Duże okna - więcej światła

Duże okna - więcej światła

Aby pomieszczenia w naszym domu wydawały się bardziej przestronne, by były nowoczesne, a przy tym dobrze oświetlone, wystarczy zastosować duże okna i drzwi tarasowe.

Szyby sięgające od

sufitu do samej podłogi połączą dom z otoczeniem, otwierając wnętrze na ogród i pokażą piękny widok za oknem. Duże okna i drzwi tarasowe cieszą się niezmienną popularnością zarówno wśród architektów, jak i inwestorów. Optycznie powiększają nawet małe pomieszczenia, stwarzając wrażenie przestrzeni i swobody. We współczesnym budownictwie duże przeszklenia znajdują zastosowanie nie tylko w salonie, ale także w innych pokojach, na przykład w jadalni czy sypialni. Sprzyja temu fakt, że spełniają wysokie standardy jakości – mają dobre parametry izolacyjności termicznej i są wygodne w użytkowaniu.

Marzenia o przestrzeni
Obecnie duże przeszklenia odgrywają istotną rolę również w aranżacji wnętrz, gdyż nadają im eleganckiego, nowoczesnego charakteru. W tym celu architekci i projektanci stosują np. drzwi tarasowe, które mogą mieć nawet 5 m szerokości. Mimo bardzo dużej powierzchni szklanej, ich otwieranie nie wymaga użycia dużej siły dzięki wykorzystaniu specjalnych rozwiązań technologicznych.

przeszklenia oknoplast przeszklenia oknoplast
W zakresie drzwi tarasowych firma Oknoplast-Kraków proponuje dwa rozwiązania, różniące się od siebie sposobem otwierania. Opcja uchylno-przesuwna to drzwi PSK – możemy uchylić i bez problemu przesunąć skrzydła o szerokości nawet 1,6 m, tworząc światło przejścia do 1,5 m. W drzwiach tarasowych HST zastosowano natomiast technologię podnoszono-przesuwną. Skrzydła znajdują się na dwóch prowadnicach, dzięki czemu, podczas otwierania, mogą się swobodnie mijać. W tym przypadku skrzydło drzwiowe może mieć do 2,5 m szerokości, a przejście nawet 2,3 m. Konstrukcja ta umożliwia wykonanie przeszklenia o maksymalnej powierzchni aż do 11,5 m². W porównaniu do tradycyjnego sposobu otwierania skrzydeł, przesuwne drzwi tarasowe  pozwalają na oszczędność miejsca w pomieszczeniu. Wybór sposobu ich otwierania najlepiej skonsultować w salonie z doświadczonym doradcą, który pomoże nam wybrać najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie.

Oprócz drzwi tarasowych możemy wraz z architektem zaplanować w domu duże okna. Największe dostępne w ofercie Oknoplast-Kraków okno jednokwaterowe (jednoskrzydłowe) może osiągnąć wymiar 1,5 m x 1,5 m.

Więcej światła
Zaleta dużych przeszkleń to lepsze doświetlenie wnętrz. Światło dzienne i odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń jest nam potrzebne dla zdrowia i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, natomiast niedobór światła wpływa na pogorszenie nastroju i obniża poziom energii do życia. W dobrze oświetlonych pomieszczeniach przyjemniej się pracuje i wypoczywa, a my jesteśmy bardziej efektywni i lepiej skoncentrowani.

Sposób na oszczędność energiiprzeszklenia oknoplast
Poza aspektami estetycznymi i zdrowotnymi, odpowiednio rozmieszczając duże okna, możemy w efektywny sposób wspomóc ogrzewanie domu, przyczyniając się tym samym do obniżenia rachunków za zużycie energii cieplnej. W powszechnej świadomości panuje przekonanie, że okna przyczyniają się do strat ciepła. Inwestorzy dążą często do zminimalizowania ich powierzchni. Tymczasem właściwie dobrane i rozplanowane duże przeszklenia zmniejszą straty ciepła w budynku, który będzie absorbował naturalną energię słoneczną. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy duże okna i drzwi tarasowe umieścimy w elewacji od strony południowej, a więc tam, gdzie zazwyczaj planujemy dzienną część domu. Zastosowanie dużych przeszkleń w salonie czy jadalni zapewni długi czas nasłonecznienia, co wspomoże ogrzewanie domu w okresie zimowym. Z kolei w lecie będziemy mogli cieszyć się promieniami słońca przez cały dzień w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu.

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Oknoplast-Kraków

Polecamy Ci również

Zobacz także