Duże przeszklenia w domach pasywnych

Duże okna w domu
Duże przeszklenia to okno na świat, szczególnie, gdy możemy pochwalić się zadbanym ogrodem lub mieszkamy w malowniczej okolicy.

Dobry dostęp do naturalnego światła jest ważnym aspektem planowania budowy i aranżacji domu. To on ma szczególny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania wpuszczające do pomieszczeń jak największą ilość promieni słonecznych, które ogrzeją i rozświetlą naszą przestrzeń mieszkalną.

Zalety dużych przeszkleń

Jasne pomieszczenia zyskują na przestronności, co jest szczególnie ważne, gdy nasze mieszkanie nie należy do największych. Sprzyjają temu utrzymane w jasnych barwach aranżacje oraz duże okna, które wprowadzają do wnętrz dodatkową ilość światła. Choć metraż zwiększa się tylko optycznie, będziemy czuć się w takim miejscu swobodniej i zafundujemy sobie dodatkową porcję niezbędnej wygody. Duże przeszklenia to także okno na świat, szczególnie, gdy możemy pochwalić się zadbanym ogrodem lub mieszkamy w malowniczej okolicy.

Dowiedz się więcej o: Podstawowych parametrach technicznych okien

Duże okna , duży problem?

Niekoniecznie. Owszem, decydując się na wielkoformatowe przeszklenia musimy mieć na uwadze kilka ważnych cech, które odróżniają ich współczynnik izolacyjności termicznej, akustycznej i bezpieczeństwa od standardowych okien. Ze względu na te utrudnienia, jeszcze do niedawna były rzadkością w domach energooszczędnych i budynkach jednorodzinnych. Dziś, jeśli zachowamy kilka podstawowych zasad, z powodzeniem możemy włączyć je do projektu swojego domu. Niezbędne jest właściwe usytuowanie przeszkleń – w domach energooszczędnych od strony południowej, a także zastosowanie grubszej i większej ilości tafli szkła, stanowiących pakiet szyb zespolonych.

Ciepło i bezpieczeństwo

To dwa szczególnie ważne parametry, którymi kierujemy się przy wyborze okien.
Odpowiedni poziom bezpieczeństwa uzyskamy stosując szyby hartowane lub szyby VSG, klejone co najmniej jedną warstwą folii PVB. Musimy pamiętać, że im większa tafla szkła, tym powinna być grubsza. Ponadto, obydwa rodzaje szyb nadają się do pokrycia powłoką termoizolacyjną, która oprócz właściwości wytrzymałościowych, zapewnia wysoki poziom izolacji cieplnej. Średnia szerokość ramki dystansowej, która oddziela kolejne tafle szyb, wynosić powinna 12-18 mm. – tłumaczy Dariusz Olszewski, doradca klienta w firmie, specjalizującej się w produkcji komponentów do domów pasywnych.

Okna w dobrej oprawie

Szerokie i wytrzymałe ramy to fundament dobrego osadzenia szyby. Biorąc pod uwagę wielkość takich przeszkleń, najlepiej wybrać ramy drewniano-aluminiowe, które charakteryzują się dużą sztywnością oraz wykazują wysokie parametry izolacyjności termicznej. To szczególnie istotne, gdyż zamontowanie zbyt słabym ram odkształci profil całego okna, a w skrajnych wypadkach doprowadzi do ich pęknięcia.

Przeczytaj też: Jakie okna wybrać ze względu na sposób otwierania

Przy obecnym stopniu rozwoju techniki okiennej zastosowanie przeszkleń wielkogabarytowych w domach energooszczędnych i pasywnych jest już technologicznie możliwe. Projekty takie należy jednak uważnie zaplanować i mieć na uwadze warunki, które należy spełnić aby móc w pełni cieszyć się tym nowoczesnym i bardzo estetycznym rozwiązaniem. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze warto sprawdzić czy dany producent ma doświadczenie w produkcji komponentów do budynków pasywnych i potrafi zapewnić ich prawidłowy montaż i wieloletnie bezawaryjne funkcjonowanie – podsumowuje doradca.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: IFTM Internorm

Polecamy Ci również

Zobacz także