Duże przeszklenia – okna integrujące z otoczeniem

Drzwi podnośno - przesuwne
Energooszczędne przeszklenia o dużej powierzchni są wyposażone w trzy lub więcej tafli szklanych.

Duże przeszklenia do niedawna były domeną nowoczesnych biurowców i obiektów użyteczności publicznej. Jednak coraz częściej stają się elementem domów jednorodzinnych. Dlaczego tak się dzieje?

Duże przeszklenia mają wiele zalet. Dzięki nim domownicy zyskują nieskrępowany widok na zewnątrz i poczucie, że wnętrze domu płynnie łączy się z ogrodem, tworząc jedną wizualną całość

Duże przeszklenia – zalety praktyczne

Możliwość podziwiania widoku ogrodu nie jest jedyną zaletą dużych przeszkleń. Duże okna, sięgające od sufitu do podłogi, gwarantują lepszy dostęp naturalnego światła i bardziej efektywne oświetlenie wnętrza domu. Dzięki temu zapewniają oszczędności energii elektrycznej, bo spada zapotrzebowanie na doświetlanie pomieszczeń sztucznym światłem.
Ponadto duże przeszklenia zdecydowanie powiększają optycznie przestrzeń i sprawiają, że wnętrza nabierają „oddechu”. A to ma wielkie znaczenie nie tylko dla aranżacji, ale też naszej psychiki i samopoczucia. Jednocześnie nawet małe pomieszczenia zyskują w ten sposób nowoczesny i przestronny wygląd.

Zobacz też: Jakie wybrać drzwi tarasowe

Trendy a izolacyjność termiczna

Pomimo opisanych wcześniej zalet, stosowanie dużych przeszkleń budzi pewne wątpliwości. Panuje przekonanie, że przez takie okna, budynek jest narażony na straty ciepła. Trzeba jednak wiedzieć, że produkowane obecnie okna o dużej powierzchni oraz drzwi tarasowe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami i są skutecznymi izolatorami – straty ciepła  więc nam nie grożą. Uzyskanie odpowiednich, wysokich parametrów izolacyjności termicznej jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych.

Dowiedz się więcej: Z czego powstają nowoczesne okna

Energooszczędne przeszklenia o dużej powierzchni są wyposażone w trzy lub więcej tafli szklanych. W typowych systemach okiennych, z różnych względów technicznych, nie zawsze można było zastosować „ciepłe” zestawy szyb. Jednakże pojawiły się już rozwiązania, dzięki którym można zastosować zarówno energooszczędne szyby, jak i przeszklenia o dużej powierzchni. Dobrym przykładem są systemy okienne i drzwiowe GENEO. Profile wykonane z innowacyjnego tworzywa kompozytowego RAU-FIPRO wyróżniają się wyższą wytrzymałością i sztywnością od „klasycznych” systemów z PVC. Ich zastosowanie pozwala na bezpieczne użytkowanie dużych przeszkleń przez długie lata. Ponadto drzwi i okna GENEO są wyposażone w bezpieczne okucia, które bez trudu utrzymują ciężar skrzydeł o dużych wymiarach. Wszystko to pozwala na konstruowanie drzwi tarasowych o wysokości kondygnacji i szerokości do 10 m.

Jakie kryteria są najważniejsze przy zakupie okien?

energooszczędność
wynik głosowania
25,1%
estetyka
wynik głosowania
12,9%
marka producenta profili
wynik głosowania
6,8%
marka producenta okien
wynik głosowania
6,6%
liczba komór profili
wynik głosowania
11,8%
ochrona przed hałasem
wynik głosowania
14,4%
funkcjonalność
wynik głosowania
15,1%
opinie specjalistów
wynik głosowania
7,3%

Ilość oddanych głosów: 1295

Okna i drzwi energooszczędne – zobacz więcej

Oceń artykuł
5,00 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: REHAU

Polecamy Ci również

Zobacz także