Energooszczędne okna

0
Energooszczędne okna

Stale rosnące ceny energii przyczyniają się do poszukiwania nowych, coraz bardziej efektywnych rozwiązań w budownictwie. Mają one na celu ograniczenie strat ciepła i tym samym zmniejszenie kosztów eksploatacji budynków.

Jednym ze sposobów jest zastosowanie energooszczędnych okien i drzwi. Firma REHAU ma w swojej ofercie nowoczesny produkt z zakresu techniki okiennej – system GENEO wykonany ze specjalnego tworzywa RAU-FIPRO.
W obliczu drastycznie rosnących kosztów ogrzewania i malejących zasobów paliw kopalnianych, coraz częściej poszukuje się rozwiązań nie tylko skutecznych, ale przede wszystkim uwzględniających przyszłościowe wymogi odnośnie efektywności energetycznej budynków. Oprócz nowych, alternatywnych źródeł energii, które coraz częściej wspomagają ogrzewanie oraz zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową, podstawowe znaczenie zyskuje doskonała izolacja cieplna ścian, dachu, okien, drzwi oraz fundamentów. Dlatego tak niezwykle ważne jest właściwe dobranie parametrów nowych okien i drzwi, które długofalowo zapewnią najwyższy komfort cieplny we wnętrzu. Aspekt dobrej izolacji cieplnej należy uwzględnić nie tylko w budynkach nowo powstających, ale również na etapie termomodernizacji, gdyż straty ciepła przez stare, nieszczelne okna mogą wynosić nawet do 37%. Producent systemów profili REHAU oferuje niezwykle nowatorskie rozwiązanie z zakresu techniki okiennej – system profili GENEO o podwyższonej efektywności energetycznej. Dzięki stolarce z profili GENEO można nie tylko zrealizować swoje marzenia odnośnie komfortu cieplnego mieszkania, ale również obniżyć koszt utrzymania, redukując coroczne wydatki na ogrzewanie. Możliwość ograniczenia strat energii to zasługa niezwykle stabilnego tworzywa nowej generacji RAU-FIPRO. Jego stabilność pozwala w większości przypadków na rezygnację ze stosowanych do tej pory w profilach okiennych wzmocnień stalowych. Dzięki temu redukuje się powstawanie mostków cieplnych, ograniczając w sposób istotny ucieczkę ciepła z wnętrza budynku. Tym samym okna GENEO otwierają zupełnie nowe perspektywy w branży okiennej.

Nadzwyczajne parametry termoizolacyjne

Współczynnik przenikania ciepła U jest to parametr, który określa własności termoizolacyjne przegród budowlanych, takich jak ściany, stropy czy okna. Podaje on, jaka ilość ciepła (w Watach) przenika przez metr kwadratowy powierzchni w ciągu jednej godziny. Im niższa jest wartość współczynnika przenikania ciepła, tym lepsze są parametry termoizolacyjne. Profile GENEO osiągają wartość współczynnika Uf do 0,86 W/m²·K i są w swojej klasie niezaprzeczalnym liderem. Obecne wymagania dla okien i drzwi balkonowych, opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 06.11.2008, określają, iż maksymalny współczynnik U dla okien i drzwi balkonowych nie może być większy niż 1,7-1,8 W/m²·K (w zależności od strefy klimatycznej). Okna GENEO nie tylko bez trudu spełniają te wymagania, ale również wykraczają daleko poza obecnie narzucone standardy. Dodatkowym atutem systemu jest obniżenie wysokości profili skrzydła i ościeżnicy, co pozwala na zwiększenie powierzchni przeszklenia i tym samym umożliwia efektywne pozyskiwanie ciepła i światła słonecznego. Stosując okna GENEO można nie tylko spełnić już dziś wyzwania przyszłości, ale również przyczynić się do zmniejszenia degradacji środowiska na skutek nadmiernej emisji gazów cieplarnianych. Równie ważnym aspektem, szczególnie w obliczu stale rosnących cen gazu i ropy, jest obniżenie kosztów utrzymania domu lub mieszkania.
Idąc krok dalej, dzięki wyposażonym we wkładki termiczne profilom GENEO PHZ, o współczynniku przenikania ciepła Uf do 0,79 W/m²·K, przy zastosowaniu odpowiednio dobranego oszklenia można uzyskać parametry cieplne przewidywane dla budynków pasywnych. System GENEO PHZ uzyskał bowiem certyfikat stosowania, wydany przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt. Dzięki GENEO przyszłość zaczyna się już dziś…

