Jeżeli po mimo odkręconych na maksimum grzejników, ciepłych ubrań czujesz chłód w mieszkaniu to warto pomyśleć o uszczelnieniu drzwi wewnętrznych. Radzimy jak to zrobić?
W celu zatrzymania ciepła w domu warto pokusić się o uszczelnienie drzwi ponieważ najwięcej ciepła ucieka właśnie przez stolarkę otworową. Dzięki temu zabiegowi zmniejszymy rachunki za ogrzewanie nawet o kilkanaście procent.
Uszczelki – ochrona nie tylko przed chłodem
Uszczelnienie drzwi ochroni nas nie tylko przed chłodem, ale i także zapewni lepszą izolację akustyczną i amortyzację. Trzaskanie i hałasy przestaną być problemem.
Koniecznie przeczytaj: Wybieramy drzwi do sypialni
Dopasowanie do drzwi najważniejsze
Nie tylko drzwi wewnętrzne wymagają uszczelnienia. Pamiętajmy także o drzwiach wejściowych. Przed uszczelnianiem warto zastanowić się, które drzwi uszczelnić. Nie należy się ograniczać jedynie do drzwi wewnętrznych. Jeżeli zamierzamy samemu uszczelnić drzwi to pamiętajmy, że wybierając uszczelki należy zwrócić uwagę na lakier, do którego się dostosowują. Niektóre nadają się do użycia z lakierem rozpuszczalnikowym i wykonane są zazwyczaj z plastyfikowanego PCV. Dostępne są również uszczelki, które dostosowują się do lakieru wodnego i są wykonane z TPE, czyli termoplastycznego tworzywa podobnego do kauczuku.Aby efekt wizualny był równie satysfakcjonujący, jak funkcjonalny, można wybierać uszczelki w odpowiednim kolorze.
Ceny uszczelek
Ceny uszczelek nie są duże. Wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Sprzedawane są taśmami w rolkach o długości od 1 do ok. 6 metrów
Montaż to podstawa
Dobry montaż uszczelek to podstawa będąc już w posiadaniu odpowiednich materiałów należy je odpowiednio założyć. Jeżeli jednak przerasta to nasze możliwości warto skorzystać z pomocy fachowca. Dobrze założone uszczelki to lepszy komfort domowników i mniejsze rachunki.
piotrek757
jeszcze innym sposobem na doszczelnienie drzwi są specjalne uszczelniacze wykonane z tkaniny wypełnionej przeznaczonym do tego granulatem albo po prostu ścinkami materiału. To fajne rozwiązanie na uszczelnienie drzwi balkonowych, których w zimie raczej nie otwieramy, a przez które dostaje się zimne powietrze
mazwoj
Ja jestem wręcz przeciwnikiem uszczelniania takiego jak w tym artykule. Warto podkreślić, że takie uszczelnianie ma sens przy wentylacji mechanicznej. Przy wentylacji grawitacyjnej powinny grodzie być otwarte dla zapewnienia przemieszczania się powietrza w domu.
Odczuwalne zimno nie jest wynikiem otwartych czy nieszczelnych drzwi wewnętrznych. Wystarczy skontrolować skąd wpada powietrze do domu, ile go wchodzi i jak szybko opuszcza pomieszczenie. Przyczyn mogą być setki ale na pewno nie nieszczelne drzwi wewnętrzne.
Jan_Kalita
Dokładnie tak jak Mazwoj napisał. Dodam, że brak prawidłowej wentylacji pomieszczeń może źle wpływać na samopoczucie mieszkańców. Przy zbyt dużej wilgotności para wodna może kondensować się na ścianach i ostatecznie powstanie grzyb.
theme
A już myślałem, że tylko ja jestem przeciwny takim zabiegom. Oczywiście są drzwi z uszczelkami na rynku. Stosuje się je dość często ale nikt nie wyciąga wniosków, że one pomagają w utrzymaniu ciepła. Często spotyka się takie drzwi w małym gabinecie w domu, gdzie potrzeba trochę lepszej izolacji akustycznej.
Cytując naszego byłego prezydenta. Jak Ci zimno to zmień pracę, weź kredyt na opał i będzie Ci cieplej .
A tak poważnie. Zastosowanie takich drzwi może być jeszcze w przypadku gdy chcemy odgrodzić od siebie dwie części o odmiennych temperaturach. Przykładowo przejście z garażu do części mieszkalnej. Nie wymaga potężnej izolacji termicznej a jedynie bardziej szczelnej konstrukcji, którą można wpasować stylistyką do pozostałych drzwi wewnętrznych.