Drzwi zewnętrzne a ubezpieczenie mieszkania

Drzwi zewnętrzne a ubezpieczenie mieszkania

drzwi zewnętrzneWysokość składki ubezpieczenia nieruchomości na wypadek włamania czy kradzieży jest zależna od zabezpieczeń antywłamaniowych, które wykorzystujemy. Szczególnie istotne są w tym przypadku drzwi zewnętrzne. Ich odpowiednie wyposażenie pozwoli obniżyć wysokość rocznej składki i, co najważniejsze, zmniejszy ryzyko zainteresowania złodziei naszym domem czy mieszkaniem.

Podczas wyceny ubezpieczenia naszych czterech kątów od włamań i kradzieży zostaniemy zapytani o rodzaj drzwi zewnętrznych, które posiadamy. Ich parametry techniczne i wyposażenie są kluczowe dla objęcia mieszkania czy domu tego typu ubezpieczeniem. Przy zakupie drzwi warto zwrócić uwagę na ich parametry antywłamaniowe, ponieważ dzięki nim będziemy mogli skorzystać z obniżenia rocznej składki ubezpieczeniowej.
Warto wiedzieć również, że antywłamaniowe właściwości drzwi powinny zostać poświadczone dokumentacją z badań technicznych przeprowadzonych przez specjalne instytucje – mówi Czesław Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL, polskiego producenta drzwi drewnianych. – Jednym z najistotniejszych jest certyfikat klasyfikacji drzwi w zakresie odporności na włamanie, który w skali od 1 do 6 określa klasę antywłamaniową drzwi. Jeżeli producent nie udostępnia takich materiałów Klientom, nie powinniśmy mu ufać na słowo – dodaje.

Ile zamków kwalifikuje do zniżki?

Ubezpieczyciel może poprosić nas także o bardziej szczegółowe informacje na temat wyposażenia drzwi. Najistotniejsze są w tej kwestii zastosowane zamki. – Podstawą kwalifikującą mieszkanie czy dom do obniżonej składki ubezpieczeniowej jest posiadanie dwóch zamków wielozapadkowych lub jednego zamka wielopunktowego – tłumaczy Czesław Suski z firmy CAL. – Przy kupowaniu drzwi dopytajmy więc sprzedawcę o wykorzystane w skrzydle zamki. Jeżeli są najwyższej jakości, ich producent powinien udostępniać certyfikaty, które o niej poświadczą – dodaje.

Warto zachować dokumentację

Otrzymane od producenta dokumenty certyfikujące drzwi warto zachować na przyszłość. W przypadku ewentualnej próby włamania lub kradzieży przedmiotów z domu czy mieszkania, ubezpieczyciel może chcieć zweryfikować, czy przedstawione przez nas informacje o wyposażeniu drzwi zewnętrznych są zgodne ze stanem rzeczywistym.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: CAL

Polecamy Ci również

Zobacz także