Ekonomicznie i estetycznie

Ekonomicznie i estetycznie

Okna energooszczędne, podobnie jak większość energooszczędnych technologii, są droższe od okien standardowych. Wynika to m.in. z zastosowania większej ilości materiałów - drewna, szkła, uszczelek, a czasem też ze skomplikowanego procesu produkcji.

Warto więc szczegółowo zaplanować rozmieszczenie stolarki i stosować okna o różnych parametrach w zależności od projektu naszego domu oraz funkcji poszczególnych pomieszczeń.

Okna energooszczędne przyniosą szczególnie duże oszczędności w kosztach ogrzewania, jeżeli zastosujemy je w miejscach narażonych na większe straty ciepła np. na północnej elewacji, w dużych przeszkleniach. Tu warto zainstalować te o najlepszych parametrach. Okna o słabszym współczynniku przepuszczalności termicznej możemy natomiast zastosować w garażu, piwnicy- czyli w pomieszczeniach, w których nie utrzymujemy wysokiej temperatury. Pozostałe okna mogą mieć Uw w okolicach 1,0 W/(m²·K). W ten sposób optymalizujemy wydatki na stolarkę - osiągniemy bardzo dobre parametry termiczne budynku, a zaoszczędzoną sumę możemy wydać np. na okucia, klamki i szyby antywłamaniowe.

Ekonomicznie i estetycznie - zdjęcie 1

Tu stajemy przed dylematem - rozsądne zaprojektowanie stolarki, czy estetyka budynku? Jest tak dlatego, że najczęściej inne parametry to też inny wygląd okna, a przecież na całej elewacji, a tym bardziej w obrębie jednego pomieszczenia powinny one pasować do siebie nawzajem.

Okna drewniane z Sokółki niezależnie od parametrów mają ujednoliconą wysokość profilu, co oznacza, że do momentu ich otwarcia są identyczne. Wszystkie dają też te same możliwości aranżacji (kształty, kolory, dodatkowe opcje np. szprosy). Dzięki temu możemy wykonać duże witryny z wyjściem na taras montując np. okna ELITE92 o Uw=0,85 W/(m²·K), a pozostałe okna w salonie mogą mieć np. Uw=0,97 W/(m²·K) (THERMO80).

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Sokółka Okna i Drzwi

Polecamy Ci również

Zobacz także