Energooszczędne okna i drzwi - co nas czeka w 2017 roku

0
Okna energooszczędne
Nowe wytyczyczne dotyczące współczynnika okien i drzwi częściowo mają wejść w życie już w 2017 roku.

Kolejna zmiana przepisów, która zacznie obowiązywać od 2017 roku, wprowadza obostrzenia dotyczące współczynnika przenikania ciepła, którym powinny charakteryzować się między innymi drzwi i okna. Wszystko w imię energooszczędności budynków i zmniejszenia zużycia energii.

Nowe normy będą miały wpływ bezpośrednio na producentów okien i drzwi, którzy będą musieli zaproponować klientom odpowiedniej jakości modele, ale również na inwestorów, którzy za te ulepszone produkty będą musieli zapłacić.

Specjaliści radzą, by nie czekać na wprowadzenie najbardziej rygorystycznych przepisów (te docelowo wejdą w życie w 2021 roku, pośrednie – w roku 2017), tylko od razu zainwestować w produkty spełniające najwyższe wymagania. Te spełniać będą od stycznia 2017 roku tylko te okna elewacyjne, które będą mogły wykazać się współczynnikiem przenikania ciepła nie większym niż 1,1 W/(m²*K), a w roku 2021 jego wartość spadnie do 0,9 W/(m²*K). Obecnie wartości dla okien elewacyjnych wynoszą 1,3 W/(m²*K), dla okien połaciowych 1,5W/(m²*K), a dla drzwi zewnętrznych 1,70 W/(m²*K). W 2021 roku wskaźniki te wynosić będą dla okien dachowych 1,1 W/(m²*K), a drzwi 1,30 W/(m²*K).

Koniecznie przeczytaj: Budowa domu energooszczędnego - nowe wytyczne od 2017 roku

Współczynnik przenikania ciepła - co oznacza?

Co oznacza właściwie współczynnik przenikania ciepła (Uw)? Określa on ilość ciepła przepływającego przez metr kwadratowy okna, przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia wynoszącej 1K. Na wartość tę składa się wartość izolacyjna szkła okiennego i wartość izolacyjna ram okiennych. Im niższy współczynnik U, tym okna są bardziej energooszczędne.

Obecnie producenci okien dostarczają na rynek okna, które spokojnie „radzą sobie” z limitami przenikania ciepła nałożonymi przez przepisy. Właściwy dobór szkła w szybach zespolonych i zastosowanie w przeszkleniach powłok niksoemisyjnych może sprawić, że wartość współczynnika przenikania ciepła będzie można obniżyć znacznie bardziej niż wymagać będą tego normy nawet w roku 2021. Obecnie dostępne produkty mogą pochwalić się współczynnikiem wynoszącym nawet 0,4 W/m²K. Do uzyskania wartości 1,0 W/m²K wystarczy zastosowanie dwóch szyb z powłokami niskoemisyjnymi w szybie zespolonej dwukomorowej. Takie parametry okien sprawiają, że bez większego ryzyka niespełnienia norm energooszczędności domu można będzie stosować większe powierzchnie szklane, które przy okazji wpuszczą odpowiednią ilość światła do domu.

Dowiedz się czym się różni: Dom pasywny i dom energooszczędny

Okna w nowym mieszkaniu - na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie mieszkania od dewelopera warto zwrócić uwagę na jakość stolarki okiennej. Może okazać się bowiem, że deweloper – w zgodzie z obecnymi przepisami – stosuje rozwiązania, które po styczniu 2017 roku (nie mówiąc już o rygorystycznych normach z roku 2021) okażą się przestarzałe. Formalnie deweloper może stosować materiały budowlane, które spełniały minimalne wymagania w momencie otrzymywania pozwolenia na budowę. Kupujący jednak nie musi się na nie godzić i może oczekiwać zastosowania rozwiązań przyszłościowych. W przypadku okien i drzwi ma to ogromne znaczenie – kiepskiej jakości komponenty w pomieszczeniach z drzwiami balkonowymi wpłyną zdecydowanie na wysokość rachunków za ogrzewanie domu.

Jako, że inwestycja w okna jest rozwiązaniem wieloletnim nie warto na tej części mieszkania oszczędzać. Najlepiej od razu zainwestować w solidny pakiet szybowy połączony z odpowiednio grubym profilem okna. Niedługo standardem staną się pakiety szybowe ze szkłem niskoemisyjnyum trzyszybowym, w których miejsce między szybami wypełnia jeden z gazów – argon lub krypton. Wraz z rokiem 2017 większość okien jednokomorowych (a więc opartych na dwóch szybach) może w ogóle zniknąć z rynku. W praktyce oznacza to, że w zapomnienie odejdą profile z PVC o przekroju 70 mm, a szersze zastosowanie znajdą profile o przekroju 90 mm. W wypadku okien drewnianych, dojście do energooszczędności również wymagać będzie zwiększenia grubości profilu do przynajmniej 80 mm.

Cena okien spełniających założenia WT 2017 różnić się w zależności od liczby skrzydeł, wielkości czy sposobu wykonania, przyjąć jednak można, że cena okien pasywnych dla jednego skrzydła wynosi około 400 złotych. Dla energooszczędnych okien trzyskrzydłowych wynieść może około 1300 złotych (bez montażu). Drzwi są znacznie większym wydatkiem, te ze współczynnikiem przenikania ciepła nie przekraczającym 1,30 W/(m²*K) mogą kosztować kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście na rynku dostępne są również tańsze modele, jednak trudno znaleźć dobre jakościowo rozwiązania poniżej kilku tysięcy złotych.

Oceń artykuł
4,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Sławomir Bobbe

Polecamy Ci również

Zobacz także