Drzwi wewnętrzne - pełne czy przeszklone

Drzwi wewnętrzne - pełne czy przeszklone

Drzwi wewnętrzne spełniają kilka funkcji – izolują od hałasów i zapachów, zapewniają prywatność, coraz częściej są też ozdobą wnętrza. Ważny jest wybór między drzwiami pełnymi i przeszklonymi.

Drzwi składają się ze skrzydła, futryny (ościeżnicy) oraz okuć. Skrzydła pełne wykonuje się z litego lub klejonego drewna, z płyt MDF lub HDF (z włókien drzewnych). Drzwi drewniane mają najczęściej naturalny kolor, te z klejonki są wykończone fornirem z naturalnego drewna. Można też kupić drzwi drewniane bejcowane lub malowane na dowolny kolor. Drzwi z płyt mogą być wykończone cienką okleiną z forniru lub laminowane (oklejone tworzywem sztucznym).

drzwi pełnedrzwi przeszklone

Drzwi pełne gwarantują dobrą izolację termiczną i akustyczną. Dlatego najlepiej stosować je w pomieszczeniach, które mają zapewniać ciszę i spokój, np. w sypialniach i gabinetach. Warto też zamontować je w pokoju nastolatka – reszta domowników nie będzie słyszała głośnej muzyki.
Drzwi pełne sprawdzą się również w pomieszczeniach gospodarczych, spiżarniach lub pralniach. Ponieważ są tutaj narażone na uszkodzenia, można je okleić dodatkową folią, chroniącą przed zarysowaniem i ścieraniem.

tradycyjne białe drzwidrzwi pełne - zielone

Skrzydła z mniejszymi lub większymi przeszkleniami sprawiają, że wnętrza wydają się jaśniejsze i optycznie większe. Dlatego drzwi przeszklone wybieramy do pomieszczeń ciemniejszych (bez okien), które warto doświetlić, np. do przedsionka lub łazienki. Drzwi z dużymi przeszkleniami montuje się często między pomieszczeniami, które chcemy połączyć, np. między pokojem dziennym i jadalnią lub między jadalnią i kuchnią.
Natomiast w łazience dobrze zastosować drzwi z małym okienkiem – zapalone w środku światło będzie oznaczać, że łazienka jest zajęta.
W drzwiach stosuje się szkło przezroczyste lub matowe, białe lub barwione, a także ornamentowe i witrażowe. Szyby mogą być podzielone szprosami. 

drzwi do łazienkidrzwi z przeszkleniami

Coraz większą popularnością cieszą się pełne szklane drzwi – spełniają funkcje praktyczne, a przy tym zdobią wnętrze. Dobrze izolują pomieszczenia, a jednocześnie, wpuszczając światło do wnętrza, rozświetlają je.

W przeszkleniach wykorzystuje się tzw. bezpieczne szkło. Może to być szkło klejone (z folią lub żywicą wewnątrz), które się nie rozsypuje lub hartowane (poddane skomplikowanej obróbce technicznej) – kawałki rozbitego szkła mają tępo zakończone brzegi. Przy wyborze drzwi z przeszkleniami, należy zwrócić uwagę na stopień przepuszczalności światła i obrazu. Przez przezroczyste szkło będzie przedostawało się do wnętrza więcej światła, ale jednocześnie obraz za drzwiami stanie się wyraźniejszy. Drzwi wykonane ze szkła o małej przepuszczalności, np. szkła szronionego, zapewniają intymność.

przeszklone drzwi przesuwneInne rozwiązanie to drzwi lustrzane. Warto zastosować je w małych pomieszczeniach – powiększą je optycznie. Wybiera się je najczęściej do sypialni, łazienki czy garderoby. Trzeba jednak obchodzić się z nimi ostrożnie – nie można nimi trzaskać, więc lepiej nie montować ich w mieszkaniu, gdzie są małe dzieci; należy je też częściej czyścić.

Drzwi we wnętrzu
Z wnętrzami tradycyjnymi, urządzonymi stylowo będą się komponowały klasyczne, masywne drzwi – frezowane  lub ozdobione witrażami. Drzwi z mniejszymi lub większymi przeszkleniami pasują do nowoczesnych, prostych wnętrz – nadają im lekkości, a pomieszczenia są jasne i przestronne. Warto zadbać, aby drzwi wraz z akcesoriami – zamkiem i klamką – pasowały do siebie i nawiązywały do charakteru mieszkania, tworząc harmonijną całość.

Oceń artykuł
4,60 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Białorucka

Zdjęcia: Porta Drzwi, Pol Skone, Masonite

Polecamy Ci również

Zobacz także