsca, nie ograniczają przejścia, natomiast umożliwiają wygodne wyjście i wietrzenie w pozycji uchylnej lub otwartej. Decydując się na przesuwne drzwi tarasowe powinniśmy zadbać o to, aby dobrze chroniły przed napływem zimna. Nie ma oczywiście żadnego problemu, aby wybrać przeszklenia o jak najlepszych parametrach cieplnych. To jednak nie wszystko.

Polecamy poradnik: Jakie drzwi tarasowe wybrać

Równie ważne jest odpowiednie ich osadzenie i wykonanie progu. W sytuacji, gdy poziom podłogi wewnątrz domu i tarasu jest mniej więcej taki sam, warto zdecydować się na system z niskim progiem, na przykład Roto Patio Life. Komfortowym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest zamontowanie niskiego i ciepłego progu, którego maksymalna wysokość wynosi 2 cm. Jest więc na tyle płaski, aby nie być barierą, o którą łatwo się potknąć wychodząc na taras lub do ogrodu. Dotyczy to szczególnie najmłodszych domowników, seniorów oraz osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

niski próg w drzwiach tarasowych, elementy ryglujące zlicowane z ościeżnicą

ciepły próg w drzwiach tarasowych - rozkład izoterm potwierdzający brak mostków termicznychNie trzeba obawiać się o szczelność takich drzwi. Specjalny sposób osadzenia progu z lekkim spadkiem na zewnątrz sprawia, że skutecznie chroni on przed zjawiskami pogodowymi. Odpowiednio dobrane materiały eliminują ryzyko powstania w tym miejscu mostka termicznego. Koniecznie trzeba dopilnować jego właściwego montażu. Gwarantuje on, że od wewnątrz, na progu temperatura będzie wynosić 10°C, nawet jeśli na dworze panują mrozy do -15°C. Wokół progu nie skrapla się też para wodna i nie rozwija się pleśń.

Skrzydła drzwi tarasowych na kółkach

Nawet najcieplejsze i najszczelniej osadzone drzwi tarasowe powinny się lekko otwierać. Zapewnią nam to okucia uchylno-przesuwne Roto Patio S i Roto Patio Z. Są one przeznaczone zarówno do profili z drewna, z tworzywa PVC, jak i aluminium. Różnorodne warianty układu skrzydeł i odmiany kolorystyczne systemu uchylno-przesuwnego zapewniają elastyczne i indywidualne możliwości stosowania. Dzięki zastosowaniu okuć Roto Patio S i Roto Patio Z możliwe jest wykonanie drzwi tarasowych z wąskich profili na całą wysokość pomieszczenia – do 2,70 m. Bez najmniejszego problemu uniosą one ciężar skrzydła (nawet z energooszczędnym potrójnym przeszkleniem) o masie do 200 kg. Niezawodne działanie i komfort obsługi drzwi tarasowych z okuciami Roto Patio S i Roto Patio Z zawdzięczają wysokiej jakości, solidnym i wyjątkowo cichym wózkom o przekroju kół 28 mm, płytce sterującej z łatwym dostępem, w razie konieczności oczyszczenia, oraz odpornym na zabrudzenia klockom sterującym.

energooszczędne drzwi tarasowe  - okucia Patio S i Patio Z

wózki do drzwi przesuwnychWygodniejsze w obsłudze są drzwi tarasowe z okuciem Roto Patio Z. „Z” oznacza wersję "zautomatyzowaną", wyposażoną w automat uchylająco-domykający. Powoduje on przy przekręceniu klamki ustawienie skrzydła do pozycji uchylonej, a podczas zamykania domknięcie i zaryglowanie drzwi – dociskanie skrzydła ręką jest zbędne.

wózki tandemowe z zabezpieczeniem przed wyważeniemBezpieczeństwo ma znaczenie

Okucia Roto Patio S i Roto Patio Z już w wersji standardowej mają elementy zwiększające bezpieczeństwo: grzybkowe rolki ryglujące, zaczepy antywyważeniowe oraz blokadę błędnego położenia klamki. Dzięki ryglowaniu na całym obwodzie skrzydła, jak w standardowych oknach, drzwi uchylno-przesuwne są wyjątkowo szczelne i dobrze zabezpieczone (w klasie antywyważeniowej RC2). Współpracują one również z magnetycznym systemem kontroli otwarcia i zamknięcia Roto MVS, który w prosty sposób daje się włączyć w obwód okucia drzwi tarasowych nawet podczas ich eksploatacji. Roto MVS w połączeniu z systemem alarmowym sygnalizuje, czy drzwi tarasowe są otwarte, zamknięte, czy włamywacz podejmuje właśnie próbę ich wyważenia.

drzwi tarasowe podłączone do systemu alarmowego

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Roto Frank Okucia Budowlane

Polecamy Ci również

Zobacz także