profile okienne GENEO PHZ do domów pasywnychprofile okienne GENEO

Innowacyjne rozwiązanie technologiczne

RAU-FIPRO, tworzywo kompozytowe z zawartością włókna szklanego, powstało w oparciu o ponad 50-letnie doświadczenie oraz kompetencje REHAU w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Do tej pory tworzywa kompozytowe sprawdzały się doskonale na przykład w technologiach lotniczych czy Formule 1, odpowiadając za stabilność elementów i związane z tym bezpieczeństwo. Wprowadzenie przez REHAU nowego tworzywa RAU-FIPRO do produkcji profili, pozwoliło na wykorzystanie niezwykłych parametrów włókien szklanych w technologii okiennej. Specjalna receptura i technologia wytwarzania umożliwiają uzyskanie doskonałych parametrów statycznych. Natomiast zgłoszony do opatentowania system zintegrowanych wzmocnień dba zarówno o doskonałą sztywność profili, jaki i pewny montaż wkrętów mocujących okucia i złączki.

okna PVCKomfort użytkowania

Dotychczas profile okienne z PVC uzyskiwały swoją sztywność poprzez zastosowanie ciężkich wzmocnień ze stali. Profile GENEO swoją sztywność zawdzięczają lekkiemu rdzeniowi z tworzywa RAU-FIPRO, współwytłaczanemu w procesie produkcji
z doskonałej jakości, gładką warstwą zewnętrzną z PVC. Oznacza to nie tylko spore ułatwienie w produkcji i montażu – lżejsze okna łatwiej się transportuje i montuje. Wyższy jest także komfort użytkowania po zamontowaniu gotowych elementów. Dzięki lżejszym skrzydłom okiennym, a także trzem wysokiej klasy obwiedniowym uszczelkom o specjalnym kształcie, ułatwione jest zamykanie i otwieranie okien.
Najlepsze surowce wyjściowe i wysoko postawiona poprzeczka w odniesieniu do przebiegu produkcji sprawiają, że GENEO to produkt o najlepszych parametrach technicznych i jakościowych. Długowieczne, o gładkiej powierzchni zewnętrznej profile z tworzywa RAU-FIPRO są łatwe w pielęgnacji i spełniają najbardziej wygórowane wymagania użytkowników.

profile okienne GENEOWszechstronność systemu

System GENEO wykracza poza typowe rozwiązania okienne. Dzięki dobrym możliwościom formowania materiału RAU-FIPRO, również elementy łukowe pozostają nadzwyczaj stabilne. Szeroka gama kolorów otwiera niemal nieograniczone możliwości kształtowania kolorystyki okien. Do dyspozycji są zarówno okleiny drewnopodobne, jak i w kolorach uniwersalnych, profile lakierowane, a także nakładki aluminiowe. Wszystkie warianty są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a dzięki gładkiej powierzchni – łatwe w pielęgnacji. System GENEO to także doskonałe parametry izolacyjności akustycznej. Samochody, samoloty, maszyny, ludzie – wszystko to stanowi źródło nieustannej emisji dźwięków, które stopniowo przeobrażają się w hałas. Hałas, który nie tylko staje się nie do zniesienia, ale może zagrażać zdrowiu. Poziom hałasu powyżej 60 decybeli zaczyna negatywnie wpływać na organizm. Przy przekroczeniu 130 decybeli powoduje ból. Dlatego tak niezwykle ważna jest możliwie maksymalna izolacja od jego uciążliwych źródeł, przynajmniej w swoim mieszkaniu lub miejscu pracy. Okna z profili GENEO doskonale radzą sobie z tym problemem – przy doborze odpowiedniego pakietu oszklenia spełniają nawet najbardziej wygórowane wymagania. Przykładowo, dla szyby o izolacyjności akustycznej 50 dB można uzyskać izolacyjność okna
Rw = 47 dB. Ten poziom izolacyjności zalecany jest przykładowo w pobliżu autostrad czy lotnisk. Również w dziedzinie zabezpieczenia przed włamaniami profile GENEO zdobywają same plusy. Profile są tak stabilne, iż nawet bez wzmocnień stalowych zapewnią skuteczną ochronę przed nieproszonymi gośćmi. Potwierdzeniem tego jest Świadectwo Badań z Instytutu Techniki Okiennej w Rosenheim, potwierdzające spełnienie wymagań dla klasy WK 2. Przy zastosowaniu dodatkowych środków można bez trudu osiągnąć klasę zabezpieczeń WK 3.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: REHAU

Polecamy Ci również

Zobacz także