Drzwi zewnętrzne do domu energooszczędnego

Drzwi zewnętrzne do domu energooszczędnego

drzwi wejścioweJeśli dom ma zasługiwać na miano energooszczędnego, oszczędzaniu energii musi służyć każdy jego element. Również drzwi wejściowe.

Właściwy dobór drzwi może zmniejszyć straty ciepła o około 35%, a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku o 2%. W przypadku domu energooszczędnego to bardzo dużo. Nie ma budynku, z którego energia cieplna nie ucieka – choćby podczas otwierania i zamykania drzwi. Sztuka polega na tym, by straty jak najbardziej ograniczyć. Drzwi wejściowe są jednym z elementów wyposażenia, przez które nawet dobrze ocieplony dom traci znaczne ilości ciepła. Zazwyczaj izolujemy ściany, szukamy jak najszczelniejszych okien, a zapominamy, że w budynku jest przynajmniej jeszcze jedna „dziura energetyczna" – otwór drzwiowy. Jeśli nie zostanie zabezpieczony drzwiami o dobrej izolacyjności termicznej zapotrzebowanie energetyczne budynku wzrośnie. Jak wyliczyli niemieccy naukowcy, nawet o ok. 2%. Do domu energooszczędnego warto zatem szukać drzwi o jak największej izolacyjności termicznej. Skoro strat ciepła nie da się uniknąć podczas wchodzenia i wychodzenia z domu (choć można je ograniczyć inwestując w wiatrołap), trzeba je zminimalizować w czasie, gdy drzwi są zamknięte.

Izolacja termiczna drzwi
Na rynku można znaleźć drzwi przeznaczone do domów pasywnych, certyfikowane przez niemiecki instytut zajmujący się budownictwem energooszczędnym Passiv Haus Institut z Darmstadt lub jego polski oddział Instytut Budownictwa Pasywnego z Gdańska. Drzwi wykonane są z drewna i ciepłych profili aluminiowych. Wypełnienie stanowi pianka poliuretanowa o podwyższonej termoizolacyjności. Ich wadą jest dość wysoka cena, a zaletą rewelacyjny współczynnik przenikania ciepła: U=0,71-0,73 W/(m²·K), a właśnie współczynnik przenikania ciepła U jest najważniejszym parametrem podczas wyboru drzwi do domu energooszczędnego.

Parametr U stanowi podstawową informację dla osoby szukającej drzwi o dobrej izolacyjności termicznej. Im niższa wartość U, tym cieplejsze drzwi. Dla standardowych drzwi wejściowych nie powinno przekraczać 2,6 W/(m²·K). Do domu energooszczędnego są jednak potrzebne drzwi o podwyższonych parametrach cieplnych. Najlepiej, by U nie przekraczało wartości 1,3 W/(m²·K). Wybierając drzwi, trzeba jednocześnie zwrócić uwagę, czy parametr U został podany dla całego skrzydła drzwiowego, czy tylko dla jego części np. warstwy ocieplającej. Wprawdzie to ona głównie decyduje o izolacyjności termicznej drzwi, jednak materiał, z którego wykonano skrzydło również nie jest bez znaczenia i ma wpływ na współczynnik przewodności cieplnej całych drzwi.

drzwi zewnętrzneDrzwi o podwyższonej termoizolacyjności
Nie wszystkich inwestorów stać na certyfikowane drzwi pasywne lub po prostu nie odpowiada im ich wzornictwo. Można je jednak spróbować zastąpić innymi konstrukcjami o podwyższonej termoizolacyjności. Dobrą izolację zapewniają:

  • drzwi drewniane, dla których współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,2-1.3 W/(m²·K). Rama takich drzwi wykonana jest z drewna klejonego. Wpasowane w nią płyciny zazwyczaj zrobione są ze sklejki. Ocieplenie stanowi styropian lub płyta warstwowa przekładana pianką poliuretanową.
  • drzwi z PVC o wskaźniku U=1,3 W/(m²·K). Tego typu drzwi mają ramę wykonaną z trzy lub czterokomorowych profili PCW z wkładkami termoizolacyjnymi, wzmocnionych kształtownikami stalowymi, które je dodatkowo usztywniają. Wypełnienie stanowi panel systemowy z PVC, ocieplony spienionym PVC lub pianką poliuretanową. Zaletą tego typu konstrukcji jest niewielka masa przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów cieplnych i akustycznych oraz dowolne wzornictwo wypełnienia.
  • drzwi z ciepłych profili aluminiowych, których parametr U wynosi od 1,1 do 1,3 W/(m²·K). Ramę drzwi tworzy kształtownik aluminiowy z przekładkami termicznymi z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Wypełnienie powinno być wykonane z płyt PVC o grubości 1,5 lub 2 mm. Uwaga na spotykane na rynku drzwi z wypełnieniem z blachy aluminiowej grubości 1,5 lub 3 mm – ich współczynnik przenikania ciepła zazwyczaj przekracza granice kwalifikujące do montażu w budynku energooszczędnym. Ocieplenie drzwi z profili aluminiowych stanowi znajdująca się między płycinami warstwa pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej.
Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Karolina Zalewska

Zdjęcia: Pol-Skone

Polecamy Ci również

Zobacz także